fossils
None Biota

et: fossiilid;

Taxon ID: 29 / 2013-01-09
Belongs to: None
Contains: Animalia | Eubacteria | Plantae | Protista | Ichnofossils | Incertae sedis (fossils)
Baltoscandian species (in database): 7452

List of Baltoscandian species (may not be complete, up to 1000 species displayed)

  1. Aahithis varia | Kunda Stage
  2. Abditusdyadus laevigatus | Katian → Llandovery
  3. Acadoparadoxides (Acadoparadoxides) pinus | Cambrian
  4. Acadoparadoxides (Baltoparadoxides) bidentatus | Cambrian
  5. Acadoparadoxides (Baltoparadoxides) oelandicus | Cambrian
  6. Acanthambonia delicata | Ordovician
  7. Acanthambonia ildjernensis | Ordovician
  8. Acanthambonia portranensis |
  9. Acanthoceramoporella brestica | Uhaku Stage → Idavere Substage
  10. Acanthochitina barbata | Vormsi Stage
  11. Acanthocrania hemipustulosa |
  12. Acanthocrania papillifera | Ordovician
  13. Acanthodes latgalica | Rezekne Stage
  14. Acanthodiacrodium angustum |
  15. Acanthodiacrodium formosum |
  16. Acanthodiacrodium ovale |
  17. Acanthodiacrodium timofeevii |
  18. Acanthodiacrodium tremadocum |
  19. Acanthodocrinus magnispinosus | Vormsi Stage
  20. Acanthodocrinus rakverensis | Rakvere Stage
  21. Acanthodus uncinatus | Varangu Stage → Hunneberg Stage
  22. Acanthograptus divergens | Middle Ordovician
  23. Acanthograptus impar | Upper Ordovician
  24. Acanthograptus musciformis | Upper Ordovician
  25. Acanthograptus roomusoksi | Upper Ordovician
  26. Acanthograptus suecicus |
  27. Acantholunaria expansa | Wenlock
  28. Acanthophyllum linarsonii | Silurian
  29. Acanthopyge pusilla | Silurian
  30. Acaste downingiae | upper Silurian
  31. Acernaspis elliptifrons | Llandovery
  32. Acernaspis estonica | Juuru Stage
  33. Acernaspis incerta | Raikküla Stage
  34. Acernaspis quardilineatus |
  35. Acernaspis rectifrons | Raikküla Stage
  36. Acernaspis semicircularis | Juuru Stage
  37. Acernaspis sulcata | Juuru Stage
  38. Acernaspis? konoverensis | Adavere Stage
  39. Acervularia ananas | Jaagarahu Stage
  40. Acervularia breviseptata | Silurian
  41. Acervularia conglomerate | Silurian
  42. Achatella (Achatella) nieszkowskii | Rakvere Stage
  43. Achatella (Vironiaspis) kegelensis | Keila Stage
  44. Achatella (Vironiaspis) kuckersiana | Kukruse Stage
  45. Achradocystites grewingkii | Oandu Stage
  46. Achradocystites heckeri | Oandu Stage
  47. Achradocystites schmidti | Keila Stage → Oandu Stage
  48. Acidaspis aviensis | Porkuni Stage
  49. Acidaspis viruana | Rakvere Stage
  50. Acidolites asteriscus | Vormsi Stage → Adavere Stage
  51. Acidolites bersiniensis | Katian
  52. Acidolites insequens | Hirnantian
  53. Acidolites lateseptatus | Juuru Stage
  54. Acidolites medialis | Vormsi Stage
  55. Acidolites schmidti | Vormsi Stage
  56. Acidolites tumulosus | Katian
  57. Acodus deltatus | Hunneberg Stage
  58. Acodus firmus | Pakerort Stage
  59. Acontiodus latus | Latorp Superstage
  60. Acrograptus gracilis | Lower Ordovician → Middle Ordovician
  61. Acrosphaeridium densum | Lasnamägi Stage → Keila Stage
  62. Acrosphaeridium esthonicum | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  63. Acrosphaeridium reticulatum | Keila Stage
  64. Acrothele coriacea | Lower Cambrian (old nomenclature) → Upper Cambrian (old nomenclature)
  65. Acrothele granulata |
  66. Acrotreta nobilis |
  67. Acrotreta subconica | Hunneberg Stage → Volkhov Stage
  68. Acrotreta tallinnensis | Saka Member
  69. Actinolepis magna | Burtnieki Stage
  70. Actinolepis spinosa | Kemeri Stage
  71. Actinolepis tuberculata | Pärnu Stage → Aruküla Stage
  72. Actinomena orta | Kukruse Stage
  73. Actinostromella vaiverensis | Kaugatuma Stage
  74. Actipillion druggii | Nabala Stage → Pirgu Stage
  75. Actractosella cataractaca | Telychian → Sheinwoodian
  76. Adamczakia holosolenica |
  77. Adamsoceras holmi | Kunda Stage
  78. Adaverina acclinis | Adavere Stage
  79. Adaverina adaverensis | Adavere Stage
  80. Adelograptus divergens | Tremadocian
  81. Adelograptus tenellus | Tremadocian
  82. Aechmina acommunis | Llandovery
  83. Aechmina bovina | Upper Ordovician → Silurian
  84. Aechmina ciecerensis | Porkuni Stage
  85. Aechmina cornuta | Ludlow
  86. Aechmina groenwalli | Porkuni Stage
  87. Aechmina molengraaffi | Ludlow
  88. Aegiria norvegica | Raikküla Stage
  89. Aestiaspis viitaensis | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  90. Afanassiaspis porata | Pärnu Stage
  91. Agerina erratica |
  92. Agnostus pisiformis |
  93. Ahlintella linta | Jõhvi Substage
  94. Ahlintella marginata | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  95. Ahlintella pseudofabuliformis |
  96. Ahtiella arenaria | Kunda Stage
  97. Ahtiella baltica | Kunda Stage
  98. Ahtiella jaanussoni | Kunda Stage
  99. Ahtiella lirata | Kunda Stage
  100. Ainoa maeruensis | Keila Stage
  101. Airina adducta | Oandu Stage → Rakvere Stage
  102. Airina airina | Pirgu Stage
  103. Airina amabilis |
  104. Airina cornuta | Keila Stage → Porkuni Stage
  105. Airina kuldigensis |
  106. Airina mezciemensis | Pirgu Stage
  107. Aitilia senecta | Juuru Stage → Raikküla Stage
  108. Akidograptus ascensus | Rhuddanian
  109. Akomachra ovula | Kunda Stage → Uhaku Stage
  110. Aldanella kunda | Lower Cambrian (old nomenclature)
  111. Alichovia ramispinosa | Idavere Substage
  112. Allolichas longispinus | Kukruse Stage
  113. Allonema aggregatum | Wenlock → Middle Devonian
  114. Allonema botelloides | Silurian
  115. Allonema botellus |
  116. Allonema moniliforme | Wenlock → Middle Devonian
  117. Allonema multiformis | Silurian
  118. Allonema silurica |
  119. Allonema tenuis |
  120. Aluverina multiporata | Idavere Substage
  121. Aluveroceras ievense | Jõhvi Substage
  122. Alveolella perplexa | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  123. Alveolites suborbicularis | Ludfordian
  124. Alwynella ildjernensis | Aseri Stage → Uhaku Stage
  125. Alwynella intermedia | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  126. Alwynella osloensis | Kukruse Stage
  127. Amaltheolepis baltica | Emsian
  128. Ambonychia incrassata | Vormsi Stage
  129. Ambonychia orvikui | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  130. Ambonychinia corrugata | Ordovician
  131. Ambonychinia cylindrica |
  132. Ambonychinia demissa | Upper Ordovician
  133. Ambonychinia elegans | Upper Ordovician
  134. Ambonychinia excelsa | Upper Ordovician
  135. Ambonychinia extumida | Upper Ordovician
  136. Ambonychinia glabra |
  137. Ambonychinia intermedia | Upper Ordovician
  138. Ambonychinia kallholniensis | Upper Ordovician
  139. Ambonychinia kullsbergensis | Ordovician
  140. Ambonychinia levis | Upper Ordovician
  141. Ambonychinia magna | Ordovician
  142. Ambonychinia megumbona | Ordovician
  143. Ambonychinia pediculata | Upper Ordovician
  144. Ambonychinia quadrangulata | Upper Ordovician
  145. Ambonychinia quadrata | Ordovician
  146. Ambonychinia radiata | Upper Ordovician
  147. Ambonychinia rhomboidalis | Upper Ordovician
  148. Ambonychinia semistriata | Ordovician
  149. Ambonychinia skalbergensis | Ordovician
  150. Ambonychinia striata | Ordovician
  151. Ambonychinia subiniqua | Upper Ordovician
  152. Ambonychinia subrotunda | Ordovician
  153. Ambonychinia undulata | Upper Ordovician
  154. Ambonychinia unisulcata | Ordovician
  155. Ambonychinia volvens | Upper Ordovician
  156. Ammolagena silurica |
  157. Ammonidium ludlovensis |
  158. Amorphocystis esthoniae | Ordovician → Silurian
  159. Amorphognathus complicatus | Rakvere Stage
  160. Amorphognathus duftonus | Katian
  161. Amorphognathus inaequalis | Kukruse Stage
  162. Amorphognathus ordovicicus | Nabala Stage → Porkuni Stage
  163. Amorphognathus superbus | Oandu Stage → Nabala Stage
  164. Amorphognathus tvaerensis | Kukruse Stage
  165. Amorphognathus ventilatus | Oandu Stage
  166. Amphilichas atavus | Ordovician
  167. Amphilichas dalecarlicus | Ordovician
  168. Amphilichas holmi | Ordovician
  169. Amphilichas laevis |
  170. Amphilichas latifrons | Ordovician
  171. Amphilichas lineatus | Ordovician
  172. Amphilichas parvulus | Ordovician
  173. Amphilichas wahlenbergi | Ordovician
  174. Amphilichas? hexadactylus | Halliku Formation → Haljala Stage
  175. Amphipora sokolovi | Silurian
  176. Amphistrophia (Amphistrophia) funiculata | Wenlock
  177. Amphistrophia podolica | Wenlock → Ludlow
  178. Amphitoxotis curvata | Ludlow
  179. Amphitremoida citroniforma |
  180. Amphorichnus papillatus | Lower Cambrian (old nomenclature) → Haljala Stage
  181. Ampletochilina granifera | Vormsi Stage → Porkuni Stage
  182. Ampletochilina priscina | Ordovician
  183. Ampletochilina trapezoidea | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  184. Amplexograptus baltoscandicus | Upper Ordovician
  185. Amplexograptus maxwelli |
  186. Amplexograptus pulchellus | Upper Ordovician
  187. Amplexograptus tubulus | Ordovician
  188. Amplexopora angustiformis | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  189. Amplexopora crassiparietum | Wenlock
  190. Amplexopora evae | Wenlock
  191. Amplexopora spinulosa | Keila Stage → Oandu Stage
  192. Ampyx nasuta | Ordovician
  193. Ampyx simonkovensis | Kunda Stage
  194. Amydrotaxis praecox |
  195. Amygdalella asylon | upper Silurian
  196. Amygdalella nasuta | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  197. Amygdalella paadlaensis | Paadla Stage
  198. Amygdalella solida | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  199. Amygdalella subclusa | Paadla Stage → Ohesaare Stage
  200. Anacaenaspis gotlandensis |
  201. Anacaenaspis pectinata | Wenlock
  202. Ananaspis decora | Kuressaare Stage
  203. Anaphragma elegans | Nabala Stage
  204. Anaphragma exile | Rakvere Stage
  205. Anaphragma latviense | Katian
  206. Anaphragma mirabile | Nabala Stage → Pirgu Stage
  207. Anaphragma mirabile cognata | Keila Stage → Rakvere Stage
  208. Anaphragma originale | Oandu Stage
  209. Anaphragma rectum | Pirgu Stage
  210. Anaphragma verectum | Volkhov Stage
  211. Anaphragma vetustum | Volkhov Stage
  212. Anarchocrinus? rossicus | Upper Ordovician
  213. Anastrophia deflexa | Wenlock
  214. Anazyga gutta | Oandu Stage
  215. Anchigonites conulus | Kunda Stage
  216. Anchigonites heintzi | Kunda Stage
  217. Ancistroceras torelli | Uhaku Stage
  218. Ancistroceras undulatum | Uhaku Stage
  219. Ancyrochitina ancyrea | Pirgu Stage → Jaagarahu Stage
  220. Ancyrochitina ansarviensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  221. Ancyrochitina bifurcaspina | Juuru Stage → Raikküla Stage
  222. Ancyrochitina bornholmensis | Oandu Stage
  223. Ancyrochitina brevispinosa | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  224. Ancyrochitina clathrospinosa | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  225. Ancyrochitina convexa | Raikküla Stage
  226. Ancyrochitina diabolus | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  227. Ancyrochitina digitata | Jaani Stage
  228. Ancyrochitina fragilis | Kaugatuma Stage
  229. Ancyrochitina gogginensis | Paadla Stage
  230. Ancyrochitina gutnica | Jaagarahu Stage → Paadla Stage
  231. Ancyrochitina laevaensis | Juuru Stage
  232. Ancyrochitina longispina | Llandovery
  233. Ancyrochitina mullinsi | Adavere Stage
  234. Ancyrochitina paulaspina | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  235. Ancyrochitina pedavis | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  236. Ancyrochitina plurispinosa | Jaagarahu Stage
  237. Ancyrochitina porrectaspina | Adavere Stage → Jaani Stage
  238. Ancyrochitina primitiva | Adavere Stage → Kaugatuma Stage
  239. Ancyrochitina ramosaspina | Raikküla Stage
  240. Ancyrochitina rumbaensis | Adavere Stage
  241. Ancyrochitina tomentosa | Kaugatuma Stage
  242. Ancyrochitina vikiensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  243. Andreolepis hedei | Ludlow
  244. Anechophragma rarum | Darriwilian
  245. Angochitina ambrosi | Paadla Stage
  246. Angochitina capillata | Oandu Stage → Pirgu Stage
  247. Angochitina ceratophora | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  248. Angochitina communis | Keila Stage
  249. Angochitina crassispina | Paadla Stage
  250. Angochitina curvata | Haljala Stage
  251. Angochitina echinata | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  252. Angochitina elongata | Paadla Stage
  253. Angochitina filosa | Kaugatuma Stage
  254. Angochitina hansonica | Adavere Stage
  255. Angochitina lebaica | Kaugatuma Stage
  256. Angochitina longicollis | Adavere Stage → Jaani Stage
  257. Angochitina multiplex | Keila Stage
  258. Angochitina paucispinosa | Kuressaare Stage
  259. Angopora hisingeri | Llandovery → Wenlock
  260. Angopora parva | Llandovery → Wenlock
  261. Angulospira striata | Hirnantian
  262. Angulotreta postapicalis | Upper Cambrian (old nomenclature)
  263. Angusticardinia recta | Hunneberg Stage
  264. Angusticardinia striata | Hunneberg Stage
  265. Anisocrinus interradiatus | upper Silurian
  266. Anisophyllum lindströmi | Silurian
  267. Anisopleurella karina | Haljala Stage → Keila Stage
  268. Anisotrypa callosa | Přidoli → Lower Devonian
  269. Anisotrypa proavus | Přidoli
  270. Anoigmaichnus odinsholmensis | Uhaku Stage
  271. Anolotichia impolita | Kukruse Stage
  272. Anolotichiina crassimuralis | Jõhvi Substage → Oandu Stage
  273. Anolotichiina laciniatus | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  274. Anolotichiina tabulatiformis | Idavere Substage → Oandu Stage
  275. Anomalotoechus malinovetskensis | Ludlow → Přidoli
  276. Ansella fenxiangensis | Ordovician
  277. Ansella jemtlandica |
  278. Anthinocrinus luchi | Kaugatuma Stage
  279. Anthoceras vaginatum | Kunda Stage
  280. Anthochitina primula | Adavere Stage
  281. Anticalyptraea calyptrata | Ludlow → Přidoli
  282. Antigonambonites aequistriatus | Kunda Stage
  283. Antigonambonites anna | Volkhov Stage
  284. Antigonambonites costatus | Volkhov Stage
  285. Antigonambonites mäekülaensis | Volkhov Stage
  286. Antigonambonites planus | Volkhov Stage
  287. Antigonambonites soror | Volkhov Stage
  288. Antigonambonites sulcatus | Volkhov Stage
  289. Antirhynchonella linguifera | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  290. Aostipora cystata | Uhaku Stage → Keila Stage
  291. Aostipora kuckersiana | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  292. Apalolepis brotzeni | Lochkovian
  293. Apalolepis obruchevi | Lochkovian
  294. Aparchites brachynotos | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  295. Aparchites kaugatumus |
  296. Aparchites saaremeisus |
  297. Apatobolbina gutnica | Jaani Stage
  298. Apatobolbina platygaster | Llandovery
  299. Apatobolbina simplicidorsata | Adavere Stage
  300. Apatobolbina tricuspidata | Adavere Stage
  301. Apatobolus plicatus | Ordovician
  302. Apatochilina falacata | Porkuni Stage
  303. Apatochilina ubjaensis | Kukruse Stage
  304. Apatokephalus dactylotypos |
  305. Apatokephalus dubius |
  306. Apatokephalus sarculum |
  307. Apatokephalus serratus |
  308. Apatorthis inflata | Keila Stage → Oandu Stage
  309. Apatorthis jugata | Lasnamägi Stage
  310. Apatorthis punctata | Jõhvi Substage → Keila Stage
  311. Apatorthis tenuicosta | Jõhvi Substage → Keila Stage
  312. Apatorthis ultima | Pirgu Stage
  313. Aphelognathus pyramidalis |
  314. Aphelognathus rhodesi |
  315. Apheoorthina daunus | Billingen Stage
  316. Apianurus kuckersianus |
  317. Apianurus vikarbyensis | Hunderum Substage
  318. Apiastrum unicum | Vormsi Stage
  319. Apidium krausei | Jõhvi Substage
  320. Apidium pygmaeum | Jõhvi Substage
  321. Apidium rotundum | Upper Ordovician
  322. Apidium sororis | Jõhvi Substage
  323. Apomatella ingrica | Volkhov Stage
  324. Apomatella secunda | Volkhov Stage
  325. Apsidognathus milleri |
  326. Apsidognathus ruginosus |
  327. Apsidognathus tuberculatus |
  328. Apsidognathus walmsleyi |
  329. Apycnodiscus insularis | Wenlock
  330. Arachnophyllum murchisoni | Llandovery → Wenlock
  331. Arachnostega gastrochaenae | Cambrian → Upper Jurassic
  332. Araeopoma elongatum | Llandovery → Wenlock
  333. Araeopoma prismaticum | Llandovery → Wenlock
  334. Araneograptus murrayi | Lower Ordovician
  335. Araneosustroma stelliparratum | Wenlock → Ludlow
  336. Arbusculidium destombesii |
  337. Arcanopora disticha | Ordovician → Devonian
  338. Arcanopora obscura | Raikküla Stage
  339. Arcanopora plumula | Upper Ordovician
  340. Arcanopora strigosa | Porkuni Stage
  341. Arcanopora wimani | Hirnantian
  342. Archaeacanthus quadrisulcatus | Narva Stage → Gauja Stage
  343. Archaefenestella mobergi | Llandovery → Wenlock
  344. Archaegocystis granulata | Katian → Hirnantian
  345. Archaeochitina gotlandica |
  346. Archaeochitina hyalina |
  347. Archaeodiscina umbonulata | Cambrian
  348. Archaeofenestella rigidula | Llandovery → Wenlock
  349. Archaeonassa fossulata | Cambrian
  350. Archaeopteris fissilis | Gauja Stage
  351. Archaeoscyphia annulata |
  352. Archaeoscyphia attenuata | Ordovician
  353. Archaeoscyphia aulocopiformis |
  354. Archaeoscyphia gislei |
  355. Archaeoscyphia minganensis |
  356. Archaeoscyphia rectilinearis |
  357. Archaeoscyphia scalaria |
  358. Archaeotinodes igneuspauper | Eocene
  359. Archaeotinodes ivanovi | Eocene
  360. Archaeotinodes pauper | Eocene
  361. Archegonaspis schmidti | Ludlow → Přidoli
  362. Archiclimacograptus angulatus | Middle Ordovician
  363. Archiclimacograptus balticus |
  364. Archiclimacograptus caelatus | Darriwilian
  365. Archiclimacograptus marathonensis |
  366. Archiclimacograptus modestus |
  367. Archiclimacograptus osloensis | Darriwilian
  368. Archiclimacograptus riddellensis | Ordovician
  369. Archiclimacograptus sebyensis | Ordovician
  370. Archiclimacograptus skagensis | Middle Ordovician
  371. Archigeisonoceras elegatulum |
  372. Archigeisonoceras folkeslundense | Lasnamägi Stage
  373. Archigeisonoceras picus | Volkhov Stage
  374. Archigeisonoceras repplingense | Volkhov Stage
  375. Archinacella media | Kunda Stage
  376. Archinacella rostrata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  377. Archiretiolites regimontanus |
  378. Arcosphaeridium diversispinosum | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  379. Arcosphaeridium poriferum | Pirgu Stage
  380. Arctinurus? norvegicus | lower Silurian
  381. Arcuaria caudalis | Llandovery
  382. Arcuaria cornuta | lower Silurian
  383. Arcuaria curta | Wenlock
  384. Arcuaria monoclivula | Jõhvi Substage
  385. Arcuaria sineclivula | Middle Ordovician → lower Silurian
  386. Arcuaria triangulata | Jaani Stage
  387. Arcuatichnus wimani |
  388. Ardenita kriukensis |
  389. Ardennea nearda | Keila Stage → Oandu Stage
  390. Aremoricanium deflandrei | Aseri Stage → Uhaku Stage
  391. Aremoricanium rigaudae | Aseri Stage → Idavere Substage
  392. Aremoricanium squarrosum | Jõhvi Substage → Pirgu Stage
  393. Arenaceacanthus arcuatacanalis | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  394. Arenicolites carbonarius |
  395. Arienigraptus zheijangensis |
  396. Arionoceras lotskirkense | Aseri Stage → Lasnamägi Stage
  397. Aristerella nitiduloides | Kukruse Stage
  398. Aristerella silurica | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  399. Arkonia concava | Lasnamägi Stage
  400. Arkonia semigranulata | Keila Stage
  401. Armoricochitina granulifera | Haljala Stage
  402. Armoricochitina reticulifera | Nabala Stage
  403. Arthroclema armatum | Volkhov Stage
  404. Arthroclema vescum | Uhaku Stage
  405. Arthrostyloecia nitida | Ordovician
  406. Arthrostylus conjunctus | Keila Stage → Oandu Stage
  407. Arthrostylus obliquus | Aseri Stage → Uhaku Stage
  408. Arthrostylus tenuis | Pirgu Stage
  409. Artificiosocrinus artificiosus | Volkhov Stage → Kunda Stage
  410. Asaphus acuminatus | Kunda Stage
  411. Asaphus angelini | Ordovician
  412. Asaphus bottnicus | Lasnamägi Stage
  413. Asaphus broeggeri | Vääna Substage
  414. Asaphus cornutus | Aseri Stage
  415. Asaphus expansus | Kunda Stage
  416. Asaphus fennicus | Kukruse Stage
  417. Asaphus heckeri | Aseri Stage
  418. Asaphus holmi | Aseri Stage
  419. Asaphus ifterensis | Haljala Stage
  420. Asaphus ingrianus | Kunda Stage
  421. Asaphus intermedius | Aseri Stage
  422. Asaphus jewensis | Haljala Stage
  423. Asaphus kegelensis | Haljala Stage → Keila Stage
  424. Asaphus knyrkoi | Kunda Stage
  425. Asaphus kotlukovi | Aseri Stage
  426. Asaphus kowalewskii | Aseri Stage
  427. Asaphus laevissimus | Kunda Stage
  428. Asaphus lamanskii |
  429. Asaphus latus | Aseri Stage
  430. Asaphus lepidurus | Volkhov Stage
  431. Asaphus lepidus |
  432. Asaphus ludibundus |
  433. Asaphus minor | Kunda Stage
  434. Asaphus minutus | Kunda Stage
  435. Asaphus nieszkowskii | Kukruse Stage
  436. Asaphus ornatus | Ordovician
  437. Asaphus pachyophthalmus |
  438. Asaphus plautini | Aseri Stage
  439. Asaphus pseudornatus |
  440. Asaphus punctatus | Aseri Stage
  441. Asaphus raniceps | Kunda Stage
  442. Asaphus robergi | Kukruse Stage
  443. Asaphus striatus | Kunda Stage
  444. Asaphus sulevi | Kunda Stage
  445. Asaphus uplandicus |
  446. Asaphus vicarius |
  447. Ascetopeltis bockeliei | Upper Ordovician
  448. Ascetopeltis kertelensis | Vormsi Stage
  449. Ascetopeltis lepta | Upper Ordovician
  450. Ascodictyon venustum |
  451. Asericrinus aseriensis | Aseri Stage
  452. Asmussia membranacea | Frasnian
  453. Asmussia vulgaris |
  454. Aspelundia expansa | Raikküla Stage
  455. Aspelundia fluegeli | Raikküla Stage
  456. Aspelundia fluegeli fluegeli | Raikküla Stage
  457. Asperellacystis asperellus | Oandu Stage
  458. Asperellacystis plicatus | Oandu Stage
  459. Asperopora aspera | Wenlock
  460. Asperopora bellum | Ludlow → Wenlock
  461. Asperopora crustulenta | Hirnantian
  462. Asperopora explanata | Wenlock → Ludlow
  463. Asperopora multiporum | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  464. Asperopora ramosa | Wenlock
  465. Asteridium tornatum |
  466. Asteroblastus foveolatus | Kunda Stage
  467. Asteroblastus regularis | Kunda Stage
  468. Asteroblastus sublaevis | Kunda Stage
  469. Asteroblastus volborthi | Kunda Stage
  470. Asterocrinus münsteri | Kunda Stage
  471. Asterocystis globulus |
  472. Asterocystis tuberculatus | Kunda Stage
  473. Asterolepis dellei | Burtnieki Stage
  474. Asterolepis essica | Burtnieki Stage
  475. Asterolepis estonica | Narva Stage → Aruküla Stage
  476. Asterolepis ornata | Gauja Stage
  477. Asterolepis radiata | Amata Stage → Plavinas Stage
  478. Asterolepis syasiensis | Dubniki Stage
  479. Asteusloffia acuta | Volkhov Stage → Kunda Stage
  480. Astraeospongium patina | Lower Ordovician → Middle Ordovician
  481. Astropentagnathus irregularis | Llandovery
  482. Astrovidictya hamatis | Vormsi Stage
  483. Astrovidictya sparsa | Idavere Substage → Keila Stage
  484. Astroviella antiqua | Nabala Stage → Vormsi Stage
  485. Astroviella borstshovensis | Přidoli → Lower Devonian
  486. Astroviella insolensis | Ludlow → Přidoli
  487. Astroviella porosa | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  488. Astroviella pulwenensis | Ludlow
  489. Astroviella rara | Přidoli
  490. Astroviella silurica | Ludlow → Přidoli
  491. Astroviella vulgaris | Přidoli
  492. Astroviellina mukhovetskensis | Přidoli
  493. Astylospongia incisolobata |
  494. Astylospongia praemorsa | Ordovician
  495. Asymmetrella prenaiensis | Wenlock
  496. Atactopora gregariaformis | Jõhvi Substage
  497. Atactoporella baltica | Idavere Substage → Keila Stage
  498. Atactoporella schucherti | Vormsi Stage
  499. Atavograptus atavus | Llandovery
  500. Atavograptus strachani | Llandovery
  501. Ateleaspis tessellata | Wenlock → Ludlow
  502. Athabascaella penika | Tremadocian
  503. Atractocybeloides berneri | Haljala Stage
  504. Atractocybeloides gracilis | Rakvere Stage
  505. Atractocybeloides nebeni | Lasnamägi Stage
  506. Atractocybeloides oepiki | Kukruse Stage
  507. Atractocybeloides vonhachti | Keila Stage
  508. Atractopyge affinis |
  509. Atractopyge dalmani | Upper Ordovician
  510. Atractopyge errans | Rakvere Stage
  511. Atractopyge kutorgae | Jõhvi Substage → Rakvere Stage
  512. Atractopyge vardiana | Pirgu Stage
  513. Atractopyge woerthii |
  514. Atractopyge xiphere | Kukruse Stage
  515. Atraktoprion cornutus |
  516. Atraktoprion major |
  517. Atraktoprion mirabilis |
  518. Atrypa (Atrypa affinis | Wenlock
  519. Atrypa (Atrypa) alata | Ludlow
  520. Atrypa (Atrypa) dzwinogrodensis | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  521. Atrypa (Atrypa) gotha | Llandovery → Wenlock
  522. Atrypa (Atrypa) harknessi | Wenlock
  523. Atrypa (Atrypa) murchisoni | Ludlow
  524. Atrypa (Atrypa) reticularis | Ludlow
  525. Atrypa (Atrypa) slitea | Wenlock
  526. Atrypina (Atrypina) barrandii | Wenlock
  527. Atrypoidea (Atrypoidea) hemsea | Ludlow
  528. Atrypoidea (Atrypoidea) prunum | Kuressaare Stage
  529. Atrypoidea (Atrypoidea) saaremaaensis | Kuressaare Stage
  530. Atrypoidea (Atrypoidea) sulcata | Ludlow
  531. Aulacognathus kuehni | Adavere Stage
  532. Aulacophyllum linnarssoni |
  533. Aulacophyllum mitratum | Silurian
  534. Aulacophyllum obliquum |
  535. Aulacopsis simplex | Kunda Stage
  536. Aulocopella cepa |
  537. Aulocopella dactylos | Pirgu Stage
  538. Aulocopella hemisphaericum |
  539. Aulocopium cylindraceum |
  540. Aulocopium discus | Idavere Substage
  541. Aulograptus cucullus | Kunda Stage
  542. Aulonotreta antiquissima |
  543. Aulopora amica | Ludlow
  544. Aulopora assueta | Adavere Stage
  545. Aulopora celsa | Adavere Stage
  546. Aulopora enodis | Jaagarahu Stage
  547. Aulopora necopina | Kaugatuma Stage
  548. Autoloxolichas laxatus |
  549. Autoloxolichas sanctamathiae | Haljala Stage → Keila Stage
  550. Aviacypris avia |
  551. Aviacypris coartata | Upper Ordovician
  552. Aviacypris planata | Upper Ordovician
  553. Aviacypris truncata | Upper Ordovician
  554. Avitograptus avitus | Hirnantian → lower Silurian
  555. Axisphaeridium timofeevi | Uhaku Stage → Idavere Substage
  556. Axisphaeridium tricolumnelare | Keila Stage → Pirgu Stage
  557. Azygograptus eivionicus | Ordovician
  558. Azygograptus ellesi | Ordovician
  559. Azygograptus groenwalli | Ordovician
  560. Azygograptus hicksii | Ordovician
  561. Azygograptus lapworthi | Ordovician
  562. Azygograptus minutus | Ordovician
  563. Azygograptus suecicus | Ordovician
  564. Azygograptus validus | Lower Ordovician → Ordovician
  565. Babanicrinus kegelensis | Idavere Substage → Keila Stage
  566. Babanicrinus pentaporus | Kunda Stage
  567. Babinocystis dilabidus | Volkhov Stage
  568. Bacisphaeridium bacifer | Pirgu Stage
  569. Bacisphaeridium granulatum | Pirgu Stage
  570. Bacisphaeridium saetosum | Pirgu Stage
  571. Bactropora solida | Hirnantian
  572. Bactrotheca dens | Uhaku Stage
  573. Bactrotheca quadrangularis | Ordovician
  574. Baerocrinus parvus | Lower Ordovician
  575. Baerocrinus ungerni | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  576. Bairdia iocus | Vormsi Stage → Porkuni Stage
  577. Bairdia micra | Kukruse Stage
  578. Bairdiacypris venustus | Ludlow
  579. Bairdiocypris berounensis | Llandovery → Ludlow
  580. Bairdiocypris confinis | Llandovery
  581. Bairdiocypris gotlandica | Llandovery
  582. Bairdiocypris indeterminatus | Upper Ordovician → lower Silurian
  583. Bairdiocypris longus | Wenlock
  584. Bairdiocypris phillipsianus | Silurian
  585. Balanoglossites triadicus |
  586. Balizoma obtusus | Wenlock → Ludlow
  587. Balticapunctum inchoatus | Volkhov Stage
  588. Balticaspis latvica | Eifelian
  589. Balticella binodis | Jõhvi Substage
  590. Baltichaeta jormunganda | Lower Cambrian (old nomenclature)
  591. Balticoceras discors | Rakvere Stage
  592. Balticoporella glabra | Keila Stage → Oandu Stage
  593. Baltiites steinhardti | Kunda Stage
  594. Baltinema rana | Lower Cambrian (old nomenclature)
  595. Baltiscalida njorda | Lower Cambrian (old nomenclature)
  596. Baltisphaeridium accinctum | Volkhov Stage → Kukruse Stage
  597. Baltisphaeridium aliquigranulum | Keila Stage → Pirgu Stage
  598. Baltisphaeridium annelieae | Kunda Stage → Kukruse Stage
  599. Baltisphaeridium bramkae | Aseri Stage → Pirgu Stage
  600. Baltisphaeridium breviciliatum | Juuru Stage
  601. Baltisphaeridium brevispinosum | Volkhov Stage → Lasnamägi Stage
  602. Baltisphaeridium brevituberculatum | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  603. Baltisphaeridium bystrentos | Lasnamägi Stage → Porkuni Stage
  604. Baltisphaeridium calicispinae |
  605. Baltisphaeridium capillatum | Juuru Stage
  606. Baltisphaeridium castaneiforme | Volkhov Stage
  607. Baltisphaeridium christoferii |
  608. Baltisphaeridium cirsinum | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  609. Baltisphaeridium constrictum | Uhaku Stage
  610. Baltisphaeridium dasos | Lasnamägi Stage → Pirgu Stage
  611. Baltisphaeridium digitaliforme | Lasnamägi Stage → Rakvere Stage
  612. Baltisphaeridium dispar | Uhaku Stage → Vormsi Stage
  613. Baltisphaeridium dubium | Cambrian
  614. Baltisphaeridium eisenackianum | Kunda Stage → Keila Stage
  615. Baltisphaeridium esthonicum | Volkhov Stage → Lasnamägi Stage
  616. Baltisphaeridium filosum |
  617. Baltisphaeridium flexuosum |
  618. Baltisphaeridium globosum | Nabala Stage
  619. Baltisphaeridium hamatum | Kunda Stage → Uhaku Stage
  620. Baltisphaeridium heinzelinii | Rakvere Stage
  621. Baltisphaeridium hirsutoides | Volkhov Stage → Juuru Stage
  622. Baltisphaeridium implicatum | Cambrian
  623. Baltisphaeridium ingerae | Volkhov Stage → Kukruse Stage
  624. Baltisphaeridium kaurannei | Volkhov Stage → Kunda Stage
  625. Baltisphaeridium klabavense | Jõhvi Substage → Keila Stage
  626. Baltisphaeridium latiradiatum | Kunda Stage → Keila Stage
  627. Baltisphaeridium longispinosum | Kunda Stage → Pirgu Stage
  628. Baltisphaeridium longispinosum longispinosum | Volkhov Stage → Pirgu Stage
  629. Baltisphaeridium maius | Vormsi Stage
  630. Baltisphaeridium microspinosum | Volkhov Stage → Pirgu Stage
  631. Baltisphaeridium multiechinatum | Volkhov Stage → Idavere Substage
  632. Baltisphaeridium multipilosum | Ordovician → Silurian
  633. Baltisphaeridium nannium | Kunda Stage → lower Silurian
  634. Baltisphaeridium oejlemyrensis |
  635. Baltisphaeridium oligopsakium | Kunda Stage → Vormsi Stage
  636. Baltisphaeridium onniense | Jõhvi Substage → Pirgu Stage
  637. Baltisphaeridium pachyacanthum | Ordovician
  638. Baltisphaeridium parvigranosum | Lasnamägi Stage → Pirgu Stage
  639. Baltisphaeridium parvulisidereum | Volkhov Stage → Kukruse Stage
  640. Baltisphaeridium pauciverrucosum | Volkhov Stage → Rakvere Stage
  641. Baltisphaeridium perclarum | Jõhvi Substage → Nabala Stage
  642. Baltisphaeridium plicatispinae | Ordovician
  643. Baltisphaeridium pseudocalicispinum | Volkhov Stage → Juuru Stage
  644. Baltisphaeridium pseudofaveolatum | Lower Cambrian (old nomenclature) → Middle Cambrian (old nomenclature)
  645. Baltisphaeridium pustulatum | Aseri Stage → Vormsi Stage
  646. Baltisphaeridium ramiferum | Rakvere Stage → Nabala Stage
  647. Baltisphaeridium stipaticum | Cambrian
  648. Baltisphaeridium trabeculaespinae | Idavere Substage → Pirgu Stage
  649. Baltisphaeridium tranvikensis | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  650. Baltisphaeridium trichoporum | Volkhov Stage → Idavere Substage
  651. Baltisphaeridium trophirhapium | Kukruse Stage → Oandu Stage
  652. Baltisphaeridium tuberculatum | Cambrian
  653. Baltisphaeridium verrucatum | Kunda Stage → Jõhvi Substage
  654. Baltochitina delicata | Aseri Stage
  655. Baltochitina nolvaki | Lasnamägi Stage
  656. Baltocrinus antiquus | Lasnamägi Stage → Oandu Stage
  657. Baltocrinus balticus | Kunda Stage
  658. Baltocrinus decorus | Middle Ordovician
  659. Baltocrinus hrevicaensis | Jõhvi Substage
  660. Baltocrinus lobatus | Uhaku Stage → Jõhvi Substage
  661. Baltocrinus quttaeformis | Jõhvi Substage
  662. Baltocrinus rostovensis | Kukruse Stage
  663. Baltocrinus serratus | Uhaku Stage
  664. Baltocyamus primarius | Oandu Stage
  665. Baltograptus extremus | Lower Ordovician
  666. Baltograptus geometricus | Lower Ordovician
  667. Baltograptus jacksoni | Lower Ordovician
  668. Baltograptus kurcki | Lower Ordovician
  669. Baltograptus minutus | Lower Ordovician
  670. Baltograptus vacillans |
  671. Baltoniodus alobatus | Haljala Stage
  672. Baltoniodus gerdae | Kukruse Stage → Haljala Stage
  673. Baltoniodus medius | Volkhov Stage → Kunda Stage
  674. Baltoniodus navis | Volkhov Stage
  675. Baltoniodus norrlandicus | Volkhov Stage
  676. Baltoniodus prevariabilis | Aseri Stage → Uhaku Stage
  677. Baltoniodus triangularis | Volkhov Stage
  678. Baltoniodus variabilis | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  679. Baltonotella kiesowii | Porkuni Stage
  680. Baltonotella kuckersiana | Kukruse Stage → Idavere Substage
  681. Baltonotella ledaia | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  682. Baltonotella limbata | Oandu Stage → Porkuni Stage
  683. Baltonotella marginata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  684. Baltonotella mistica | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  685. Baltonotella semenformis | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  686. Baltoplacognathus reclinatus | Lasnamägi Stage
  687. Baltoplacognathus robustus | Uhaku Stage
  688. Barbarorthis foraminifera | Pirgu Stage
  689. Barbarorthis porkuniensis | Porkuni Stage
  690. Barrandeocrinus sceptrum | Wenlock
  691. Barrandeograptus bornholmensis | Telychian
  692. Barrandeograptus gracilis | Llandovery
  693. Barrandeograptus pulchellus | Llandovery → Wenlock
  694. Barrandeolites bowerbanki | Jaagarahu Stage
  695. Barrandeolites lichenarioides | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  696. Basilicus lawrowi | Aseri Stage → Uhaku Stage
  697. Basilicus lutsi | Kukruse Stage
  698. Bassetella alata | Haljala Stage
  699. Bassetella gracilis | Haljala Stage
  700. Bathmoceras holmi |
  701. Bathmoceras linnarssoni | Kunda Stage
  702. Batostoma amplum | Oandu Stage → Vormsi Stage
  703. Batostoma cumingsi | Nabala Stage → Vormsi Stage
  704. Batostoma fertile | Aseri Stage → Uhaku Stage
  705. Batostoma fertile circulare | Aseri Stage → Uhaku Stage
  706. Batostoma gracile | Hirnantian
  707. Batostoma granulosum | Idavere Substage → Keila Stage
  708. Batostoma lanensis | Uhaku Stage
  709. Batostoma magnopora | Keila Stage → Oandu Stage
  710. Batostoma scanicum | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  711. Batostoma singulare | Rakvere Stage
  712. Batostoma speciosum | Oandu Stage → Rakvere Stage
  713. Batostoma subgranulosum | Idavere Substage
  714. Batostoma varians | Ordovician
  715. Bavlinella faveolata | Kotlin Stage
  716. Beaconites capronus | Cambrian → Recent
  717. Beecherellita ordovica | Idavere Substage
  718. Bekkerina anijana | Haljala Stage
  719. Bekkerina assatkini | Haljala Stage
  720. Bekkerina dorsata | Kukruse Stage
  721. Bekkerina grandis | Keila Stage
  722. Bekkerina raricostellata |
  723. Bellimurina wisgoriensis | Llandovery → Wenlock
  724. Belodina confluens | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  725. Beloitoceras cautis | Keila Stage
  726. Beloitoceras estonicum | Vormsi Stage
  727. Beloitoceras siljaense | Katian
  728. Beloitoceras sinuososeptatum | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  729. Belonechitina aspera | Juuru Stage → Raikküla Stage
  730. Belonechitina cactacea | Lasnamägi Stage → Vormsi Stage
  731. Belonechitina capitata | Uhaku Stage → Rakvere Stage
  732. Belonechitina comma | Uhaku Stage → Nabala Stage
  733. Belonechitina crinita | Kunda Stage → Uhaku Stage
  734. Belonechitina gamachiana | Porkuni Stage
  735. Belonechitina granosa | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  736. Belonechitina hirsuta | Haljala Stage
  737. Belonechitina intonsa | Kukruse Stage
  738. Belonechitina jaanussonii | Haljala Stage
  739. Belonechitina latifrons | Paadla Stage
  740. Belonechitina meifodensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  741. Belonechitina micracantha | Lasnamägi Stage → Porkuni Stage
  742. Belonechitina oeselensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  743. Belonechitina pellifera | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  744. Belonechitina postrobusta | Juuru Stage
  745. Belonechitina robusta | Haljala Stage → Nabala Stage
  746. Belonechitina synclinalis | Lasnamägi Stage → Vormsi Stage
  747. Belonechitina villosa | Oandu Stage → Vormsi Stage
  748. Belonechitina wesenbergensis brevis | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  749. Belonechitina wesenbergensis elongata | Nabala Stage → Pirgu Stage
  750. Belorussipora arborea | Keila Stage
  751. Bentoceras rubeli | Kunda Stage
  752. Bergaueria elliptica | Cambrian
  753. Bergaueria perata | Cambrian
  754. Bergaueria prantli |
  755. Bergaueria sucta |
  756. Berolinella praevia | Paadla Stage
  757. Berolinella steusloffi | Ohesaare Stage
  758. Bevocastria amplefurcata |
  759. Bevocastria conglobata | Rootsiküla Stage
  760. Beyrichia (Altibeyrichia) contracta | Wenlock
  761. Beyrichia (Asperibeyrichia) valguensis | Adavere Stage
  762. Beyrichia (Beyrichia) bicuspis | Jaani Stage
  763. Beyrichia (Beyrichia) dactyloscopia | Silurian
  764. Beyrichia (Beyrichia) eteliana | Silurian
  765. Beyrichia (Beyrichia) grogarniana | Paadla Stage
  766. Beyrichia (Beyrichia) halliana | Adavere Stage → Jaani Stage
  767. Beyrichia (Beyrichia) hellviensis | Jaagarahu Stage
  768. Beyrichia (Beyrichia) kloedeni | Adavere Stage → Jaani Stage
  769. Beyrichia (Beyrichia) ponderosa | Silurian
  770. Beyrichia (Beyrichia) protuberans | Ludlow
  771. Beyrichia (Beyrichia) snoderiana | Ludlow
  772. Beyrichia (Beyrichia) subornata | Jaagarahu Stage
  773. Beyrichia (Beyrichia) suurikuensis | Jaani Stage
  774. Beyrichia (Beyrichia) tagalaensis |
  775. Beyrichia (Beyrichia) ultima | Adavere Stage
  776. Beyrichia (Simplicibeyrichia) aluksnensis | Wenlock
  777. Beyrichia (Simplicibeyrichia) globifera | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  778. Beyrichia (Simplicibeyrichia) impersonalis | Kaugatuma Stage
  779. Beyrichia (Simplicibeyrichia) venusta | Kaugatuma Stage
  780. Beyrichona tinea | Lower Cambrian (old nomenclature)
  781. Bicarinatina acuta | Narva Stage
  782. Bicarinatina borchi | Narva Stage → Aruküla Stage
  783. Bicarinatina gulbenensis | Aruküla Stage
  784. Bicarinatina livica | Narva Stage → Burtnieki Stage
  785. Bicarinatina rozenshteini | Narva Stage → Aruküla Stage
  786. Bicarinatina sakalana | Narva Stage
  787. Bicarinatina scaphulata | Narva Stage
  788. Bicarinatina ugalana | Aruküla Stage
  789. Bickmorites falcigerus | Jaani Stage
  790. Bienvillia angelini | Tremadocian
  791. Bienvillia tetragonalis | Tremadocian
  792. Bienvillia tetragonalis broeggeri |
  793. Bienvillia wimani | Tremadocian
  794. Biernatia holmi | Darriwilian
  795. Biernatia rossicum | Kunda Stage
  796. Bigalea visbyensis | Wenlock
  797. Bighornia orvikui | Upper Ordovician
  798. Bilinichnus simplex | Vendian → Cambrian
  799. Bilobia alichovae | Haljala Stage
  800. Bilobia indentata |
  801. Bilobia musca | Kukruse Stage → Haljala Stage
  802. Bilobia rosendahli |
  803. Bimuria (Bimuria) peregrina | Kukruse Stage → Idavere Substage
  804. Bimuropora winchelli | Jõhvi Substage → Rakvere Stage
  805. Bingeria cyamoides | Adavere Stage
  806. Bingeria expansinodata |
  807. Bingeria pristina | Raikküla Stage
  808. Bingeria vesikuensis | Jaagarahu Stage
  809. Birdsalella cornuta | Wenlock
  810. Birdsalella varians | Ludlow
  811. Birkenia robusta | Rootsiküla Stage
  812. Biseptata briani | Kunda Stage
  813. Blastammina fenestrata |
  814. Blastammina polyedra |
  815. Blastammina polymorpha |
  816. Blastocystis rossica | Kunda Stage
  817. Bodacrinus columnus | Katian
  818. Bodoceras torticoni | Upper Ordovician
  819. Bodophyllum duncanae | Upper Ordovician
  820. Bodophyllum euthum | Upper Ordovician
  821. Bodophyllum oilense | Upper Ordovician
  822. Bodophyllum osmundense | Upper Ordovician
  823. Bodospira kallholniensis | Hirnantian
  824. Bodospira undulata | Hirnantian
  825. Bodywskites fistulatus | Vormsi Stage
  826. Bodywskites magniporus | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  827. Boeckaspis hirsuta | Tremadocian
  828. Boeckaspis mobergi | Tremadocian
  829. Boedaspis ensifer | Lower Ordovician
  830. Boedaspis solis | Kunda Stage
  831. Bohemograptus bohemicus | Ludlow
  832. Bohemograptus cornutus | Ludlow
  833. Bohemograptus praecornutus |
  834. Bohemograptus tenuis | Ludlow
  835. Bolbibollia estona | Raikküla Stage
  836. Bolbihithis abdominalis | Keila Stage → Oandu Stage
  837. Bolbihithis altonodus | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  838. Bolbihithis olbinis | Rakvere Stage
  839. Bolbihithis superus | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  840. Bolbina crassa | Kunda Stage
  841. Bolbina excessa | Nabala Stage → Pirgu Stage
  842. Bolbina globosa | Nabala Stage → Pirgu Stage
  843. Bolbina kuckersiana | Kukruse Stage
  844. Bolbina latimarginata | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  845. Bolbina lehtmetsaensis | Keila Stage
  846. Bolbina major | Keila Stage → Vormsi Stage
  847. Bolbina ornata | Oandu Stage
  848. Bolbina plicata | Rakvere Stage → Nabala Stage
  849. Bolbina rakverensis | Oandu Stage → Vormsi Stage
  850. Bolbina saxbya | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  851. Bolbina valensis | Pirgu Stage
  852. Bolbiprimitia inaequalis | Jaagarahu Stage
  853. Bolbiprimitia tamsaluensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  854. Bolbochasmops bucculentus | Haljala Stage → Keila Stage
  855. Bolbochasmops emarginatus | Haljala Stage → Keila Stage
  856. Bolbochasmops kruegeri | Haljala Stage
  857. Bolboporites (Ambliporites) lamanskii | Kunda Stage
  858. Bolboporites (Ambliporites) regnelli | Aseri Stage → Uhaku Stage
  859. Bolboporites (Ambliporites) semiglobosus | Volkhov Stage → Kunda Stage
  860. Bolboporites (Ambliporites) triangularis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  861. Bolboporites (Bolboporites) elongatus | Volkhov Stage
  862. Bolboporites (Bolboporites) fungiformis | Kunda Stage → Aseri Stage
  863. Bolboporites (Bolboporites) mitralis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  864. Bolboporites (Bolboporites) uncinatus | Volkhov Stage → Kunda Stage
  865. Bolboporites (Bolboporites) yeltishevae | Volkhov Stage
  866. Bolboporites (Stelloporites) stellifer | Aseri Stage
  867. Bollia amabilis | Raikküla Stage → Jaagarahu Stage
  868. Bollia distincta | upper Silurian
  869. Bollia mezmalensis | Porkuni Stage
  870. Bollia mezvagarensis | Porkuni Stage
  871. Bollia parva | Ludlow
  872. Bollia saarameisaiensis | Kaugatuma Stage
  873. Boreadorthis crassa | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  874. Boreadorthis recula | Nabala Stage → Vormsi Stage
  875. Boreadorthis sadewitzensis | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  876. Borealis borealis |
  877. Borealis borealis borealis | Juuru Stage
  878. Borealis borealis osloensis |
  879. Borealis pumilus | Raikküla Stage
  880. Borealis samojedicus | Silurian
  881. Boreania minima | Přidoli → Lochkovian
  882. Borelasma crassitangens | Upper Ordovician
  883. Borelasma orientalis | Oandu Stage
  884. Bornholmaspis praecursor |
  885. Borussulus reticulifer | Ludlow
  886. Borussulus squamosus | Ludlow
  887. Botellusoceras torpense | Lasnamägi Stage
  888. Bothriocidaris eichwaldi | Pirgu Stage
  889. Bothriocidaris globulus | Pirgu Stage
  890. Bothriocidaris pahleni | Jõhvi Substage
  891. Bothriocidaris parvus | Vormsi Stage
  892. Bothriolepis cellulosa | Amata Stage → Plavinas Stage
  893. Bothriolepis ciecere | Famennian
  894. Bothriolepis evaldi | Frasnian
  895. Bothriolepis heckeri | Famennian
  896. Bothriolepis jani | Famennian
  897. Bothriolepis leptocheira | Famennian
  898. Bothriolepis leptocheira curonica | Frasnian → Famennian
  899. Bothriolepis maxima | Frasnian
  900. Bothriolepis obrutschewi | Amata Stage
  901. Bothriolepis ornata | Famennian
  902. Bothriolepis panderi | Snetnaya Gora Substage
  903. Bothriolepis pavariensis | Upper Devonian
  904. Bothriolepis prima | Amata Stage
  905. Bothriolepis traudscholdi | Dubniki Stage → Daugava Stage
  906. Botryocrinus cucurbitaceus | Silurian
  907. Botryocrinus ramosissimus | upper Silurian
  908. Boučekocaulis jubatus | Ludlow
  909. Boucotinskia sulcata | Ludlow
  910. Boucotspira carinifer | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  911. Brachyopterella pentagonalis | Wenlock
  912. Brachyprion (Erinostrophia) walmstedti | Llandovery → Wenlock
  913. Brachyprion ? kurzemensis | Ludlow
  914. Brachytomaria baltica | Jõhvi Substage → Rakvere Stage
  915. Brachytomaria nodulosa | Nabala Stage → Pirgu Stage
  916. Brachytomaria plautini | Kunda Stage
  917. Brachytomaria plicifera | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  918. Bracteatacanthus assiduus | Přidoli
  919. Braderupia asymmetrica | Kukruse Stage → Keila Stage
  920. Bradoria estonica | Dominopol Stage
  921. Brevantina antis | Rakvere Stage → Vormsi Stage
  922. Brevantina brevis | Oandu Stage → Vormsi Stage
  923. Brevaspidella dispersa | Upper Ordovician
  924. Brevibolbina amabilis | Kukruse Stage → Keila Stage
  925. Brevibolbina dimorpha | Middle Ordovician → Upper Ordovician
  926. Brevibolbina dimorpha altonodosa | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  927. Brevibolbina dimorpha dimorpha | Oandu Stage → Nabala Stage
  928. Brevibolbina fissurata | Pirgu Stage
  929. Brevibolbina pontificans | Pirgu Stage
  930. Brevibolbina porkuniensis | Porkuni Stage
  931. Brevidorsa brevidorsata | Kaugatuma Stage
  932. Brevidorsa limbata | Oandu Stage → Pirgu Stage
  933. Brevidorsa sarvi | Upper Ordovician → Llandovery
  934. Brevidorsa subtilispinosa |
  935. Brevilamnulella kjerulfi | Hirnantian
  936. Brevilamnulella thebesensis | Hirnantian
  937. Brezelina angustolobata | Billingen Stage → Volkhov Stage
  938. Brezelina palmata | Volkhov Stage
  939. Briarocrinus angustus | upper Silurian
  940. Briarocrinus inflatus | upper Silurian
  941. Broeggeria salteri | Cambrian → Hunneberg Stage
  942. Bromidella zvankensis |
  943. Bronteopsis panderi | Kukruse Stage
  944. Bryograptus kjerulfi | Lower Ordovician
  945. Bryograptus ramosus | Tremadocian
  946. Bubnoffiopsis bubnoffi | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  947. Bubnoffiopsis incognitus | Oandu Stage → Vormsi Stage
  948. Bucanella crispata | Aseri Stage
  949. Bucanella revaliensis | Kunda Stage
  950. Bucania cornu | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  951. Bucania czekanowskii | Kukruse Stage
  952. Bucania erratica | Upper Ordovician
  953. Bucania oelandica |
  954. Bucania radiata | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  955. Bucerella bucera | Middle Ordovician → Upper Ordovician
  956. Bucerella wilnoiensis | Upper Ordovician
  957. Buckelopsis dyca |
  958. Buedingiisphaeridium balticum | Kunda Stage → Pirgu Stage
  959. Buedingiisphaeridium guttiferum | Keila Stage → Pirgu Stage
  960. Buedingiisphaeridium tremadocum |
  961. Bulbosclerites unicornis | Oandu Stage → Porkuni Stage
  962. Bullaeferum granodus | Pirgu Stage
  963. Bullaeferum tapaënsis | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  964. Bumastus barriensis | Jaani Stage
  965. Bumastus livonicus |
  966. Bumastus phrix | Wenlock
  967. Bumastus sulcatus | Silurian
  968. Bunodes lunula | Rootsiküla Stage
  969. Bunodes rugosus | Rootsiküla Stage
  970. Burrinjuckia clitambonitofilia | Kukruse Stage
  971. Burrinjuckia spiriferidophilia | Devonian
  972. Bursachitina bursa | Kaugatuma Stage
  973. Bursachitina conica | Adavere Stage → Jaani Stage
  974. Bursachitina nana | Adavere Stage → Jaani Stage
  975. Bursachitina nestorae | Adavere Stage
  976. Bursachitina umbilicata | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  977. Byronia jaeggeri | Pirgu Stage
  978. Byssacanthus dilatatus | Pärnu Stage → Aruküla Stage
  979. Bystrowicrinus parvirugosus | Nabala Stage
  980. Bystrowicrinus primarius | Rakvere Stage
  981. Bythocyproidea sarvi | Raikküla Stage
  982. Bythopora ljudmilae | Keila Stage → Oandu Stage
  983. Bythopora ulrichi | Wenlock
  984. Cadmea inexplorata | Wenlock
  985. Calapoecia luhai | Pirgu Stage
  986. Calcaribeyrichia altonodosa | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  987. Calcaribeyrichia calcarata | Ludlow
  988. Calcaribeyrichia katriensis | Paadla Stage
  989. Calcaribeyrichia simplicior | Paadla Stage
  990. Calceocrinus balticensis | Juuru Stage
  991. Calcihexactina franconica | Cambrian → Ordovician
  992. Caldariola glabra | Upper Cambrian (old nomenclature)
  993. Callocladia acanthoporoides | Přidoli → Lower Devonian
  994. Callocladia cava | Přidoli
  995. Callocladia emaciata | Kuressaare Stage
  996. Callocladia kaugatumensis | Kaugatuma Stage
  997. Callocladia rara | Přidoli → Lower Devonian
  998. Callocladia tomashevensis | Přidoli → Lower Devonian
  999. Callograptus kaljoi | Porkuni Stage
  1000. Calloporella concinna | Vormsi Stage

Selection of related publications

  • Vinn et al., 2017c. Rarer rugosan-bryozoan intergrowth from the Upper Ordovician of Estonia [DOI]
  • Holmer et al., 2017. Unusual pitted Ordovician brachiopods from the East Baltic: the significance of coarsely pitted ornamentations in linguliforms [DOI]
  • Newman et al., 2017. Middle Devonian coccosteid (Arthrodira, Placodermi) biostratigraphy of Scotland and Estonia [DOI]
  • Gubanov et al., 2017. The problematic mollusc Jinonicella from the Silurian of North America [DOI]
  • Hints, O. et al., 2017. Early Middle Ordovician scolecodonts from northwestern Argentina and the emergence of labidognath polychaete jaw apparatuses [DOI]
  • Eriksson et al., 2017. Earth’s oldest ‘Bobbit worm’ – gigantism in a Devonian eunicidan polychaete [DOI]
  • Märss et al., 2017. Gill rakers and teeth of three pleuronectiform species (Teleostei) of the Baltic Sea: a microichthyological approach [DOI]
  • Wright & Toom, 2017. New crinoids from the Baltic region (Estonia): fossil tip-dating phylogenetics constrains the origin and Ordovician–Silurian diversification of the Flexibilia (Echinodermata) [DOI]
  • Mastik & Tinn, 2017. Leveilleites hartnageli Foerste, 1923 (Rhodophyta?) from the Ordovician of Laurentia and Silurian of Baltica: Redescription and designation of a neotype [DOI]
  • Vinn et al., 2017b. The earliest cornulitid on the internal surface of the illaenid pygidium from the Middle Ordovician of Estonia [DOI]
  • Kröger & Aubrechtová, 2017. Cephalopods from reef limestone of the Vasalemma Formation, northern Estonia (latest Sandbian, Upper Ordovician) and the establishment of a local warm-water fauna [DOI]
  • Slater et al., 2017. A cryptic record of Burgess Shale-type diversity from the early Cambrian of Baltica [DOI]
  • Vinn & Toom, 2017. Early symbiotic rugosan endobionts in stromatoporoids from the Rhuddanian of Estonia (Baltica) [DOI]
  • Männik, 2017. Conodont biostratigraphy of the Oandu Stage (Katian, Upper Ordovician) in NE Estonia [DOI]
  • Jarochowska et al., 2017. Conodonts in Silurian hypersaline environments: Specialized and unexpectedly diverse [DOI]
  • Harper et al., 2017. Brachiopods : origin and early history
  • Vinn et al., 2017a. Endobiotic rugose coral symbionts in Silurian tabulate corals from Estonia (Baltica) [DOI]
  • Madison, 2017a. To the revision of the Upper Ordovician Bilobia Cooper (Strophomenida, Brachiopoda)
  • Glinskiy & Nilov, 2017. A new psammosted (Agnatha, Heterostraci) from the Amata Regional Stage of the Main Devonian Field and morpho-histological types of discrete micromeric elements in the family Psammosteidae [DOI]
  • Koromyslova, 2016. Paleogeography of the Ordovician Bryozoans of the Genus Diplotrypa Nicholson (Trepostomida) [DOI]
  • Hanken, et al., 2016. Late Ordovician Trace Fossils from Offshore to Shallow Water Mixed Siliciclastic and Carbonate Facies in the Ringerike Area, Oslo Region, Norway [DOI]
  • Burrow et al., 2016. The diplacanthid fishes (Acanthodii, Diplacanthiformes, Diplacanthidae) from the Middle Devonian of Scotland.
  • Rozhnov, 2016. Aboral Nervous System in Two Ordovician Crinoids: Reconstruction and Comparison of Baltic Pentamerocrinus Jaekel and Grammocrinus Eichwald [DOI]
  • Jarochowska et al., 2016. Reducing taxonomic noise in problematic fossils: revision of the incertae sedis genus Allonema based on shape analysis [DOI]