animals
Kingdom Animalia Linnaeus, 1758

et: loomad; fi: eläinkunta; sv: djur;

Taxon ID: 38 / 2013-11-07
Belongs to: Biota
Sister taxa: Eubacteria | Plantae | Protista
Contains: Agmata | Eurytholia | Hederellidae | Pogonophora | Porifera | Cnidaria | Bryozoa | Brachiopoda | Mollusca | Priapulida | Echinodermata | Annelida | Arthropoda | Hemichordata | Chordata | Chitinozoa | Hyolithelminthida | Animalia Incertae sedis
Baltoscandian species (in database): 6857

List of Baltoscandian species (may not be complete, up to 1000 species displayed)

  1. Estoniadiscus discinoides | Lower Cambrian (old nomenclature)
  2. Aahithis varia | Kunda Stage
  3. Acadoparadoxides (Acadoparadoxides) pinus | Cambrian
  4. Acadoparadoxides (Baltoparadoxides) bidentatus | Cambrian
  5. Acadoparadoxides (Baltoparadoxides) oelandicus | Cambrian
  6. Acanthambonia delicata | Ordovician
  7. Acanthambonia ildjernensis | Ordovician
  8. Acanthambonia portranensis |
  9. Acanthoceramoporella brestica | Uhaku Stage → Idavere Substage
  10. Acanthochitina barbata | Vormsi Stage
  11. Acanthocrania hemipustulosa |
  12. Acanthocrania papillifera | Ordovician
  13. Acanthodes latgalica | Rezekne Stage
  14. Acanthodocrinus magnispinosus | Vormsi Stage
  15. Acanthodocrinus rakverensis | Rakvere Stage
  16. Acanthodus uncinatus | Varangu Stage → Hunneberg Stage
  17. Acanthograptus divergens | Middle Ordovician
  18. Acanthograptus impar | Upper Ordovician
  19. Acanthograptus musciformis | Upper Ordovician
  20. Acanthograptus roomusoksi | Upper Ordovician
  21. Acanthograptus suecicus |
  22. Acantholunaria expansa | Wenlock
  23. Acanthophyllum linarsonii | Silurian
  24. Acanthopyge pusilla | Silurian
  25. Acaste downingiae | upper Silurian
  26. Acernaspis elliptifrons | Llandovery
  27. Acernaspis estonica | Juuru Stage
  28. Acernaspis incerta | Raikküla Stage
  29. Acernaspis quardilineatus |
  30. Acernaspis rectifrons | Raikküla Stage
  31. Acernaspis semicircularis | Juuru Stage
  32. Acernaspis sulcata | Juuru Stage
  33. Acernaspis? konoverensis | Adavere Stage
  34. Acervularia ananas | Jaagarahu Stage
  35. Acervularia breviseptata | Silurian
  36. Acervularia conglomerate | Silurian
  37. Achatella (Achatella) nieszkowskii | Rakvere Stage
  38. Achatella (Vironiaspis) kegelensis | Keila Stage
  39. Achatella (Vironiaspis) kuckersiana | Kukruse Stage
  40. Achradocystites grewingkii | Oandu Stage
  41. Achradocystites heckeri | Oandu Stage
  42. Achradocystites schmidti | Keila Stage → Oandu Stage
  43. Acidaspis aviensis | Porkuni Stage
  44. Acidaspis viruana | Rakvere Stage
  45. Acidolites asteriscus | Vormsi Stage → Adavere Stage
  46. Acidolites bersiniensis | Katian
  47. Acidolites insequens | Hirnantian
  48. Acidolites lateseptatus | Juuru Stage
  49. Acidolites medialis | Vormsi Stage
  50. Acidolites schmidti | Vormsi Stage
  51. Acidolites tumulosus | Katian
  52. Acodus deltatus | Hunneberg Stage
  53. Acodus firmus | Pakerort Stage
  54. Acontiodus latus | Latorp Superstage
  55. Acrograptus gracilis | Lower Ordovician → Middle Ordovician
  56. Acrothele coriacea | Lower Cambrian (old nomenclature) → Upper Cambrian (old nomenclature)
  57. Acrothele granulata |
  58. Acrotreta nobilis |
  59. Acrotreta subconica | Hunneberg Stage → Volkhov Stage
  60. Acrotreta tallinnensis | Saka Member
  61. Actinolepis magna | Burtnieki Stage
  62. Actinolepis spinosa | Kemeri Stage
  63. Actinolepis tuberculata | Pärnu Stage → Aruküla Stage
  64. Actinomena orta | Kukruse Stage
  65. Actinostromella vaiverensis | Kaugatuma Stage
  66. Actractosella cataractaca | Telychian → Sheinwoodian
  67. Adamczakia holosolenica |
  68. Adamsoceras holmi | Kunda Stage
  69. Adaverina acclinis | Adavere Stage
  70. Adaverina adaverensis | Adavere Stage
  71. Adelograptus divergens | Tremadocian
  72. Adelograptus tenellus | Tremadocian
  73. Aechmina acommunis | Llandovery
  74. Aechmina bovina | Upper Ordovician → Silurian
  75. Aechmina ciecerensis | Porkuni Stage
  76. Aechmina cornuta | Ludlow
  77. Aechmina groenwalli | Porkuni Stage
  78. Aechmina molengraaffi | Ludlow
  79. Aegiria norvegica | Raikküla Stage
  80. Aestiaspis viitaensis | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  81. Afanassiaspis porata | Pärnu Stage
  82. Agerina erratica |
  83. Agnostus pisiformis |
  84. Ahlintella linta | Jõhvi Substage
  85. Ahlintella marginata | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  86. Ahlintella pseudofabuliformis |
  87. Ahtiella arenaria | Kunda Stage
  88. Ahtiella baltica | Kunda Stage
  89. Ahtiella jaanussoni | Kunda Stage
  90. Ahtiella lirata | Kunda Stage
  91. Ainoa maeruensis | Keila Stage
  92. Airina adducta | Oandu Stage → Rakvere Stage
  93. Airina airina | Pirgu Stage
  94. Airina amabilis |
  95. Airina cornuta | Keila Stage → Porkuni Stage
  96. Airina kuldigensis |
  97. Airina mezciemensis | Pirgu Stage
  98. Aitilia senecta | Juuru Stage → Raikküla Stage
  99. Akidograptus ascensus | Rhuddanian
  100. Aldanella kunda | Lower Cambrian (old nomenclature)
  101. Alichovia ramispinosa | Idavere Substage
  102. Alispira gracilis | Juuru Stage
  103. Allolichas longispinus | Kukruse Stage
  104. Aluverina multiporata | Idavere Substage
  105. Aluveroceras ievense | Jõhvi Substage
  106. Alveolella perplexa | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  107. Alveolites suborbicularis | Ludfordian
  108. Alwynella ildjernensis | Aseri Stage → Uhaku Stage
  109. Alwynella intermedia | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  110. Alwynella osloensis | Kukruse Stage
  111. Amaltheolepis baltica | Emsian
  112. Ambonychia incrassata | Vormsi Stage
  113. Ambonychia orvikui | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  114. Ambonychinia corrugata | Ordovician
  115. Ambonychinia cylindrica |
  116. Ambonychinia demissa | Upper Ordovician
  117. Ambonychinia elegans | Upper Ordovician
  118. Ambonychinia excelsa | Upper Ordovician
  119. Ambonychinia extumida | Upper Ordovician
  120. Ambonychinia glabra |
  121. Ambonychinia intermedia | Upper Ordovician
  122. Ambonychinia kallholniensis | Upper Ordovician
  123. Ambonychinia kullsbergensis | Ordovician
  124. Ambonychinia levis | Upper Ordovician
  125. Ambonychinia magna | Ordovician
  126. Ambonychinia megumbona | Ordovician
  127. Ambonychinia pediculata | Upper Ordovician
  128. Ambonychinia quadrangulata | Upper Ordovician
  129. Ambonychinia quadrata | Ordovician
  130. Ambonychinia radiata | Upper Ordovician
  131. Ambonychinia rhomboidalis | Upper Ordovician
  132. Ambonychinia semistriata | Ordovician
  133. Ambonychinia skalbergensis | Ordovician
  134. Ambonychinia striata | Ordovician
  135. Ambonychinia subiniqua | Upper Ordovician
  136. Ambonychinia subrotunda | Ordovician
  137. Ambonychinia undulata | Upper Ordovician
  138. Ambonychinia unisulcata | Ordovician
  139. Ambonychinia volvens | Upper Ordovician
  140. Amorphocystis esthoniae | Ordovician → Silurian
  141. Amorphognathus complicatus | Rakvere Stage
  142. Amorphognathus duftonus | Katian
  143. Amorphognathus inaequalis | Kukruse Stage
  144. Amorphognathus ordovicicus | Nabala Stage → Porkuni Stage
  145. Amorphognathus superbus | Oandu Stage → Nabala Stage
  146. Amorphognathus tvaerensis | Kukruse Stage
  147. Amorphognathus ventilatus | Oandu Stage
  148. Amphilichas atavus | Ordovician
  149. Amphilichas dalecarlicus | Ordovician
  150. Amphilichas holmi | Ordovician
  151. Amphilichas laevis |
  152. Amphilichas latifrons | Ordovician
  153. Amphilichas lineatus | Ordovician
  154. Amphilichas parvulus | Ordovician
  155. Amphilichas wahlenbergi | Ordovician
  156. Amphilichas? hexadactylus | Halliku Formation → Haljala Stage
  157. Amphipora sokolovi | Silurian
  158. Amphistrophia (Amphistrophia) funiculata | Wenlock
  159. Amphistrophia podolica | Wenlock → Ludlow
  160. Amphitoxotis curvata | Ludlow
  161. Ampletochilina granifera | Vormsi Stage → Porkuni Stage
  162. Ampletochilina priscina | Ordovician
  163. Ampletochilina trapezoidea | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  164. Amplexograptus baltoscandicus | Upper Ordovician
  165. Amplexograptus maxwelli |
  166. Amplexograptus pulchellus | Upper Ordovician
  167. Amplexograptus tubulus | Ordovician
  168. Amplexopora angustiformis | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  169. Amplexopora crassiparietum | Wenlock
  170. Amplexopora evae | Wenlock
  171. Amplexopora spinulosa | Keila Stage → Oandu Stage
  172. Ampyx nasuta | Ordovician
  173. Ampyx simonkovensis | Kunda Stage
  174. Amydrotaxis praecox |
  175. Amygdalella asylon | upper Silurian
  176. Amygdalella nasuta | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  177. Amygdalella paadlaensis | Paadla Stage
  178. Amygdalella solida | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  179. Amygdalella subclusa | Paadla Stage → Ohesaare Stage
  180. Anacaenaspis gotlandensis |
  181. Anacaenaspis pectinata | Wenlock
  182. Ananaspis decora | Kuressaare Stage
  183. Anaphragma elegans | Nabala Stage
  184. Anaphragma exile | Rakvere Stage
  185. Anaphragma latviense | Katian
  186. Anaphragma mirabile | Nabala Stage → Pirgu Stage
  187. Anaphragma mirabile cognata | Keila Stage → Rakvere Stage
  188. Anaphragma originale | Oandu Stage
  189. Anaphragma rectum | Pirgu Stage
  190. Anaphragma verectum | Volkhov Stage
  191. Anaphragma vetustum | Volkhov Stage
  192. Anarchocrinus? rossicus | Upper Ordovician
  193. Anastrophia deflexa | Wenlock
  194. Anazyga gutta | Oandu Stage
  195. Anchigonites conulus | Kunda Stage
  196. Anchigonites heintzi | Kunda Stage
  197. Ancistroceras torelli | Uhaku Stage
  198. Ancistroceras undulatum | Uhaku Stage
  199. Ancyrochitina ancyrea | Pirgu Stage → Jaagarahu Stage
  200. Ancyrochitina ansarviensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  201. Ancyrochitina bifurcaspina | Juuru Stage → Raikküla Stage
  202. Ancyrochitina bornholmensis | Oandu Stage
  203. Ancyrochitina brevispinosa | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  204. Ancyrochitina clathrospinosa | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  205. Ancyrochitina convexa | Raikküla Stage
  206. Ancyrochitina diabolus | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  207. Ancyrochitina digitata | Jaani Stage
  208. Ancyrochitina fragilis | Kaugatuma Stage
  209. Ancyrochitina gogginensis | Paadla Stage
  210. Ancyrochitina gutnica | Jaagarahu Stage → Paadla Stage
  211. Ancyrochitina laevaensis | Juuru Stage
  212. Ancyrochitina longispina | Llandovery
  213. Ancyrochitina mullinsi | Adavere Stage
  214. Ancyrochitina paulaspina | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  215. Ancyrochitina pedavis | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  216. Ancyrochitina plurispinosa | Jaagarahu Stage
  217. Ancyrochitina porrectaspina | Adavere Stage → Jaani Stage
  218. Ancyrochitina primitiva | Adavere Stage → Kaugatuma Stage
  219. Ancyrochitina ramosaspina | Raikküla Stage
  220. Ancyrochitina rumbaensis | Adavere Stage
  221. Ancyrochitina tomentosa | Kaugatuma Stage
  222. Ancyrochitina vikiensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  223. Andreolepis hedei | Ludlow
  224. Anechophragma rarum | Darriwilian
  225. Angochitina ambrosi | Paadla Stage
  226. Angochitina capillata | Oandu Stage → Pirgu Stage
  227. Angochitina ceratophora | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  228. Angochitina communis | Keila Stage
  229. Angochitina crassispina | Paadla Stage
  230. Angochitina curvata | Haljala Stage
  231. Angochitina echinata | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  232. Angochitina elongata | Paadla Stage
  233. Angochitina filosa | Kaugatuma Stage
  234. Angochitina hansonica | Adavere Stage
  235. Angochitina lebaica | Kaugatuma Stage
  236. Angochitina longicollis | Adavere Stage → Jaani Stage
  237. Angochitina multiplex | Keila Stage
  238. Angochitina paucispinosa | Kuressaare Stage
  239. Angopora hisingeri | Llandovery → Wenlock
  240. Angopora parva | Llandovery → Wenlock
  241. Angulospira striata | Hirnantian
  242. Angulotreta postapicalis | Upper Cambrian (old nomenclature)
  243. Angusticardinia recta | Hunneberg Stage
  244. Angusticardinia striata | Hunneberg Stage
  245. Anisocrinus interradiatus | upper Silurian
  246. Anisophyllum lindströmi | Silurian
  247. Anisopleurella karina | Haljala Stage → Keila Stage
  248. Anisotrypa callosa | Přidoli → Lower Devonian
  249. Anisotrypa proavus | Přidoli
  250. Anolotichia impolita | Kukruse Stage
  251. Anolotichiina crassimuralis | Jõhvi Substage → Oandu Stage
  252. Anolotichiina laciniatus | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  253. Anolotichiina tabulatiformis | Idavere Substage → Oandu Stage
  254. Anomalotoechus malinovetskensis | Ludlow → Přidoli
  255. Anoptambonites williamsi | Katian → Hirnantian
  256. Ansella fenxiangensis | Ordovician
  257. Ansella jemtlandica |
  258. Anthinocrinus luchi | Kaugatuma Stage
  259. Anthoceras vaginatum | Kunda Stage
  260. Anthochitina primula | Adavere Stage
  261. Anticalyptraea calyptrata | Ludlow → Přidoli
  262. Antigonambonites aequistriatus | Kunda Stage
  263. Antigonambonites anna | Volkhov Stage
  264. Antigonambonites costatus | Volkhov Stage
  265. Antigonambonites mäekülaensis | Volkhov Stage
  266. Antigonambonites planus | Volkhov Stage
  267. Antigonambonites soror | Volkhov Stage
  268. Antigonambonites sulcatus | Volkhov Stage
  269. Antirhynchonella linguifera | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  270. Aostipora cystata | Uhaku Stage → Keila Stage
  271. Aostipora kuckersiana | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  272. Apalolepis brotzeni | Lochkovian
  273. Apalolepis obruchevi | Lochkovian
  274. Aparchites brachynotos | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  275. Aparchites kaugatumus |
  276. Aparchites saaremeisus |
  277. Apatobolbina gutnica | Jaani Stage
  278. Apatobolbina platygaster | Llandovery
  279. Apatobolbina simplicidorsata | Adavere Stage
  280. Apatobolbina tricuspidata | Adavere Stage
  281. Apatobolus plicatus | Ordovician
  282. Apatochilina falacata | Porkuni Stage
  283. Apatochilina ubjaensis | Kukruse Stage
  284. Apatokephalus dactylotypos |
  285. Apatokephalus dubius |
  286. Apatokephalus sarculum |
  287. Apatokephalus serratus |
  288. Apatorthis inflata | Keila Stage → Oandu Stage
  289. Apatorthis jugata | Lasnamägi Stage
  290. Apatorthis punctata | Jõhvi Substage → Keila Stage
  291. Apatorthis tenuicosta | Jõhvi Substage → Keila Stage
  292. Apatorthis ultima | Pirgu Stage
  293. Aphelognathus pyramidalis |
  294. Aphelognathus rhodesi |
  295. Apheoorthina daunus | Billingen Stage
  296. Apianurus kuckersianus |
  297. Apianurus vikarbyensis | Hunderum Substage
  298. Apiastrum unicum | Vormsi Stage
  299. Apomatella ingrica | Volkhov Stage
  300. Apomatella secunda | Volkhov Stage
  301. Apsidognathus milleri |
  302. Apsidognathus ruginosus |
  303. Apsidognathus tuberculatus |
  304. Apsidognathus walmsleyi |
  305. Apycnodiscus insularis | Wenlock
  306. Arachnophyllum murchisoni | Llandovery → Wenlock
  307. Araeopoma elongatum | Llandovery → Wenlock
  308. Araeopoma prismaticum | Llandovery → Wenlock
  309. Araneograptus murrayi | Lower Ordovician
  310. Araneosustroma stelliparratum | Wenlock → Ludlow
  311. Arcanopora disticha | Ordovician → Devonian
  312. Arcanopora obscura | Raikküla Stage
  313. Arcanopora plumula | Upper Ordovician
  314. Arcanopora strigosa | Porkuni Stage
  315. Arcanopora wimani | Hirnantian
  316. Archaeacanthus quadrisulcatus | Narva Stage → Gauja Stage
  317. Archaefenestella mobergi | Llandovery → Wenlock
  318. Archaegocystis granulata | Katian → Hirnantian
  319. Archaeofenestella rigidula | Llandovery → Wenlock
  320. Archaeoscyphia annulata |
  321. Archaeoscyphia attenuata | Ordovician
  322. Archaeoscyphia aulocopiformis |
  323. Archaeoscyphia gislei |
  324. Archaeoscyphia minganensis |
  325. Archaeoscyphia rectilinearis |
  326. Archaeoscyphia scalaria |
  327. Archaeotinodes igneuspauper | Eocene
  328. Archaeotinodes ivanovi | Eocene
  329. Archaeotinodes pauper | Eocene
  330. Archegonaspis schmidti | Ludlow → Přidoli
  331. Archiclimacograptus angulatus | Middle Ordovician
  332. Archiclimacograptus balticus |
  333. Archiclimacograptus caelatus | Darriwilian
  334. Archiclimacograptus marathonensis |
  335. Archiclimacograptus modestus |
  336. Archiclimacograptus osloensis | Darriwilian
  337. Archiclimacograptus riddellensis | Ordovician
  338. Archiclimacograptus sebyensis | Ordovician
  339. Archiclimacograptus skagensis | Middle Ordovician
  340. Archigeisonoceras elegatulum |
  341. Archigeisonoceras folkeslundense | Lasnamägi Stage
  342. Archigeisonoceras picus | Volkhov Stage
  343. Archigeisonoceras repplingense | Volkhov Stage
  344. Archinacella media | Kunda Stage
  345. Archinacella rostrata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  346. Archiretiolites regimontanus |
  347. Arctinurus? norvegicus | lower Silurian
  348. Arcuaria caudalis | Llandovery
  349. Arcuaria cornuta | lower Silurian
  350. Arcuaria curta | Wenlock
  351. Arcuaria monoclivula | Jõhvi Substage
  352. Arcuaria sineclivula | Middle Ordovician → lower Silurian
  353. Arcuaria triangulata | Jaani Stage
  354. Ardenita kriukensis |
  355. Ardennea nearda | Keila Stage → Oandu Stage
  356. Arenaceacanthus arcuatacanalis | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  357. Arienigraptus zheijangensis |
  358. Arionoceras lotskirkense | Aseri Stage → Lasnamägi Stage
  359. Aristerella nitiduloides | Kukruse Stage
  360. Aristerella silurica | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  361. Armoricochitina granulifera | Haljala Stage
  362. Armoricochitina reticulifera | Nabala Stage
  363. Arthroclema armatum | Volkhov Stage
  364. Arthroclema vescum | Uhaku Stage
  365. Arthrostyloecia nitida | Ordovician
  366. Arthrostylus conjunctus | Keila Stage → Oandu Stage
  367. Arthrostylus obliquus | Aseri Stage → Uhaku Stage
  368. Arthrostylus tenuis | Pirgu Stage
  369. Artificiosocrinus artificiosus | Volkhov Stage → Kunda Stage
  370. Asaphus acuminatus | Kunda Stage
  371. Asaphus angelini | Ordovician
  372. Asaphus bottnicus | Lasnamägi Stage
  373. Asaphus broeggeri | Vääna Substage
  374. Asaphus cornutus | Aseri Stage
  375. Asaphus expansus | Kunda Stage
  376. Asaphus fennicus | Kukruse Stage
  377. Asaphus heckeri | Aseri Stage
  378. Asaphus holmi | Aseri Stage
  379. Asaphus ifterensis | Haljala Stage
  380. Asaphus ingrianus | Kunda Stage
  381. Asaphus intermedius | Aseri Stage
  382. Asaphus jewensis | Haljala Stage
  383. Asaphus kegelensis | Haljala Stage → Keila Stage
  384. Asaphus knyrkoi | Kunda Stage
  385. Asaphus kotlukovi | Aseri Stage
  386. Asaphus kowalewskii | Aseri Stage
  387. Asaphus laevissimus | Kunda Stage
  388. Asaphus lamanskii |
  389. Asaphus latus | Aseri Stage
  390. Asaphus lepidurus | Volkhov Stage
  391. Asaphus lepidus |
  392. Asaphus ludibundus |
  393. Asaphus minor | Kunda Stage
  394. Asaphus minutus | Kunda Stage
  395. Asaphus nieszkowskii | Kukruse Stage
  396. Asaphus ornatus | Ordovician
  397. Asaphus pachyophthalmus |
  398. Asaphus plautini | Aseri Stage
  399. Asaphus pseudornatus |
  400. Asaphus punctatus | Aseri Stage
  401. Asaphus raniceps | Kunda Stage
  402. Asaphus robergi | Kukruse Stage
  403. Asaphus striatus | Kunda Stage
  404. Asaphus sulevi | Kunda Stage
  405. Asaphus uplandicus |
  406. Asaphus vicarius |
  407. Ascetopeltis bockeliei | Upper Ordovician
  408. Ascetopeltis kertelensis | Vormsi Stage
  409. Ascetopeltis lepta | Upper Ordovician
  410. Asericrinus aseriensis | Aseri Stage
  411. Asmussia membranacea | Frasnian
  412. Asmussia vulgaris |
  413. Aspelundia expansa | Raikküla Stage
  414. Aspelundia fluegeli | Raikküla Stage
  415. Aspelundia fluegeli fluegeli | Raikküla Stage
  416. Asperellacystis asperellus | Oandu Stage
  417. Asperellacystis plicatus | Oandu Stage
  418. Asperopora aspera | Wenlock
  419. Asperopora bellum | Ludlow → Wenlock
  420. Asperopora crustulenta | Hirnantian
  421. Asperopora explanata | Wenlock → Ludlow
  422. Asperopora multiporum | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  423. Asperopora ramosa | Wenlock
  424. Asteroblastus foveolatus | Kunda Stage
  425. Asteroblastus regularis | Kunda Stage
  426. Asteroblastus sublaevis | Kunda Stage
  427. Asteroblastus volborthi | Kunda Stage
  428. Asterocrinus münsteri | Kunda Stage
  429. Asterocystis globulus |
  430. Asterocystis tuberculatus | Kunda Stage
  431. Asterolepis dellei | Burtnieki Stage
  432. Asterolepis essica | Burtnieki Stage
  433. Asterolepis estonica | Narva Stage → Aruküla Stage
  434. Asterolepis ornata | Gauja Stage
  435. Asterolepis radiata | Amata Stage → Plavinas Stage
  436. Asterolepis syasiensis | Dubniki Stage
  437. Asteusloffia acuta | Volkhov Stage → Kunda Stage
  438. Astraeospongium patina | Lower Ordovician → Middle Ordovician
  439. Astropentagnathus irregularis | Llandovery
  440. Astrovidictya hamatis | Vormsi Stage
  441. Astrovidictya sparsa | Idavere Substage → Keila Stage
  442. Astroviella antiqua | Nabala Stage → Vormsi Stage
  443. Astroviella borstshovensis | Přidoli → Lower Devonian
  444. Astroviella insolensis | Ludlow → Přidoli
  445. Astroviella porosa | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  446. Astroviella pulwenensis | Ludlow
  447. Astroviella rara | Přidoli
  448. Astroviella silurica | Ludlow → Přidoli
  449. Astroviella vulgaris | Přidoli
  450. Astroviellina mukhovetskensis | Přidoli
  451. Astylospongia incisolobata |
  452. Astylospongia praemorsa | Ordovician
  453. Asymmetrella prenaiensis | Wenlock
  454. Atactopora gregariaformis | Jõhvi Substage
  455. Atactoporella baltica | Idavere Substage → Keila Stage
  456. Atactoporella schucherti | Vormsi Stage
  457. Atavograptus atavus | Llandovery
  458. Atavograptus strachani | Llandovery
  459. Ateleaspis tessellata | Wenlock → Ludlow
  460. Atractocybeloides berneri | Haljala Stage
  461. Atractocybeloides gracilis | Rakvere Stage
  462. Atractocybeloides nebeni | Lasnamägi Stage
  463. Atractocybeloides oepiki | Kukruse Stage
  464. Atractocybeloides vonhachti | Keila Stage
  465. Atractopyge affinis |
  466. Atractopyge dalmani | Upper Ordovician
  467. Atractopyge errans | Rakvere Stage
  468. Atractopyge kutorgae | Jõhvi Substage → Rakvere Stage
  469. Atractopyge vardiana | Pirgu Stage
  470. Atractopyge woerthii |
  471. Atractopyge xiphere | Kukruse Stage
  472. Atraktoprion cornutus |
  473. Atraktoprion major |
  474. Atraktoprion mirabilis |
  475. Atrypa (Atrypa affinis | Wenlock
  476. Atrypa (Atrypa) alata | Ludlow
  477. Atrypa (Atrypa) dzwinogrodensis | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  478. Atrypa (Atrypa) gotha | Llandovery → Wenlock
  479. Atrypa (Atrypa) harknessi | Wenlock
  480. Atrypa (Atrypa) murchisoni | Ludlow
  481. Atrypa (Atrypa) reticularis | Ludlow
  482. Atrypa (Atrypa) slitea | Wenlock
  483. Atrypina (Atrypina) barrandii | Wenlock
  484. Atrypoidea (Atrypoidea) hemsea | Ludlow
  485. Atrypoidea (Atrypoidea) prunum | Kuressaare Stage
  486. Atrypoidea (Atrypoidea) saaremaaensis | Kuressaare Stage
  487. Atrypoidea (Atrypoidea) sulcata | Ludlow
  488. Aulacognathus kuehni | Adavere Stage
  489. Aulacophyllum linnarssoni |
  490. Aulacophyllum mitratum | Silurian
  491. Aulacophyllum obliquum |
  492. Aulacopsis simplex | Kunda Stage
  493. Aulocopella cepa |
  494. Aulocopella dactylos | Pirgu Stage
  495. Aulocopella hemisphaericum |
  496. Aulocopium cylindraceum |
  497. Aulocopium discus | Idavere Substage
  498. Aulograptus cucullus | Kunda Stage
  499. Aulonotreta antiquissima |
  500. Aulopora amica | Ludlow
  501. Aulopora assueta | Adavere Stage
  502. Aulopora celsa | Adavere Stage
  503. Aulopora enodis | Jaagarahu Stage
  504. Aulopora necopina | Kaugatuma Stage
  505. Autoloxolichas laxatus |
  506. Autoloxolichas sanctamathiae | Haljala Stage → Keila Stage
  507. Aviacypris avia |
  508. Aviacypris coartata | Upper Ordovician
  509. Aviacypris planata | Upper Ordovician
  510. Aviacypris truncata | Upper Ordovician
  511. Avitograptus avitus | Hirnantian → lower Silurian
  512. Azygograptus eivionicus | Ordovician
  513. Azygograptus ellesi | Ordovician
  514. Azygograptus groenwalli | Ordovician
  515. Azygograptus hicksii | Ordovician
  516. Azygograptus lapworthi | Ordovician
  517. Azygograptus minutus | Ordovician
  518. Azygograptus suecicus | Ordovician
  519. Azygograptus validus | Lower Ordovician → Ordovician
  520. Babanicrinus kegelensis | Idavere Substage → Keila Stage
  521. Babanicrinus pentaporus | Kunda Stage
  522. Babinocystis dilabidus | Volkhov Stage
  523. Bactropora solida | Hirnantian
  524. Bactrotheca dens | Uhaku Stage
  525. Bactrotheca quadrangularis | Ordovician
  526. Baerocrinus parvus | Lower Ordovician
  527. Baerocrinus ungerni | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  528. Bairdia iocus | Vormsi Stage → Porkuni Stage
  529. Bairdia micra | Kukruse Stage
  530. Bairdiacypris venustus | Ludlow
  531. Bairdiocypris berounensis | Llandovery → Ludlow
  532. Bairdiocypris confinis | Llandovery
  533. Bairdiocypris gotlandica | Llandovery
  534. Bairdiocypris indeterminatus | Upper Ordovician → lower Silurian
  535. Bairdiocypris longus | Wenlock
  536. Bairdiocypris phillipsianus | Silurian
  537. Balizoma obtusus | Wenlock → Ludlow
  538. Balticaspis latvica | Eifelian
  539. Balticella binodis | Jõhvi Substage
  540. Baltichaeta jormunganda | Lower Cambrian (old nomenclature)
  541. Balticoceras discors | Rakvere Stage
  542. Balticoporella glabra | Keila Stage → Oandu Stage
  543. Baltiites steinhardti | Kunda Stage
  544. Baltinema rana | Lower Cambrian (old nomenclature)
  545. Baltiscalida njorda | Lower Cambrian (old nomenclature)
  546. Baltochitina delicata | Aseri Stage
  547. Baltochitina nolvaki | Lasnamägi Stage
  548. Baltocrinus antiquus | Lasnamägi Stage → Oandu Stage
  549. Baltocrinus balticus | Kunda Stage
  550. Baltocrinus decorus | Middle Ordovician
  551. Baltocrinus hrevicaensis | Jõhvi Substage
  552. Baltocrinus lobatus | Uhaku Stage → Jõhvi Substage
  553. Baltocrinus quttaeformis | Jõhvi Substage
  554. Baltocrinus rostovensis | Kukruse Stage
  555. Baltocrinus serratus | Uhaku Stage
  556. Baltocyamus primarius | Oandu Stage
  557. Baltograptus extremus | Lower Ordovician
  558. Baltograptus geometricus | Lower Ordovician
  559. Baltograptus jacksoni | Lower Ordovician
  560. Baltograptus kurcki | Lower Ordovician
  561. Baltograptus minutus | Lower Ordovician
  562. Baltograptus vacillans |
  563. Baltoniodus alobatus | Haljala Stage
  564. Baltoniodus gerdae | Kukruse Stage → Haljala Stage
  565. Baltoniodus medius | Volkhov Stage → Kunda Stage
  566. Baltoniodus navis | Volkhov Stage
  567. Baltoniodus norrlandicus | Volkhov Stage
  568. Baltoniodus prevariabilis | Aseri Stage → Uhaku Stage
  569. Baltoniodus triangularis | Volkhov Stage
  570. Baltoniodus variabilis | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  571. Baltonotella kiesowii | Porkuni Stage
  572. Baltonotella kuckersiana | Kukruse Stage → Idavere Substage
  573. Baltonotella ledaia | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  574. Baltonotella limbata | Oandu Stage → Porkuni Stage
  575. Baltonotella marginata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  576. Baltonotella mistica | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  577. Baltonotella semenformis | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  578. Baltoplacognathus reclinatus | Lasnamägi Stage
  579. Baltoplacognathus robustus | Uhaku Stage
  580. Barbarorthis foraminifera | Pirgu Stage
  581. Barbarorthis porkuniensis | Porkuni Stage
  582. Barrandeocrinus sceptrum | Wenlock
  583. Barrandeograptus bornholmensis | Telychian
  584. Barrandeograptus gracilis | Llandovery
  585. Barrandeograptus pulchellus | Llandovery → Wenlock
  586. Barrandeolites bowerbanki | Jaagarahu Stage
  587. Barrandeolites lichenarioides | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  588. Basilicus lawrowi | Aseri Stage → Uhaku Stage
  589. Basilicus lutsi | Kukruse Stage
  590. Bassetella alata | Haljala Stage
  591. Bassetella gracilis | Haljala Stage
  592. Bathmoceras holmi |
  593. Bathmoceras linnarssoni | Kunda Stage
  594. Batostoma amplum | Oandu Stage → Vormsi Stage
  595. Batostoma cumingsi | Nabala Stage → Vormsi Stage
  596. Batostoma fertile | Aseri Stage → Uhaku Stage
  597. Batostoma fertile circulare | Aseri Stage → Uhaku Stage
  598. Batostoma gracile | Hirnantian
  599. Batostoma granulosum | Idavere Substage → Keila Stage
  600. Batostoma lanensis | Uhaku Stage
  601. Batostoma magnopora | Keila Stage → Oandu Stage
  602. Batostoma scanicum | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  603. Batostoma singulare | Rakvere Stage
  604. Batostoma speciosum | Oandu Stage → Rakvere Stage
  605. Batostoma subgranulosum | Idavere Substage
  606. Batostoma varians | Ordovician
  607. Beecherellita ordovica | Idavere Substage
  608. Bekkerina anijana | Haljala Stage
  609. Bekkerina assatkini | Haljala Stage
  610. Bekkerina dorsata | Kukruse Stage
  611. Bekkerina grandis | Keila Stage
  612. Bekkerina raricostellata |
  613. Bellimurina wisgoriensis | Llandovery → Wenlock
  614. Belodina confluens | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  615. Beloitoceras cautis | Keila Stage
  616. Beloitoceras estonicum | Vormsi Stage
  617. Beloitoceras siljaense | Katian
  618. Beloitoceras sinuososeptatum | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  619. Belonechitina aspera | Juuru Stage → Raikküla Stage
  620. Belonechitina cactacea | Lasnamägi Stage → Vormsi Stage
  621. Belonechitina capitata | Uhaku Stage → Rakvere Stage
  622. Belonechitina comma | Uhaku Stage → Nabala Stage
  623. Belonechitina crinita | Kunda Stage → Uhaku Stage
  624. Belonechitina gamachiana | Porkuni Stage
  625. Belonechitina granosa | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  626. Belonechitina hirsuta | Haljala Stage
  627. Belonechitina intonsa | Kukruse Stage
  628. Belonechitina jaanussonii | Haljala Stage
  629. Belonechitina latifrons | Paadla Stage
  630. Belonechitina meifodensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  631. Belonechitina micracantha | Lasnamägi Stage → Porkuni Stage
  632. Belonechitina oeselensis | Adavere Stage → Jaani Stage
  633. Belonechitina pellifera | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  634. Belonechitina postrobusta | Juuru Stage
  635. Belonechitina robusta | Haljala Stage → Nabala Stage
  636. Belonechitina synclinalis | Lasnamägi Stage → Vormsi Stage
  637. Belonechitina villosa | Oandu Stage → Vormsi Stage
  638. Belonechitina wesenbergensis brevis | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  639. Belonechitina wesenbergensis elongata | Nabala Stage → Pirgu Stage
  640. Belorussipora arborea | Keila Stage
  641. Bentoceras rubeli | Kunda Stage
  642. Berolinella praevia | Paadla Stage
  643. Berolinella steusloffi | Ohesaare Stage
  644. Beukeria plicata | Haljala Stage
  645. Beyrichia (Altibeyrichia) contracta | Wenlock
  646. Beyrichia (Asperibeyrichia) valguensis | Adavere Stage
  647. Beyrichia (Beyrichia) bicuspis | Jaani Stage
  648. Beyrichia (Beyrichia) dactyloscopia | Silurian
  649. Beyrichia (Beyrichia) eteliana | Silurian
  650. Beyrichia (Beyrichia) grogarniana | Paadla Stage
  651. Beyrichia (Beyrichia) halliana | Adavere Stage → Jaani Stage
  652. Beyrichia (Beyrichia) hellviensis | Jaagarahu Stage
  653. Beyrichia (Beyrichia) kloedeni | Adavere Stage → Jaani Stage
  654. Beyrichia (Beyrichia) ponderosa | Silurian
  655. Beyrichia (Beyrichia) protuberans | Ludlow
  656. Beyrichia (Beyrichia) snoderiana | Ludlow
  657. Beyrichia (Beyrichia) subornata | Jaagarahu Stage
  658. Beyrichia (Beyrichia) suurikuensis | Jaani Stage
  659. Beyrichia (Beyrichia) tagalaensis |
  660. Beyrichia (Beyrichia) ultima | Adavere Stage
  661. Beyrichia (Simplicibeyrichia) aluksnensis | Wenlock
  662. Beyrichia (Simplicibeyrichia) globifera | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  663. Beyrichia (Simplicibeyrichia) impersonalis | Kaugatuma Stage
  664. Beyrichia (Simplicibeyrichia) venusta | Kaugatuma Stage
  665. Beyrichona tinea | Lower Cambrian (old nomenclature)
  666. Bicarinatina acuta | Narva Stage
  667. Bicarinatina borchi | Narva Stage → Aruküla Stage
  668. Bicarinatina gulbenensis | Aruküla Stage
  669. Bicarinatina livica | Narva Stage → Burtnieki Stage
  670. Bicarinatina rozenshteini | Narva Stage → Aruküla Stage
  671. Bicarinatina sakalana | Narva Stage
  672. Bicarinatina scaphulata | Narva Stage
  673. Bicarinatina ugalana | Aruküla Stage
  674. Bickmorites falcigerus | Jaani Stage
  675. Bienvillia angelini | Tremadocian
  676. Bienvillia tetragonalis | Tremadocian
  677. Bienvillia tetragonalis broeggeri |
  678. Bienvillia wimani | Tremadocian
  679. Biernatia holmi | Darriwilian
  680. Biernatia rossicum | Kunda Stage
  681. Bigalea visbyensis | Wenlock
  682. Bighornia orvikui | Upper Ordovician
  683. Bilobia alichovae | Haljala Stage
  684. Bilobia indentata |
  685. Bilobia musca | Kukruse Stage → Haljala Stage
  686. Bilobia rosendahli |
  687. Bimuria (Bimuria) peregrina | Kukruse Stage → Idavere Substage
  688. Bimuropora winchelli | Jõhvi Substage → Rakvere Stage
  689. Bingeria cyamoides | Adavere Stage
  690. Bingeria expansinodata |
  691. Bingeria pristina | Raikküla Stage
  692. Bingeria vesikuensis | Jaagarahu Stage
  693. Birdsalella cornuta | Wenlock
  694. Birdsalella varians | Ludlow
  695. Birkenia robusta | Rootsiküla Stage
  696. Biseptata briani | Kunda Stage
  697. Bitrigonocardia lindstroemi | Pirgu Stage
  698. Blastocystis rossica | Kunda Stage
  699. Bodacrinus columnus | Katian
  700. Bodoceras torticoni | Upper Ordovician
  701. Bodophyllum duncanae | Upper Ordovician
  702. Bodophyllum euthum | Upper Ordovician
  703. Bodophyllum oilense | Upper Ordovician
  704. Bodophyllum osmundense | Upper Ordovician
  705. Bodospira kallholniensis | Hirnantian
  706. Bodospira undulata | Hirnantian
  707. Bodywskites fistulatus | Vormsi Stage
  708. Bodywskites magniporus | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  709. Boeckaspis hirsuta | Tremadocian
  710. Boeckaspis mobergi | Tremadocian
  711. Boedaspis ensifer | Lower Ordovician
  712. Boedaspis solis | Kunda Stage
  713. Bohemograptus bohemicus | Ludlow
  714. Bohemograptus cornutus | Ludlow
  715. Bohemograptus praecornutus |
  716. Bohemograptus tenuis | Ludlow
  717. Bolbibollia estona | Raikküla Stage
  718. Bolbihithis abdominalis | Keila Stage → Oandu Stage
  719. Bolbihithis altonodus | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  720. Bolbihithis olbinis | Rakvere Stage
  721. Bolbihithis superus | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  722. Bolbina crassa | Kunda Stage
  723. Bolbina excessa | Nabala Stage → Pirgu Stage
  724. Bolbina globosa | Nabala Stage → Pirgu Stage
  725. Bolbina kuckersiana | Kukruse Stage
  726. Bolbina latimarginata | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  727. Bolbina lehtmetsaensis | Keila Stage
  728. Bolbina major | Keila Stage → Vormsi Stage
  729. Bolbina ornata | Oandu Stage
  730. Bolbina plicata | Rakvere Stage → Nabala Stage
  731. Bolbina rakverensis | Oandu Stage → Vormsi Stage
  732. Bolbina saxbya | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  733. Bolbina valensis | Pirgu Stage
  734. Bolbiprimitia inaequalis | Jaagarahu Stage
  735. Bolbiprimitia tamsaluensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  736. Bolbochasmops bucculentus | Haljala Stage → Keila Stage
  737. Bolbochasmops emarginatus | Haljala Stage → Keila Stage
  738. Bolbochasmops kruegeri | Haljala Stage
  739. Bolboporites (Ambliporites) lamanskii | Kunda Stage
  740. Bolboporites (Ambliporites) regnelli | Aseri Stage → Uhaku Stage
  741. Bolboporites (Ambliporites) semiglobosus | Volkhov Stage → Kunda Stage
  742. Bolboporites (Ambliporites) triangularis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  743. Bolboporites (Bolboporites) elongatus | Volkhov Stage
  744. Bolboporites (Bolboporites) fungiformis | Kunda Stage → Aseri Stage
  745. Bolboporites (Bolboporites) mitralis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  746. Bolboporites (Bolboporites) uncinatus | Volkhov Stage → Kunda Stage
  747. Bolboporites (Bolboporites) yeltishevae | Volkhov Stage
  748. Bolboporites (Stelloporites) stellifer | Aseri Stage
  749. Bollia amabilis | Raikküla Stage → Jaagarahu Stage
  750. Bollia distincta | upper Silurian
  751. Bollia mezmalensis | Porkuni Stage
  752. Bollia mezvagarensis | Porkuni Stage
  753. Bollia parva | Ludlow
  754. Bollia saarameisaiensis | Kaugatuma Stage
  755. Boreadorthis crassa | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  756. Boreadorthis recula | Nabala Stage → Vormsi Stage
  757. Boreadorthis sadewitzensis | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  758. Borealis borealis |
  759. Borealis borealis borealis | Juuru Stage
  760. Borealis borealis osloensis |
  761. Borealis pumilus | Raikküla Stage
  762. Borealis samojedicus | Silurian
  763. Boreania minima | Přidoli → Lochkovian
  764. Borelasma crassitangens | Upper Ordovician
  765. Borelasma orientalis | Oandu Stage
  766. Bornholmaspis praecursor |
  767. Borussulus reticulifer | Ludlow
  768. Borussulus squamosus | Ludlow
  769. Botellusoceras torpense | Lasnamägi Stage
  770. Bothriocidaris eichwaldi | Pirgu Stage
  771. Bothriocidaris globulus | Pirgu Stage
  772. Bothriocidaris pahleni | Jõhvi Substage
  773. Bothriocidaris parvus | Vormsi Stage
  774. Bothriolepis cellulosa | Amata Stage → Plavinas Stage
  775. Bothriolepis ciecere | Famennian
  776. Bothriolepis evaldi | Frasnian
  777. Bothriolepis heckeri | Famennian
  778. Bothriolepis jani | Famennian
  779. Bothriolepis leptocheira | Famennian
  780. Bothriolepis leptocheira curonica | Frasnian → Famennian
  781. Bothriolepis maxima | Frasnian
  782. Bothriolepis obrutschewi | Amata Stage
  783. Bothriolepis ornata | Famennian
  784. Bothriolepis panderi | Snetnaya Gora Substage
  785. Bothriolepis pavariensis | Upper Devonian
  786. Bothriolepis prima | Amata Stage
  787. Bothriolepis traudscholdi | Dubniki Stage → Daugava Stage
  788. Botryocrinus cucurbitaceus | Silurian
  789. Botryocrinus ramosissimus | upper Silurian
  790. Boucotinskia sulcata | Ludlow
  791. Boucotspira carinifer | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  792. Brachyopterella pentagonalis | Wenlock
  793. Brachyprion (Erinostrophia) walmstedti | Llandovery → Wenlock
  794. Brachyprion ? kurzemensis | Ludlow
  795. Brachytomaria baltica | Jõhvi Substage → Rakvere Stage
  796. Brachytomaria nodulosa | Nabala Stage → Pirgu Stage
  797. Brachytomaria plautini | Kunda Stage
  798. Brachytomaria plicifera | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  799. Bracteatacanthus assiduus | Přidoli
  800. Braderupia asymmetrica | Kukruse Stage → Keila Stage
  801. Bradoria estonica | Dominopol Stage
  802. Brevantina antis | Rakvere Stage → Vormsi Stage
  803. Brevantina brevis | Oandu Stage → Vormsi Stage
  804. Brevaspidella dispersa | Upper Ordovician
  805. Brevibolbina amabilis | Kukruse Stage → Keila Stage
  806. Brevibolbina dimorpha | Middle Ordovician → Upper Ordovician
  807. Brevibolbina dimorpha altonodosa | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  808. Brevibolbina dimorpha dimorpha | Oandu Stage → Nabala Stage
  809. Brevibolbina fissurata | Pirgu Stage
  810. Brevibolbina pontificans | Pirgu Stage
  811. Brevibolbina porkuniensis | Porkuni Stage
  812. Brevidorsa brevidorsata | Kaugatuma Stage
  813. Brevidorsa limbata | Oandu Stage → Pirgu Stage
  814. Brevidorsa sarvi | Upper Ordovician → Llandovery
  815. Brevidorsa subtilispinosa |
  816. Brevilamnulella kjerulfi | Hirnantian
  817. Brevilamnulella thebesensis | Hirnantian
  818. Brezelina angustolobata | Billingen Stage → Volkhov Stage
  819. Brezelina palmata | Volkhov Stage
  820. Briarocrinus angustus | upper Silurian
  821. Briarocrinus inflatus | upper Silurian
  822. Broeggeria salteri | Cambrian → Hunneberg Stage
  823. Bromidella zvankensis |
  824. Bronteopsis panderi | Kukruse Stage
  825. Bryograptus kjerulfi | Lower Ordovician
  826. Bryograptus ramosus | Tremadocian
  827. Bubnoffiopsis bubnoffi | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  828. Bubnoffiopsis incognitus | Oandu Stage → Vormsi Stage
  829. Bucanella crispata | Aseri Stage
  830. Bucanella revaliensis | Kunda Stage
  831. Bucania cornu | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  832. Bucania czekanowskii | Kukruse Stage
  833. Bucania erratica | Upper Ordovician
  834. Bucania oelandica |
  835. Bucania radiata | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  836. Bucerella bucera | Middle Ordovician → Upper Ordovician
  837. Bucerella wilnoiensis | Upper Ordovician
  838. Buckelopsis dyca |
  839. Bulbosclerites unicornis | Oandu Stage → Porkuni Stage
  840. Bullaeferum granodus | Pirgu Stage
  841. Bullaeferum tapaënsis | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  842. Bumastus barriensis | Jaani Stage
  843. Bumastus livonicus |
  844. Bumastus phrix | Wenlock
  845. Bumastus sulcatus | Silurian
  846. Bunodes lunula | Rootsiküla Stage
  847. Bunodes rugosus | Rootsiküla Stage
  848. Bursachitina bursa | Kaugatuma Stage
  849. Bursachitina conica | Adavere Stage → Jaani Stage
  850. Bursachitina nana | Adavere Stage → Jaani Stage
  851. Bursachitina nestorae | Adavere Stage
  852. Bursachitina umbilicata | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  853. Byronia jaeggeri | Pirgu Stage
  854. Byssacanthus dilatatus | Pärnu Stage → Aruküla Stage
  855. Bystrowicrinus parvirugosus | Nabala Stage
  856. Bystrowicrinus primarius | Rakvere Stage
  857. Bythocyproidea sarvi | Raikküla Stage
  858. Bythopora ljudmilae | Keila Stage → Oandu Stage
  859. Bythopora ulrichi | Wenlock
  860. Cadmea inexplorata | Wenlock
  861. Calapoecia luhai | Pirgu Stage
  862. Calcaribeyrichia altonodosa | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  863. Calcaribeyrichia calcarata | Ludlow
  864. Calcaribeyrichia katriensis | Paadla Stage
  865. Calcaribeyrichia simplicior | Paadla Stage
  866. Calceocrinus balticensis | Juuru Stage
  867. Calcihexactina franconica | Cambrian → Ordovician
  868. Callocladia acanthoporoides | Přidoli → Lower Devonian
  869. Callocladia cava | Přidoli
  870. Callocladia emaciata | Kuressaare Stage
  871. Callocladia kaugatumensis | Kaugatuma Stage
  872. Callocladia rara | Přidoli → Lower Devonian
  873. Callocladia tomashevensis | Přidoli → Lower Devonian
  874. Callograptus kaljoi | Porkuni Stage
  875. Calloporella concinna | Vormsi Stage
  876. Calloporella expressa | Kukruse Stage
  877. Calloporella jarvensis | Kukruse Stage
  878. Calloporella lamella | Sandbian → Katian
  879. Calloporella modzalevskayae | Ordovician
  880. Calloporella schmidti | Keila Stage → Oandu Stage
  881. Calloporella septata | Pirgu Stage
  882. Calloporella serotina | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  883. Calloporella tauchenisensis | Nabala Stage
  884. Calloporella undulata | Keila Stage → Nabala Stage
  885. Calophyllum darcoceros | Upper Ordovician
  886. Calophyllum robustum | Silurian
  887. Calophyllum römeri | Silurian
  888. Calostylis concavifundatus | Porkuni Stage
  889. Calostylis concavotabulata | Silurian
  890. Calostylis cribraria | Wenlock
  891. Calostylis denticulata |
  892. Calostylis lindstroemi | Silurian
  893. Calostylis luhai | Adavere Stage
  894. Calpichitina acollaris | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  895. Calpichitina complanata | Kunda Stage → Pirgu Stage
  896. Calpichitina densa | Adavere Stage → Jaani Stage
  897. Calpichitina lata | Haljala Stage → Vormsi Stage
  898. Calpichitina lecaniella | Kukruse Stage → Haljala Stage
  899. Calpichitina opaca | Adavere Stage → Jaani Stage
  900. Calpichitina velata | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  901. Calpiocrinus ovatus | Wenlock
  902. Calpiocrinus rotundatus | Wenlock
  903. Calycocoelia typicalis |
  904. Calymene ansensis | Juuru Stage
  905. Calymene blumenbachi | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  906. Calymene carinata |
  907. Calymene conspicua | Ohesaare Stage
  908. Calymene dnestroviana | upper Silurian
  909. Calymene ezerensis |
  910. Calymene flabellata |
  911. Calymene frontosa | Adavere Stage
  912. Calymene kaugatumensis |
  913. Calymene latigenata | Raikküla Stage
  914. Calymene latvica |
  915. Calymene mimaspera | Wenlock
  916. Calymene mimaspera livonica | Jaani Stage
  917. Calymene mimaspera mimaspera | Jaani Stage
  918. Calymene minimarginata | Wenlock
  919. Calymene orthomarginata | Jaani Stage
  920. Calymene schmidti |
  921. Calymene soervensis |
  922. Calymene spectabilis |
  923. Calymene tuberculata |
  924. Calyptaulax norvegicus |
  925. Camarotubus graptocamaraeformis | Middle Ordovician
  926. Cambropycnogon klausmuelleri | Upper Cambrian (old nomenclature)
  927. Camerella acuminata | Kunda Stage
  928. Cameroceras aluverense | Jõhvi Substage
  929. Cameroceras hasta | Vormsi Stage
  930. Cameroceras kegelense | Keila Stage
  931. Cameroceras kerstovense | Kukruse Stage
  932. Cameroceras kuckersense | Kukruse Stage
  933. Cameroceras lasnamaense | Lasnamägi Stage
  934. Cameroceras ojamense | Idavere Substage
  935. Cameroceras ontikaense | Lasnamägi Stage
  936. Cameroceras paldiskiense | Lasnamägi Stage
  937. Cameroceras planum | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  938. Cameroceras rakverense | Rakvere Stage
  939. Cameroceras regulus | Vormsi Stage
  940. Cameroceras shundrorovense | Idavere Substage
  941. Cameroceras spongistraticum | Idavere Substage
  942. Cameroceras tallinense | Lasnamägi Stage
  943. Cameroceras ubjaense | Kukruse Stage
  944. Cameroceras vertebrale | Rakvere Stage
  945. Campograptus clingani | Llandovery
  946. Campograptus communis | Llandovery
  947. Campograptus elongatus | Llandovery
  948. Campograptus harpago | Silurian
  949. Campograptus lobiferus | Llandovery
  950. Campograptus millepeda | Llandovery
  951. Campograptus rostratus | Llandovery
  952. Campophyllum irregulare | Jaani Stage
  953. Camptodictyon penefastigiatum | Llandovery → Telychian
  954. Canadalepis linguiformis | Tilze Stage
  955. Capillapora arcuata | Kukruse Stage
  956. Caprabolbina capra | Pirgu Stage
  957. Caprabolbina carana | Oandu Stage
  958. Carabocrinus esthonus | Keila Stage
  959. Carinobolbina carinata carinata | Jõhvi Substage → Keila Stage
  960. Carinobolbina carinata estona | Kukruse Stage → Idavere Substage
  961. Carinolithes hospes | Middle Cambrian (old nomenclature) → Lasnamägi Stage
  962. Carinolithes pennatulus | Middle Cambrian (old nomenclature)
  963. Carinolithes triumvir | Kunda Stage
  964. Carolinites popovkiensis |
  965. Carpocrinus affinis | Silurian
  966. Carpocrinus angelini | Ludlow
  967. Carpocrinus annulatus | Wenlock
  968. Carpocrinus cariosulus | Wenlock
  969. Carpocrinus comtus | Silurian
  970. Carpocrinus dacadactylus | Wenlock
  971. Carpocrinus farctus | Wenlock
  972. Carpocrinus grandis | Silurian
  973. Carpocrinus granulatus | Wenlock
  974. Carpocrinus laevis | Wenlock
  975. Carpocrinus longimanus | Wenlock
  976. Carpocrinus ornatissimus | Wenlock
  977. Carpocrinus ornatus | Wenlock
  978. Carpocrinus petilus | Ludlow
  979. Carpocrinus pinnulatus | Wenlock
  980. Carpocrinus pulchellus | Wenlock
  981. Carpocrinus robustus | Wenlock
  982. Carpocrinus tenuis | Wenlock
  983. Carpocrinus umbonatus | Wenlock
  984. Carpospongia castanea | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  985. Carpospongia conwentzi | Ordovician
  986. Carpospongia globosa | Jõhvi Substage → Keila Stage
  987. Carpospongia langei | Ordovician
  988. Carpospongia pogrebovi | Haljala Stage
  989. Carpospongia stellatimsulcatum |
  990. Caryoconulus gothlandicus | Llandovery → Wenlock
  991. Caryocrinites septentrionalis | Katian
  992. Caryocystites dubius | Sandbian
  993. Caryocystites esthoniae | Ordovician → Silurian
  994. Caryocystites laevis | Lower Ordovician
  995. Caryocystites lagenalis | Katian
  996. Caryocystites rugosus | Katian
  997. Caryocystites thorsundi | Katian
  998. Caryocystites valdari | Sandbian
  999. Caryocystites variabilis | Katian → lower Silurian
  1000. Caryospongia diadema | Haljala Stage

Selection of related publications

  • Glinskiy & Pinakhina, 2018. New data on psammosteid heterostracans (Pteraspidomorpha) and acanthodians (Acanthodii) from the Pärnu Regional Stage (Lower Eifelian, Middle Devonian) of Estonia [DOI]
  • Tinn & Märss, 2018. The earliest osteostracan Kalanaspis delectabilis gen. et sp. nov. from the mid-Aeronian (mid-Llandovery, lower silurian) of Estonia [DOI]
  • Mark-Kurik et al., 2018. A new species of the antiarch Microbrachius from the Middle Devonian (Givetian) of Belarus [DOI]
  • Cole & Toom, 2018. New camerate crinoid genera from the Upper Ordovician (Katian) of Estonia: evolutionary origin of family Opsiocrinidae and a phylogenetic assessment of Ordovician Monobathrida [DOI]
  • Glinskiy, 2018. Phylogenetic relationships of psammosteid heterostracans (Pteraspidiformes), Devonian jawless vertebrates [DOI]
  • Pinakhina & Märss, 2018. The Middle Devonian acanthodian assemblage of the Karksi outcrop in Estonia [DOI]
  • Wu et al., 2018. Conodont biostratigraphy and carbon isotope stratigraphy of the Middle Ordovician (Darriwilian) Komstad Limestone, southern Sweden [DOI]
  • Ivanov & Plax, 2018. Chondrichthyans from the Devonian-Early Carboniferous of Belarus [DOI]
  • Holmer et al., 2017. Unusual pitted Ordovician brachiopods from the East Baltic: the significance of coarsely pitted ornamentations in linguliforms [DOI]
  • Kröger et al., 2017b. The reengineering of reef habitants during the Great Ordovician Biodiversification Event [DOI]
  • Jin & Holmer, 2017. Pentameroid brachiopod Karlsorus new genus from the upper Wenlock (Silurian) Slite Beds, Gotland, Sweden [DOI]
  • Wright & Toom, 2017. New crinoids from the Baltic region (Estonia): fossil tip-dating phylogenetics constrains the origin and Ordovician–Silurian diversification of the Flexibilia (Echinodermata) [DOI]
  • Vinn & Toom, 2017. Early symbiotic rugosan endobionts in stromatoporoids from the Rhuddanian of Estonia (Baltica) [DOI]
  • Männik, 2017. Conodont biostratigraphy of the Oandu Stage (Katian, Upper Ordovician) in NE Estonia [DOI]
  • Slater et al., 2017a. A cryptic record of Burgess Shale-type diversity from the early Cambrian of Baltica [DOI]
  • Jarochowska et al., 2017. Conodonts in Silurian hypersaline environments: Specialized and unexpectedly diverse [DOI]
  • Ebbestad et al., 2017. Late Ordovician rostroconchs (Mollusca) from fluvial erratics in northwestern Europe [DOI]
  • Gubanov et al., 2017. The problematic mollusc Jinonicella from the Silurian of North America [DOI]
  • Kröger & Aubrechtová, 2017. Cephalopods from reef limestone of the Vasalemma Formation, northern Estonia (latest Sandbian, Upper Ordovician) and the establishment of a local warm-water fauna [DOI]
  • Glinskiy & Nilov, 2017. A new psammosted (Agnatha, Heterostraci) from the Amata Regional Stage of the Main Devonian Field and morpho-histological types of discrete micromeric elements in the family Psammosteidae [DOI]
  • Isakar, 2017. Huvitav leid: kivistunud "kihv"
  • Hints, O. et al., 2017a. Early Middle Ordovician scolecodonts from northwestern Argentina and the emergence of labidognath polychaete jaw apparatuses [DOI]