Brachiopoda

Brachiopods (lamp shells)
Phylum Brachiopoda Duméril, 1806

et: käsijalgsed;

Taxon ID: 64 / 2013-03-20
Belongs to: Animalia
Sister taxa: Agmata | Pogonophora | Porifera | Cnidaria | Bryozoa | Mollusca | Priapulida | Echinodermata | Annelida | Arthropoda | Hemichordata | Chordata | Animalia Incertae sedis
Contains: Linguliformea | Craniiformea | Rhynchonelliformea
Stratigraphic range: Cambrian Recent | ~ 542,0–0,0 Ma
Baltoscandian species (in database): 893

List of Baltoscandian species (may not be complete, up to 1000 species displayed)

  1. Acanthambonia delicata | Ordovician
  2. Acanthambonia ildjernensis | Ordovician
  3. Acanthambonia portranensis |
  4. Acanthocrania hemipustulosa |
  5. Acanthocrania papillifera | Ordovician
  6. Acrothele coriacea | Lower Cambrian (old nomenclature) → Upper Cambrian (old nomenclature)
  7. Acrothele granulata |
  8. Acrotreta nobilis |
  9. Acrotreta subconica | Hunneberg Stage → Volkhov Stage
  10. Acrotreta tallinnensis | Saka Member
  11. Actinomena orta | Kukruse Stage
  12. Aegiria norvegica | Raikküla Stage
  13. Ahtiella arenaria | Kunda Stage
  14. Ahtiella baltica | Kunda Stage
  15. Ahtiella jaanussoni | Kunda Stage
  16. Ahtiella lirata | Kunda Stage
  17. Alichovia ramispinosa | Idavere Substage
  18. Alwynella ildjernensis | Aseri Stage → Uhaku Stage
  19. Alwynella intermedia | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  20. Alwynella osloensis | Kukruse Stage
  21. Amphistrophia (Amphistrophia) funiculata | Wenlock
  22. Amphistrophia podolica | Wenlock → Ludlow
  23. Anastrophia deflexa | Wenlock
  24. Anazyga gutta | Oandu Stage
  25. Anchigonites conulus | Kunda Stage
  26. Anchigonites heintzi | Kunda Stage
  27. Anechophragma rarum | Darriwilian
  28. Angulotreta postapicalis | Upper Cambrian (old nomenclature)
  29. Angusticardinia recta | Hunneberg Stage
  30. Angusticardinia striata | Hunneberg Stage
  31. Anisopleurella karina | Haljala Stage → Keila Stage
  32. Antigonambonites aequistriatus | Kunda Stage
  33. Antigonambonites anna | Volkhov Stage
  34. Antigonambonites costatus | Volkhov Stage
  35. Antigonambonites mäekülaensis | Volkhov Stage
  36. Antigonambonites planus | Volkhov Stage
  37. Antigonambonites soror | Volkhov Stage
  38. Antigonambonites sulcatus | Volkhov Stage
  39. Antirhynchonella linguifera | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  40. Apatobolus plicatus | Ordovician
  41. Apatorthis inflata | Keila Stage → Oandu Stage
  42. Apatorthis jugata | Lasnamägi Stage
  43. Apatorthis punctata | Jõhvi Substage → Keila Stage
  44. Apatorthis tenuicosta | Jõhvi Substage → Keila Stage
  45. Apatorthis ultima | Pirgu Stage
  46. Apheoorthina daunus | Billingen Stage
  47. Apomatella ingrica | Volkhov Stage
  48. Apomatella secunda | Volkhov Stage
  49. Atrypa (Atrypa affinis | Wenlock
  50. Atrypa (Atrypa) alata | Ludlow
  51. Atrypa (Atrypa) dzwinogrodensis | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  52. Atrypa (Atrypa) gotha | Llandovery → Wenlock
  53. Atrypa (Atrypa) harknessi | Wenlock
  54. Atrypa (Atrypa) murchisoni | Ludlow
  55. Atrypa (Atrypa) reticularis | Ludlow
  56. Atrypa (Atrypa) slitea | Wenlock
  57. Atrypina (Atrypina) barrandii | Wenlock
  58. Atrypoidea (Atrypoidea) hemsea | Ludlow
  59. Atrypoidea (Atrypoidea) prunum | Kuressaare Stage
  60. Atrypoidea (Atrypoidea) saaremaaensis | Kuressaare Stage
  61. Atrypoidea (Atrypoidea) sulcata | Ludlow
  62. Aulonotreta antiquissima |
  63. Barbarorthis foraminifera | Pirgu Stage
  64. Barbarorthis porkuniensis | Porkuni Stage
  65. Bassetella alata | Haljala Stage
  66. Bassetella gracilis | Haljala Stage
  67. Bekkerina anijana | Haljala Stage
  68. Bekkerina assatkini | Haljala Stage
  69. Bekkerina dorsata | Kukruse Stage
  70. Bekkerina grandis | Keila Stage
  71. Bekkerina raricostellata |
  72. Bellimurina wisgoriensis | Llandovery → Wenlock
  73. Bicarinatina acuta | Narva Stage
  74. Bicarinatina borchi | Narva Stage → Aruküla Stage
  75. Bicarinatina gulbenensis | Aruküla Stage
  76. Bicarinatina livica | Narva Stage → Burtnieki Stage
  77. Bicarinatina rozenshteini | Narva Stage → Aruküla Stage
  78. Bicarinatina sakalana | Narva Stage
  79. Bicarinatina scaphulata | Narva Stage
  80. Bicarinatina ugalana | Aruküla Stage
  81. Biernatia holmi | Darriwilian
  82. Biernatia rossicum | Kunda Stage
  83. Bilobia indentata |
  84. Bilobia musca | Kukruse Stage → Haljala Stage
  85. Bimuria (Bimuria) peregrina | Kukruse Stage → Idavere Substage
  86. Biseptata briani | Kunda Stage
  87. Boreadorthis crassa | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  88. Boreadorthis recula | Nabala Stage → Vormsi Stage
  89. Boreadorthis sadewitzensis | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  90. Borealis borealis |
  91. Borealis borealis borealis | Juuru Stage
  92. Borealis borealis osloensis |
  93. Borealis pumilus | Raikküla Stage
  94. Borealis samojedicus | Silurian
  95. Boucotinskia sulcata | Ludlow
  96. Brachyprion (Erinostrophia) walmstedti | Llandovery → Wenlock
  97. Brachyprion ? kurzemensis | Ludlow
  98. Brevilamnulella kjerulfi | Hirnantian
  99. Brevilamnulella thebesensis | Hirnantian
  100. Broeggeria salteri | Cambrian → Hunneberg Stage
  101. Camerella acuminata | Kunda Stage
  102. Ceratreta tanneri | Upper Cambrian (old nomenclature)
  103. Chonetoidea gamma | Kukruse Stage → Rakvere Stage
  104. Chonetoidea gamma alpha | Oandu Stage → Rakvere Stage
  105. Chonetoidea gamma gamma | Oandu Stage → Rakvere Stage
  106. Chonetoidea gamma inequicostellata | Kukruse Stage → Haljala Stage
  107. Chonetoidea iduna | Upper Ordovician
  108. Christiania dalarnensis | Hirnantian
  109. Christiania elongata | Ordovician
  110. Christiania holtedahli | Haljala Stage → Keila Stage
  111. Christiania oblonga | Lasnamägi Stage
  112. Cliftonia dorsata | Kukruse Stage
  113. Cliftonia oxoplecioides | Hirnantian
  114. Clinambon anomalus | Haljala Stage → Keila Stage
  115. Clinambon anomalus anomalus | Jõhvi Substage → Keila Stage
  116. Clinambon anomalus postumus | Oandu Stage
  117. Clinambon inflatus | Jõhvi Substage → Keila Stage
  118. Clintonella aprinis | Juuru Stage
  119. Clitambonites adscendens | Kunda Stage → Aseri Stage
  120. Clitambonites maximus | Kukruse Stage
  121. Clitambonites norvegicus | Kunda Stage
  122. Clitambonites schmidti | Kukruse Stage → Idavere Substage
  123. Clitambonites schmidti epigonus | Kukruse Stage → Jõhvi Substage
  124. Clitambonites schmidti schmidti | Uhaku Stage → Idavere Substage
  125. Clitambonites schmidti septatus | Lasnamägi Stage
  126. Clitambonites squamatus | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  127. Clorinda rotunda | Llandovery → Wenlock
  128. Clorinda undata | Juuru Stage → Raikküla Stage
  129. Coelospira baltica | Ludlow
  130. Collarothyris canaliculata | Přidoli
  131. Collarothyris collaris | Ohesaare Stage
  132. Conchidium bilocularis | Rootsiküla Stage
  133. Conchidium conchidium | Silurian
  134. Conotreta mica | Kunda Stage → Uhaku Stage
  135. Conotreta siljanensis | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  136. Coolinia applanata | Juuru Stage → Raikküla Stage
  137. Coolinia pecten | Adavere Stage → Jaani Stage
  138. Costistricklandia lirata | Llandovery → Wenlock
  139. Craniops antiquus | Wenlock
  140. Craniops curvata | Kukruse Stage
  141. Craniops elegans | Kukruse Stage
  142. Craniops estona | Kukruse Stage
  143. Craniops implicatus | Llandovery → Wenlock
  144. Craniops infrasilurica | Kukruse Stage
  145. Craniops obtusa | Kukruse Stage
  146. Cremnorthis parva | Keila Stage → Oandu Stage
  147. Cremnorthis uhakuana | Uhaku Stage → Idavere Substage
  148. Cyclospira circularis | Raikküla Stage
  149. Cyclospira? levisulcata | Nabala Stage
  150. Cyrtia exporrecta | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  151. Cyrtia laevis | Jaani Stage → Paadla Stage
  152. Cyrtia trapezoidalis | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  153. Cyrtia wenjukovi | Adavere Stage
  154. Cyrtonotella barbara | Kukruse Stage
  155. Cyrtonotella kuckersiana | Kukruse Stage → Haljala Stage
  156. Cyrtonotella kuckersiana frechi | Haljala Stage
  157. Cyrtonotella kuckersiana kuckersiana | Kukruse Stage → Haljala Stage
  158. Cyrtonotella laine | Kukruse Stage → Haljala Stage
  159. Cyrtonotella semicircularis | Kunda Stage → Aseri Stage
  160. Cyrtonotreta striata | Uhaku Stage
  161. Cyrtonotreta vestrogothica | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  162. Cyrtospirifer latavicus | Dubniki Stage
  163. Dactylotreta pharus | Ordovician
  164. Dalejina hybrida | Adavere Stage → Kaugatuma Stage
  165. Dalejina phaseola | Adavere Stage → Jaani Stage
  166. Dalmanella aluverensis | Idavere Substage
  167. Dalmanella cyclica | Juuru Stage → Raikküla Stage
  168. Dalmanella humalaensis | Jõhvi Substage
  169. Dalmanella neocrassa | Llandovery
  170. Dalmanella rosensteinae | Raikküla Stage → Adavere Stage
  171. Dalmanella testudinaria | Porkuni Stage
  172. Dayia bohemica | Kaugatuma Stage → Kuressaare Stage
  173. Dayia navicula | Paadla Stage → Paala Formation
  174. Delthyris (Delthyris) elevata | Kuressaare Stage → Ohesaare Stage
  175. Delthyris (Delthyris) magna | Paadla Stage → Ohesaare Stage
  176. Dicoelosia anticipata | Pirgu Stage
  177. Dicoelosia baltica | Adavere Stage → Jaani Stage
  178. Dicoelosia biloba | Adavere Stage → Jaani Stage
  179. Dicoelosia indenta |
  180. Dicoelosia oklahomensis | Ludlow
  181. Dicoelosia osloensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  182. Dicoelosia paralata | Adavere Stage → Jaani Stage
  183. Dicoelosia transversa | Vormsi Stage
  184. Dicoelosia vernuiliana | Wenlock
  185. Dictyonites fredriki | Darriwilian
  186. Didymothyris biohermica | Jaagarahu Stage
  187. Didymothyris collaris | Ohesaare Stage
  188. Didymothyris didyma | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  189. Didymothyris katriensis | Paadla Stage
  190. Dinobolus davidsoni | Telychian → Sheinwoodian
  191. Dolerorthis nadruvensis | Oandu Stage
  192. Dolerorthis rustica | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  193. Draborthis caelebs | Upper Ordovician
  194. Drabovia westrogothica | Hirnantian
  195. Ectenoglossa exunguis | Kukruse Stage → Haljala Stage
  196. Ectenoglossa lata | Kunda Stage → Keila Stage
  197. Elliptoglossa linguae | Lower Ordovician
  198. Elsaella bekkeri | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  199. Endea echoidea | Wenlock
  200. Endea ekenia | Ludlow
  201. Endea tubulosa | Llandovery → Wenlock
  202. Eochonetes convexa | Vormsi Stage
  203. Eochonetes moelsi | Vormsi Stage
  204. Eochonetes nubila | Adila Formation
  205. Eochonetes saunjaensis |
  206. Eocoelia hemisphaerica | Llandovery
  207. Eocoelia angelini | Jaani Stage
  208. Eocoelia sulcata | Telychian → Sheinwoodian
  209. Eoconulus clivosus | Lower Ordovician
  210. Eoconulus cryptomyus | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  211. Eoconulus robustus | Darriwilian
  212. Eoconulus semiregularis | Pirgu Stage
  213. Eodictyonella capewellii | Raikküla Stage → Jaani Stage
  214. Eomartiniopsis ludloviensis | Ludlow
  215. Eoplectodonta (Eoplectodonta) acuminata | Keila Stage → Oandu Stage
  216. Eoplectodonta (Eoplectodonta) duplicata |
  217. Eoplectodonta (Eoplectodonta) duvalii | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  218. Eoplectodonta (Eoplectodonta) exceptionis | Juuru Stage → Jaani Stage
  219. Eoplectodonta (Eoplectodonta) penkillensis | Juuru Stage → Jaani Stage
  220. Eoplectodonta (Eoplectodonta) precedens | Haljala Stage → Oandu Stage
  221. Eoplectodonta (Eoplectodonta) rhombica | Upper Ordovician
  222. Eoplectodonta (Eoplectodonta) schmidti |
  223. Eoplectodonta (Eoplectodonta) transversalis | Adavere Stage
  224. Eoplectodonta (Ygerodiscus) bella | Juuru Stage → Jaagarahu Stage
  225. Eoplectodonta (Ygerodiscus) cornuta | Homerian
  226. Eoplectodonta (Ygerodiscus) propinqua | Llandovery
  227. Eoplectodonta (Ygerodiscus) undulata |
  228. Eoporambonites latus | Billingen Stage
  229. Eorhipidomella ovalis | Haljala Stage
  230. Eosiphonotreta acrotretomorpha | Hunneberg Stage
  231. Eosiphonotreta unguiculata | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  232. Eosiphonotreta verrucosa | Volkhov Stage → Kunda Stage
  233. Eospinatrypa hallae | Wenlock
  234. Eospirifer marklini | Adavere Stage
  235. Eospirifer profusus | Adavere Stage
  236. Eospirifer radiatus | Adavere Stage → Paadla Stage
  237. Eospirifer radiatus globosus | Wenlock
  238. Eospirigerina hillistensis | Juuru Stage
  239. Eospirigerina porkuniana | Porkuni Stage → Juuru Stage
  240. Eostropheodonta delicata | Juuru Stage → Raikküla Stage
  241. Eostropheodonta hirnantensis | Upper Ordovician
  242. Eostropheodonta hirnantensis siluriana | Hirnantian
  243. Eostropheodonta luna | Upper Ordovician
  244. Eostropheodonta martnai | Porkuni Stage
  245. Eostropheodonta parvicostellata | Upper Ordovician
  246. Eostropheodonta schmalenseei | Hirnantian
  247. Ephippelasma minutum | Darriwilian → Sandbian
  248. Ephippelasma spinosum | Volkhov Stage
  249. Epitomyonia glypha | Pirgu Stage → Juuru Stage
  250. Eschatelasma rugosum | Jaani Stage
  251. Estlandia catellatus | Kunda Stage → Uhaku Stage
  252. Estlandia catellatus catellatus | Kunda Stage → Aseri Stage
  253. Estlandia catellatus odini | Uhaku Stage
  254. Estlandia hispida | Haljala Stage
  255. Estlandia marginata | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  256. Estlandia marginata aspera | Kukruse Stage
  257. Estlandia marginata magna | Kukruse Stage
  258. Estlandia marginata marginata | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  259. Estlandia pyron | Uhaku Stage → Haljala Stage
  260. Estlandia pyron pyron | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  261. Estlandia pyron silicificata | Uhaku Stage → Keila Stage
  262. Estlandia seidlitzi | Kunda Stage → Aseri Stage
  263. Estonirhynchia estonica | Jaani Stage
  264. Euobolus elegans | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  265. Eurytreta sabrinae | Lower Ordovician
  266. Expellobolus tetragonus | Hunneberg Stage
  267. Fardenia oblecator | Llandovery
  268. Foliomena folium |
  269. Foveola maarduensis | Hunneberg Stage
  270. Geniculina pseudoalternata | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  271. Geniculina ralfi | Nabala Stage
  272. Geniculina vironiensis | Rakvere Stage
  273. Geniculina voorensis | Rakvere Stage
  274. Glassia djauvika | Wenlock
  275. Glossorthis lavensis | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  276. Glossorthis linda | Kukruse Stage
  277. Glossorthis schmidti | Volkhov Stage
  278. Glossorthis tacens | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  279. Glossorthis tetragona | Middle Ordovician
  280. Glossorthis virgata | Kukruse Stage
  281. Glyptias favosa | Lower Cambrian (old nomenclature)
  282. Glyptorthis alata | Haljala Stage → Keila Formation
  283. Glyptorthis irrupta | Juuru Stage → Adavere Stage
  284. Glyptorthis plana | Vormsi Stage
  285. Glyptorthis squamata | Pirgu Stage
  286. Gonambonites estonus | Kunda Stage
  287. Gonambonites imbricatus | Valaste Substage → Aluoja Substage
  288. Gonambonites inflexus | Kunda Stage
  289. Gonambonites latus | Kunda Stage
  290. Gonambonites parallelus | Kunda Stage
  291. Gonambonites reclinatus | Kunda Stage
  292. Gonambonites volborthi | Kunda Stage
  293. Gorchakovia granulata | Upper Cambrian (old nomenclature)
  294. Gotatrypa hedei | Raikküla Stage → Adavere Stage
  295. Grammoplecia triplesoides | Upper Ordovician
  296. Grorudia glabrata | Kukruse Stage → Haljala Stage
  297. Grorudia morrisoni | Uhaku Stage → Haljala Stage
  298. Gunnarella alpha | Haljala Stage → Oandu Stage
  299. Gunnarella beta | Keila Stage → Oandu Stage
  300. Gunnarella magnifica | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  301. Gypidula galeata | Jaagarahu Stage → Paadla Stage
  302. Gypidula magna | Jaani Stage → Paadla Stage
  303. Harjumena schmidti |
  304. Hebertella estonica | Pirgu Stage
  305. Hedstroemina inaequiclina | Oandu Stage → Rakvere Stage
  306. Hedstroemina oanduensis | Oandu Stage
  307. Hedstroemina orvikui | Oandu Stage
  308. Helmersenia ladogensis | Pakerort Stage → Tremadocian
  309. Hemipronites famulus | Pakri Formation
  310. Hemipronites sphaerica | Volkhov Stage → Aseri Stage
  311. Hemipronites transversa | Aseri Stage → Lasnamägi Stage
  312. Hemipronites tumida | Middle Ordovician
  313. Hemitoechia undvaensis | Jaani Stage
  314. Hesperorthis davidsoni | Adavere Stage → Jaani Stage
  315. Hesperorthis gotlandica |
  316. Hesperorthis hillistensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  317. Hesperorthis imbecilla | Juuru Stage
  318. Hesperorthis inostranzefi |
  319. Hesperorthis inostranzefi inostranzefi | Kukruse Stage → Haljala Stage
  320. Hesperorthis inostranzefi ubjaensis | Kukruse Stage
  321. Hesperorthis inostranzefi viruana | Kukruse Stage
  322. Hesperorthis martinssoni | Wenlock → Ludlow
  323. Hesperorthis mucronata | Pirgu Stage
  324. Hesperorthis pljussensis | Haljala Stage → Keila Stage
  325. Hesperorthis rae | Haljala Stage
  326. Hesperorthis torquata |
  327. Hindella cassidea | Porkuni Stage
  328. Hindella crassa | Porkuni Stage → Juuru Stage
  329. Hindella crassa inciepens | Porkuni Stage
  330. Hindella kiaeri | Hirnantian
  331. Hindella terebratula | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  332. Hirnantia sagittifera | Porkuni Stage
  333. Hisingerella billingenensis | Darriwilian
  334. Hisingerella nitens | Katian
  335. Hisingerella unguicula | Lasnamägi Stage
  336. Holorhynchus giganteus |
  337. Holtedahlina moensis | Pirgu Stage
  338. Holtedahlina rakverensis | Rakvere Stage → Nabala Stage
  339. Holtedahlina sakuensis | Oandu Stage
  340. Holtedahlina subtilis | Nabala Stage
  341. Homoeospira baylei | Kuressaare Stage → Ohesaare Stage
  342. Horderleyella alihovae | Ordovician
  343. Horderleyella fragilis | Hirnantian
  344. Horderleyella kegelensis | Keila Stage
  345. Howellella (Howellella) angulata | Kuressaare Stage
  346. Howellella (Howellella) cuneata | Jaagarahu Stage → Rootsiküla Stage
  347. Howellella (Howellella) cuniculi | Rootsiküla Stage
  348. Howellella (Howellella) elegans | Paadla Stage
  349. Howellella (Howellella) nucula | Jaani Stage
  350. Howellella bragensis | Ludlow
  351. Howellites vilniusensis | Oandu Stage → Rakvere Stage
  352. Howellites wesenbergensis | Oandu Stage → Rakvere Stage
  353. Hulterstadia cor |
  354. Hyattidina canalis |
  355. Idiostrophia digitata |
  356. Idiostrophia prima |
  357. Idiostrophia tenuicostata |
  358. Ilmarinia advena | Ordovician
  359. Ilmarinia dimorpha | Oandu Stage
  360. Ilmarinia ponderosa | Porkuni Stage
  361. Ilmarinia sinuata | Paekna Formation → Pirgu Stage
  362. Ingria aka | Volkhov Stage
  363. Ingria expressa | Kunda Stage
  364. Ingria flabellum | Kunda Stage
  365. Ingria holtedahli | Kunda Stage
  366. Ingria nefedyevi | Volkhov Stage → Kunda Stage
  367. Ingria occidentalis | Kunda Stage
  368. Ingria pakriana | Kunda Stage
  369. Inversella (Inversella) angulata | Kunda Stage
  370. Inversella (Inversella) borealis | Kunda Stage → Aseri Stage
  371. Irboskites fixatus | Upper Devonian
  372. Irboskites pskovensis | Upper Devonian
  373. Iru concava | Kunda Stage
  374. Isocrania egnabergensis |
  375. Isorthis crassa | Adavere Stage → Jaani Stage
  376. Isorthis cyclica | Juuru Stage → Raikküla Stage
  377. Isorthis estona | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  378. Isorthis loveni | Llandovery → Wenlock
  379. Isorthis mediocra | Juuru Stage → Raikküla Stage
  380. Isorthis parvulus | Juuru Stage → Jaani Stage
  381. Isorthis slitensis | Wenlock
  382. Jonesea aknistensis | Wenlock
  383. Jonesea grayi | Raikküla Stage → Jaani Stage
  384. Katastrophomena (Katastrophomena) antiquata scabrosa | Wenlock → Ludlow
  385. Katastrophomena (Katastrophomena) penkillensis | Jaani Stage
  386. Katastrophomena (Katastrophomena) woodlandensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  387. Keyserlingia buchii | Upper Cambrian (old nomenclature)
  388. Keyserlingia reversa | Upper Cambrian (old nomenclature)
  389. Kiaeromena (Bekkeromena) ilmari | Nabala Stage
  390. Kiaeromena (Bekkeromena) infirma | Pirgu Stage
  391. Kiaeromena (Bekkeromena) semipartita | Pirgu Stage
  392. Kiaeromena (Bekkeromena) vormsina | Pirgu Stage → Vormsi Stage
  393. Kiaeromena (Kiaeromena) estonensis | Kukruse Stage
  394. Kiaeromena (Kiaeromena) kalevi | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  395. Kiaeromena (Kiaeromena) kjerulfi | Keila Stage → Oandu Stage
  396. Kiaeromena (Kiaeromena) lindae | Uhaku Stage
  397. Kinnella kielanae | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  398. Kirkidium knightii | Silurian
  399. Kirkidium sculptum | Wenlock
  400. Kjaerina poljensis | Oandu Stage
  401. Koigia extenuata | Juuru Stage
  402. Kosoidea fissurella | Ludlow
  403. Kozlowskiellina deltidialis | Wenlock → Ludlow
  404. Krattorthis verneuili | Kunda Stage → Aseri Stage
  405. Kullervo cf. hibernica | Haljala Stage
  406. Kullervo panderi | Kukruse Stage → Haljala Stage
  407. Kulumbella estonica | Adavere Stage
  408. Lacunarites ilmatar | Kunda Stage
  409. Lacunarites ornatus | Kunda Stage → Aseri Stage
  410. Lacunites balaschovae | Lower Ordovician
  411. Laima latgalica | Rezekne Stage
  412. Laima seliana | Eifelian
  413. Lamanskya splendens | Lower Ordovician → Middle Ordovician
  414. Laticrura rostrata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  415. Leangella (Leangella) scissa | Juuru Stage → Wenlock
  416. Leangella (Leangella) segmentum | Adavere Stage → Jaani Stage
  417. Leangella (Leptestiina) prantli | Porkuni Stage
  418. Leigerina hiiuensis | Vormsi Stage
  419. Leoniorthis robusta | Billingen Stage → Volkhov Stage
  420. Lepidocrania multilamellosa | Wenlock
  421. Lepidoleptaena poulseni | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  422. Leptaena (Leptaena) acuta | Idavere Substage
  423. Leptaena (Leptaena) acuteplicata | Porkuni Stage
  424. Leptaena (Leptaena) altera | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  425. Leptaena (Leptaena) depressa | Adavere Stage → Jaani Stage
  426. Leptaena (Leptaena) depressa depressa | Wenlock → Ludlow
  427. Leptaena (Leptaena) depressa lata | Wenlock
  428. Leptaena (Leptaena) depressa visbyensis | Llandovery → Wenlock
  429. Leptaena (Leptaena) ennessbe | Haljala Stage → Oandu Stage
  430. Leptaena (Leptaena) fluviatilis | Keila Stage
  431. Leptaena (Leptaena) friedrichi | Porkuni Stage
  432. Leptaena (Leptaena) haverfordensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  433. Leptaena (Leptaena) inaequalis | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  434. Leptaena (Leptaena) indigena |
  435. Leptaena (Leptaena) ingrica | Oandu Stage
  436. Leptaena (Leptaena) laterorugata | Keila Stage
  437. Leptaena (Leptaena) palmrei | Oandu Stage
  438. Leptaena (Leptaena) paucirugata | Vormsi Stage
  439. Leptaena (Leptaena) pertenuis | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  440. Leptaena (Leptaena) planitia | Pirgu Stage → Porkuni Stage
  441. Leptaena (Leptaena) purpurea | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  442. Leptaena (Leptaena) rhomboidalis | Jaani Stage → Kaugatuma Stage
  443. Leptaena (Leptaena) rugosa | Upper Ordovician
  444. Leptaena (Leptaena) rugosoides | Keila Stage
  445. Leptaena (Leptaena) sperion | Llandovery → Wenlock
  446. Leptaena (Leptaena) spumifera | Kukruse Stage
  447. Leptaena (Leptaena) tarwanpesis | Rakvere Stage
  448. Leptaena (Leptaena) taxilla | Haljala Stage
  449. Leptaena (Septomena) alliku | Keila Stage
  450. Leptaena (Septomena) cryptoides | Keila Stage
  451. Leptaena (Septomena) juvenilis | Kukruse Stage
  452. Leptaena (Septomena) senecta | Lasnamägi Stage
  453. Leptaena parvirugata | Wenlock
  454. Leptaena venzavensis | Ludlow
  455. Leptaena wesenbergensis | Rakvere Stage
  456. Leptaenoidea rugata | Wenlock
  457. Leptaenoidea silurica | Wenlock
  458. Leptaenopoma trifidium | Hirnantian
  459. Leptembolon lingulaeformis | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  460. Leptembolon recta | Leetse Formation
  461. Leptestia diaphanes | Kukruse Stage
  462. Leptestia humboldti | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  463. Leptoplium transversa | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  464. Leptoskelidion loci | Hirnantian
  465. Levenea canaliculata | Jaani Stage → Ohesaare Stage
  466. Lingula ovata | Ordovician → Permian
  467. Lingulella alata | Ordovician
  468. Lingulella antiquissima | Tremadocian
  469. Lingulella nitida | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  470. Linoporella punctata | Raikküla Stage
  471. Lissatrypa minuta | Llandovery
  472. Lissatrypa obovata | Jaani Stage → Adavere Stage
  473. Lissatrypa recta | Llandovery
  474. Lissatrypa rotunda | Ludlow
  475. Longipegma thulensis | Lower Ordovician
  476. Longvillia asmusi | Keila Stage
  477. Luhaia vardi |
  478. Lycophoria globosa | Aseri Stage
  479. Lycophoria lamanskii | Volkhov Stage
  480. Lycophoria longissima | Aseri Stage
  481. Lycophoria nucella | Volkhov Stage → Kunda Stage
  482. Lycophoria oblonga | Kunda Stage → Aseri Stage
  483. Lynnica fragilis | Kunda Stage
  484. Madiorthis alsami | Haljala Stage
  485. Meifodia ovalis | Raikküla Stage
  486. Mendacella adaverensis | Adavere Stage
  487. Mendacella aerinensis | Porkuni Stage
  488. Mendacella bleikeriensis | Raikküla Stage
  489. Mendacella borrbyensis | Vormsi Stage → Moe Formation
  490. Mendacella circularis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  491. Meristina bilobata | Jaani Stage → Raikküla Stage
  492. Meristina obtusa | Wenlock
  493. Meristina podolica | Raikküla Stage → Jaani Stage
  494. Meristina tumida | Wenlock
  495. Mesoleptostrophia (Mesoleptostrophia) filosa | Wenlock → Ludlow
  496. Mesopholidostrophia fletcheri | Wenlock
  497. Mesopholidostrophia nitens | Wenlock
  498. Mesopholidostrophia sifae | Aeronian
  499. Mesotreta tentorium | Ordovician
  500. Metacamerella kukrusensis | Kukruse Stage
  501. Mickwitzia concentrica | Lower Cambrian (old nomenclature)
  502. Mickwitzia formosa |
  503. Mickwitzia monilifera | Lower Cambrian (old nomenclature)
  504. Micromitra undosa | Lower Cambrian (old nomenclature)
  505. Microsphaeridiorhynchus nucula | Jaani Stage → Ohesaare Stage
  506. Monomerella walmstedti | Wenlock
  507. Morinorhynchus adnatus | Wenlock
  508. Morinorhynchus crispus | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  509. Morinorhynchus orbignyi | Wenlock
  510. Morinorhynchus rubeli | Ohesaare Stage
  511. Myotreta crassa | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  512. Myotreta dalecarlica |
  513. Myotreta estoniana | Lower Ordovician
  514. Myotreta orensis | Sandbian
  515. Neoplatystrophia affabilis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  516. Neoplatystrophia humilis | Vormsi Stage → Porkuni Stage
  517. Neoplatystrophia jaaniensis | Jaani Stage
  518. Neoplatystrophia lutkevichi |
  519. Neoplatystrophia lutkevichi lutkevichi | Oandu Stage → Rakvere Stage
  520. Neoplatystrophia lutkevichi satura | Nabala Stage
  521. Neoplatystrophia ovalis | Rakvere Stage
  522. Neoplatystrophia quadriplicata | Rakvere Stage
  523. Neoplatystrophia saxbyensis | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  524. Neoplatystrophia triata |
  525. Neumania costata | Volkhov Stage
  526. Neumania erecta | Billingen Stage
  527. Neumania paucicostata | Volkhov Stage
  528. Nicolella actoniae | Upper Ordovician
  529. Nicolella alliku | Haljala Stage
  530. Nicolella oswaldi | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  531. Nicolella oswaldi mediofida | Rakvere Stage → Vormsi Stage
  532. Nicolella oswaldi oswaldi | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  533. Nicolella patens | Keila Stage
  534. Nicolella pogrebovi | Kukruse Stage
  535. Nicolella pterygoidea | Kunda Stage
  536. Nicolella salme | Kukruse Stage
  537. Nicolella sp. a of Rubel, 1963 | Kunda Stage
  538. Nothorthis penetrabilis | Volkhov Stage
  539. Nucleospira pisum | Wenlock → Ludlow
  540. Numericoma latior | Darriwilian
  541. Numericoma ornata | Lower Ordovician
  542. Numericoma perplexa | Darriwilian
  543. Numericoma simplex | Darriwilian
  544. Numericoma spinosa | Darriwilian
  545. Nushbiella lillianae | Sandbian
  546. Oanduporella reticulata | Oandu Stage
  547. Obolus apollinis | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  548. Obolus eichwaldi | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  549. Obolus ruchini | Baltic Middle Cambrian
  550. Obolus transversus | Baltic Middle Cambrian
  551. Oepikites fragilis | Upper Cambrian (old nomenclature)
  552. Oepikites koltchanovi | Middle Cambrian (old nomenclature)
  553. Oepikites macilentus | Baltic Middle Cambrian
  554. Oepikites obtusus | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  555. Oepikites triquetrus | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  556. Oglupes davidsoni | Wenlock
  557. Oglupes muldea | Wenlock
  558. Oglupes visbyensis | Llandovery → Wenlock
  559. Ogmoplecia plicata | Upper Ordovician
  560. Onniella acuta | Paekna Formation
  561. Onniella bancrofti | Blīdene Formation
  562. Onniella kalvoya | Hirnantian
  563. Onniella longa | Oandu Stage
  564. Onniella sturensis | Kukruse Stage → Keila Stage
  565. Onniella trigona | Porkuni Stage → Juuru Stage
  566. Opsiconidion aldridgei | Llandovery → Wenlock
  567. Opsiconidion podlasiensis | Wenlock
  568. Opsiconidion praecursor | Pirgu Stage
  569. Orbithele ceratopygarum | Tremadocian
  570. Orthambonites calligramma | Kunda Stage
  571. Orthambonites fundata | Kunda Stage
  572. Orthambonites inaequalis | Kunda Stage
  573. Orthambonites kreklingensis | Kunda Stage
  574. Orthambonites majuscula | Kunda Stage
  575. Orthambonites novitas | Kunda Stage
  576. Orthis callactis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  577. Orthisocrania curvicostae | Sandbian
  578. Orthisocrania depressa | Haljala Stage
  579. Orthisocrania planissima | Lower Ordovician
  580. Oslogonites costellatus | Kunda Stage
  581. Oslogonites septatus | Kunda Stage
  582. Ottenbyella carinata | Tremadocian
  583. Oxoplecia tenuifilata | Haljala Stage → Oandu Stage
  584. Pahlenella trigonula | Middle Ordovician
  585. Palaeostrophomena concava | Uhaku Stage
  586. Paldiskia obscuricostata | Hunneberg Stage
  587. Paldiskia orbiculata | Hunneberg Stage
  588. Panderina abscissa | Billingen Stage → Volkhov Stage
  589. Panderina bocki | Billingen Stage
  590. Panderina lata | Volkhov Stage
  591. Panderina pakriensis | Volkhov Stage
  592. Panderina tetragona | Volkhov Stage
  593. Paralenorthis orbicularis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  594. Parastrophina angulosa |
  595. Parastrophina dura | Oandu Stage
  596. Parastrophina lindstroemi | Upper Ordovician
  597. Parastrophinella indistincta | Juuru Stage → Raikküla Stage
  598. Paterina rara | Lower Cambrian (old nomenclature)
  599. Paucicrura navis | Uhaku Stage → Haljala Stage
  600. Paucicrura plana | Haljala Stage
  601. Paucicrura robusta | Nabala Stage → Vormsi Stage
  602. Paurorthis inflata | Valaste Substage
  603. Paurorthis minima | Volkhov Stage
  604. Paurorthis parva | Volkhov Stage → Hunderum Substage
  605. Paurorthis resima | Billingen Stage
  606. Paurorthis savalaensis | Kukruse Stage
  607. Paurorthis valida | Volkhov Stage
  608. Pentameroides esthonus | Adavere Stage
  609. Pentamerus gothlandicus | Silurian
  610. Pentamerus oblongus | Adavere Stage
  611. Pentamerus pumilus | Raikküla Stage → Raikküla Formation
  612. Pentlandella tenuistriata | Adavere Stage
  613. Pentlandina lewisii | Wenlock
  614. Pentlandina lewisii lewisii | Wenlock
  615. Pentlandina tartana | Llandovery
  616. Petrocrania acta |
  617. Petrocrania bucculenia |
  618. Petrocrania despectata |
  619. Petrocrania glabra |
  620. Petrocrania gracilis | Ludlow
  621. Petrocrania kokeni |
  622. Petrocrania miltrata |
  623. Philhedra baltica | Kunda Stage → Kukruse Stage
  624. Philhedra kegelensis | Keila Stage
  625. Philhedra longispina | Wenlock
  626. Philhedra metatypotheisa | Ordovician
  627. Philhedra pustulosa | Ordovician
  628. Philhedra rivulosa | Kunda Stage
  629. Physotreta deformis | Lasnamägi Stage
  630. Pionodema costata | Nabala Stage → Vormsi Stage
  631. Pionodema dubia | Oandu Stage
  632. Plaesiomys saxbyana | Nabala Stage → Pirgu Stage
  633. Plaesiomys solaris | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  634. Plagiorhyncha analoga | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  635. Plagiorhyncha cordata | Wenlock
  636. Platystrophia baltica | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  637. Platystrophia chama | Haljala Stage
  638. Platystrophia costata | Kunda Stage
  639. Platystrophia crassoplicata | Haljala Stage → Oandu Stage
  640. Platystrophia crassoplicata rava | Oandu Stage
  641. Platystrophia dentata |
  642. Platystrophia dentata dentataoides | Haljala Stage
  643. Platystrophia dentata evari | Oandu Stage
  644. Platystrophia dentata lata | Haljala Stage
  645. Platystrophia dentata trapezoidalis | Haljala Stage → Keila Stage
  646. Platystrophia dentata veimarnensis | Kukruse Stage
  647. Platystrophia lata | Idavere Substage
  648. Platystrophia lynx | Kukruse Stage → Oandu Stage
  649. Platystrophia lynx attenuata | Keila Stage
  650. Platystrophia lynx lynx | Kukruse Stage → Oandu Stage
  651. Platystrophia lynx ovalis | Rakvere Stage
  652. Platystrophia orbiculata | Rakvere Stage
  653. Platystrophia quadriplicata | Rakvere Stage
  654. Platystrophia sublimis | Kukruse Stage
  655. Plectambonites aranea | Aseri Stage
  656. Plectambonites planissimus | Aseri Stage
  657. Plectambonites radiatus | Uhaku Stage
  658. Plectatrypa (Gutnia) capidula | Wenlock
  659. Plectatrypa (Plectatrypa) abbreviata | Llandovery → Wenlock
  660. Plectatrypa (Plectatrypa) parimbricata | Wenlock
  661. Plectatrypa (Plectatrypa) imbricata | Jaani Stage
  662. Plectella uncinata | Billingen Stage
  663. Plectothyrella crassicostis | Hirnantian
  664. Plectotreta lindstroemi | Wenlock
  665. Pleurocornu amissa | Wenlock
  666. Pomeraniotreta biernatae | Lower Ordovician
  667. Porambonites (Equirostra) aequirostris | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  668. Porambonites (Equirostra) baueri | Kukruse Stage → Haljala Stage
  669. Porambonites (Porambonites) altus | Volkhov Stage
  670. Porambonites (Porambonites) intermedius | Billingen Stage
  671. Porambonites (porambonites) janichewskyi | Aseri Stage → Asselian
  672. Porambonites (Porambonites) kuckersensis | Kukruse Stage
  673. Porambonites (Porambonites) laticaudata | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  674. Porambonites (Porambonites) reticulatus | Volkhov Stage
  675. Porambonites (Porambonites) schmidti | Haljala Stage
  676. Porambonites (Porambonites) trigonus | Volkhov Stage
  677. Porambonites (Porambonites) ventricosus | Keila Stage
  678. Porambonites (Porambonites) wesenbergensis | Oandu Stage → Rakvere Stage
  679. Prantlina nasuta | Billingen Stage → Volkhov Stage
  680. Proconchidium munsteri | Hirnantian
  681. Productorthis aculeata | Volkhov Stage
  682. Productorthis eminens | Kunda Stage
  683. Productorthis obtusa | Volkhov Stage
  684. Productorthis parallela | Volkhov Stage → Kunda Stage
  685. Propatella palmaria | Wenlock
  686. Protatrypa malmoeyensis |
  687. Protochonetes minimus | Silurian
  688. Protochonetes piltenensis | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  689. Protochonetes stonishkensis | Ludlow
  690. Protochonetes striatellus | Wenlock → Ludlow
  691. Protozeuga bicarinata | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  692. Protozeuga carinata | Jaani Stage
  693. Pseudocrania antiquissima |
  694. Pseudocrania petropolitana | Volkhov Stage → Kunda Stage
  695. Pseudolingula nana | Rootsiküla Stage
  696. Pseudolingula quadrata | Ordovician
  697. Pseudopholidops complicata | Kukruse Stage
  698. Pseudopholidops pseudocranoides | Kukruse Stage
  699. Pseudopholidops scutellata | Kukruse Stage
  700. Pseudostrophomena reclinis | Rakvere Stage → Nabala Stage
  701. Ptychoglyptus valdari | Keila Stage
  702. Ptychopleurella bouchardi | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  703. Ptychopleurella erecta | Juuru Stage → Raikküla Stage
  704. Ptychopleurella pirguensis | Pirgu Stage
  705. Ptychopleurella transversa | Adavere Stage → Jaani Stage
  706. Quadrithyris sinuata | Paadla Stage
  707. Ralfia ovata | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  708. Ranorthis carinata | Volkhov Stage
  709. Ranorthis norvegica | Volkhov Stage → Kunda Stage
  710. Ranorthis parvula | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  711. Raunites janishewsky | Volkhov Stage
  712. Raunites venusta | Volkhov Stage
  713. Raunites wolchowiana | Volkhov Stage
  714. Rebrovia chernetskae | Upper Cambrian (old nomenclature)
  715. Resserella basalis | Wenlock
  716. Resserella canalis | Adavere Stage → Jaagarahu Stage
  717. Resserella elegantula | Jaani Stage
  718. Resserella pirguensis | Pirgu Stage
  719. Resserella sabrinae | Adavere Stage → Jaani Stage
  720. Resserella sawddensis | Jaani Stage
  721. Resserella visbyensis | Llandovery → Wenlock
  722. Reticulatrypa hamrae | Ludlow
  723. Reuschella carinata | Ordovician
  724. Reuschella magna | Oandu Stage
  725. Rhactorthis kaagverensis | Keila Stage → Oandu Stage
  726. Rhinotreta davidi | Sandbian
  727. Rhinotreta laeta | Pirgu Stage
  728. Rhinotreta muscularis | Lower Ordovician
  729. Rhipidium tenuistriatum | Silurian
  730. Rhipidomelloides tripartita | Jaani Stage
  731. Rhynchocamara? acuminata | Kunda Stage
  732. Rhynchotreta cuneata | Wenlock → Ludlow
  733. Rhynchotreta gracilis | Wenlock
  734. Rostricellula nobilis |
  735. Rowellella holenensis | Sandbian
  736. Rowellella lamellosa | Ordovician
  737. Rowellella minuta | Pirgu Stage
  738. Rowellella rugosa | Lower Ordovician
  739. Rurambonites hiiuensis | Vormsi Stage
  740. Sakunites luhi | Oandu Stage
  741. Salopina conservatrix | Paadla Stage
  742. Salopina lunata |
  743. Salopina submedia | Ohesaare Stage
  744. Salopina tubulata | Ludfordian
  745. Sampo hiiuensis | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  746. Sampo hiiuensis mucronata |
  747. Sampo hiiuensis nasuta | Vormsi Stage
  748. Sampo suduvensis | Rakvere Stage → Oandu Stage
  749. Saukrodictya oblongatopora |
  750. Saukrodictya rotundopora |
  751. Saxbyonia fluctuosa | Vormsi Stage
  752. Scaphelasma mica |
  753. Scaphelasma pusillum | Sandbian
  754. Scaphelasma rugosum | Volkhov Stage → Kunda Stage
  755. Scaphelasma scutula | Nabala Stage → Pirgu Stage
  756. Scaphelasma septatum | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  757. Scaphelasma subquadratum | Volkhov Stage
  758. Schizambon esthonia | Hunneberg Stage
  759. Schizambon ovalis | Hunneberg Stage
  760. Schizotreta elliptica | Volkhov Stage → Kunda Stage
  761. Schmidtites celatus | Upper Cambrian (old nomenclature) → Tremadocian
  762. Semitreta magna | Tremadocian → Lower Ordovician
  763. Septatrypa (Septartypa) reclinis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  764. Septatrypa (Septatrypa) karlsoa | Wenlock
  765. Septatrypa (Septatrypa) petesvika | Ludlow
  766. Septatrypa (Septatrypa) subaequalis | Ludlow
  767. Septatrypa(?) subanaloga | Wenlock
  768. Septorthis engurensis | Idavere Substage → Keila Stage
  769. Septorthis infoliata | Haljala Stage
  770. Shaleria (Shaleriella) ezerensis | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  771. Sigmelasma peepi | Porkuni Stage
  772. Siljanostrophia jaanussoni | Upper Ordovician
  773. Siphonotreta intermedia | Lasnamägi Stage → Kukruse Stage
  774. Siphonotreta unguiculata |
  775. Siphonotretella jani | Ordovician
  776. Sivorthis filistera | Kukruse Stage
  777. Sivorthis magna | Haljala Stage → Oandu Stage
  778. Sivorthis? freija | Kukruse Stage
  779. Skenidioides acutum | Raikküla Stage → Jaagarahu Stage
  780. Skenidioides costatus | Upper Ordovician
  781. Skenidioides costatus balticus | Keila Stage → Oandu Stage
  782. Skenidioides hymiri | Juuru Stage → Jaani Stage
  783. Skenidioides lewisii | Wenlock
  784. Skenidioides minutus | Volkhov Stage
  785. Skenidioides petrasi | Juuru Stage → Jaani Stage
  786. Skenidioides scoliodus | Juuru Stage → Raikküla Stage
  787. Sowerbyella (Rugosowerbyella) rosettana | Pirgu Stage
  788. Sowerbyella (Sowerbyella) eha | Kukruse Stage
  789. Sowerbyella (Sowerbyella) forumi | Keila Stage
  790. Sowerbyella (Sowerbyella) liliifera | Kukruse Stage
  791. Sowerbyella (Sowerbyella) liliifera mitis |
  792. Sowerbyella (Sowerbyella) liliifera tegula |
  793. Sowerbyella (Sowerbyella) liliifera triangulum |
  794. Sowerbyella (Sowerbyella) limata | Kukruse Stage
  795. Sowerbyella (Sowerbyella) minima | Kukruse Stage
  796. Sowerbyella (Sowerbyella) oepiki | Keila Stage
  797. Sowerbyella (Sowerbyella) orvikui | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  798. Sowerbyella (Sowerbyella) plana | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  799. Sowerbyella (Sowerbyella) raegaverensis | Rakvere Stage
  800. Sowerbyella (Sowerbyella) semiluna | Kukruse Stage
  801. Sowerbyella (Sowerbyella) tenera | Oandu Stage
  802. Sowerbyella (Sowerbyella) trivia | Jõhvi Substage → Keila Stage
  803. Sowerbyella (Sowerbyella) uhakuana | Uhaku Stage
  804. Sowerbyella (Sowerbyella) undosa | Kukruse Stage
  805. Sphaerirhynchia nana | Silurian
  806. Sphaerirhynchia wilsoni | Wenlock → Ludlow
  807. Spinilingula radiolemellosa |
  808. Spirigerina costata | Ludlow
  809. Spirigerina marginalis | Wenlock → Ludlow
  810. Spirigerina quinquecostata | Ludlow
  811. Spondylotreta faceta | Lower Ordovician
  812. Spondylotreta orsaensis | Sandbian
  813. Spondylotreta parva | Pirgu Stage
  814. Stegerhynchus borealis | Juuru Stage → Jaagarahu Stage
  815. Stegerhynchus estonicus | Adavere Stage
  816. Stenocamara biohermica |
  817. Streptis altosinuata | Juuru Stage
  818. Streptis grayii | Adavere Stage → Jaani Stage
  819. Streptis monilifera | Upper Ordovician
  820. Streptis undifera | Porkuni Stage
  821. Stricklandia laevis | Silurian
  822. Stricklandia lens | Juuru Stage → Raikküla Stage
  823. Stricklandia lens intermedia |
  824. Stricklandia lens lens | Juuru Stage
  825. Stricklandia lens prima |
  826. Stricklandia lens progressa | Juuru Stage → Raikküla Stage
  827. Stricklandia lens ultima | Raikküla Stage → Adavere Stage
  828. Striispirifer plicatellus | Jaani Stage
  829. Striispirifer striolatus | Wenlock → Ludlow
  830. Strophochonetes cingulatus | Juuru Stage → Adavere Stage
  831. Strophodonta (Strphodonta) hoburgensis | Ludlow
  832. Strophomena (Keilamena) norvegica | Haljala Stage → Oandu Stage
  833. Strophomena (Keilamena) occidens |
  834. Strophomena (Strophomena) adilensis | Pirgu Stage
  835. Strophonella (Strophonella) euglypha | Silurian
  836. Sulevorthis lyckholmiensis | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  837. Tallinnites peetriensis | Kukruse Stage
  838. Tetralobula peregrina | Billingen Stage
  839. Thebesia scopulosa | Hirnantian
  840. Thulecrania septicostata | Wenlock
  841. Thysanotos siluricus | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  842. Tilasia rugosa | Upper Ordovician
  843. Titanomena grandis | Hirnantian
  844. Torynelasma suecicum | Darriwilian → Sandbian
  845. Trifissura rigida | Llandovery → Wenlock
  846. Trigonirhynchia stricklandii | Silurian
  847. Trigrammaria estonica | Rakvere Stage
  848. Trigrammaria minima | Oandu Stage
  849. Trimerella lindstroemi | Wenlock → Ludlow
  850. Trimerella wisbyensis | Wenlock
  851. Triplesia columba | Kukruse Stage
  852. Triplesia insularis | Juuru Stage → Pirgu Stage
  853. Triplesia maennili | Juuru Stage
  854. Tyronella siugensis | Porkuni Stage
  855. Uko ornata | Aseri Stage
  856. Ukoa ornata | Kunda Stage
  857. Ulgulomena lindstroemi | Upper Ordovician
  858. Ungula convexa | Upper Cambrian (old nomenclature)
  859. Ungula ingrica | Upper Cambrian (old nomenclature)
  860. Ungula inornata | Upper Cambrian (old nomenclature)
  861. Ungula triangularis |
  862. Valdaria testudo | Silurian
  863. Valdiviathyris bicornis | Wenlock
  864. Vassilkovia granulata | Upper Cambrian (old nomenclature)
  865. Vellamo aenigma | Porkuni Stage
  866. Vellamo ambisulcata | Keila Stage
  867. Vellamo anijana | Idavere Substage → Jõhvi Substage
  868. Vellamo deflecta | Vasalemma Formation
  869. Vellamo emarginata | Keila Stage → Oandu Stage
  870. Vellamo leigeri | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  871. Vellamo magna | Keila Stage → Oandu Stage
  872. Vellamo oanduensis | Keila Stage → Oandu Stage
  873. Vellamo parva | Kukruse Stage → Idavere Substage
  874. Vellamo phrygia | Keila Stage
  875. Vellamo praeemarginata | Idavere Substage
  876. Vellamo pyramidalis | Lasnamägi Stage → Haljala Stage
  877. Vellamo silurica | Porkuni Stage
  878. Vellamo symmetrica | Vormsi Stage → Pirgu Stage
  879. Vellamo verneuilii | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  880. Vellamo wesenbergensis | Rakvere Stage
  881. Visbyella pygmae | Adavere Stage → Jaani Stage
  882. Visbyella trewerna |
  883. Visbyella visbyensis | Jaani Stage
  884. Volborthia recurva | Lower Ordovician
  885. Westonia bicorrugata |
  886. Westonia directa | Kunda Stage → Idavere Substage
  887. Whitfieldella nitida | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  888. Whitfieldella upsilon | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  889. Wysogorskiella litviensis | Nabala Stage → Vormsi Stage
  890. Xanthea haruspex | Wenlock
  891. Xanthea lamellosa | Jaagarahu Stage
  892. Xanthea scabiosa | Wenlock
  893. Zygatrypa exigua | Wenlock

Visual identification guide (Brachiopoda)

Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda
Brachiopoda

Selection of related publications

  • Jarochowska et al., 2016a. Reducing taxonomic noise in problematic fossils: revision of the incertae sedis genus Allonema based on shape analysis [DOI]
  • Lang et al., 2016. Diagenetic fate of bioapatite in linguliform brachiopods: multiple apatite phases in shells of Cambrian lingulate brachiopod Ungula ingrica (Eichwald) [DOI]
  • Ushatinskaya & Korovnikov, 2016. Revision of the Superfamily Acrotheloidea (Brachiopoda, Class Linguliformea, Order Lingulida) from the Lower and Middle Cambrian of the Siberian Platform [DOI]
  • Paškevičius & Hints, L., 2016. New Early Katian species of Leptestiidae and Hesperorthidae (Brachiopoda) from Lithuania [DOI]
  • Lang, 2015. Baculate shell structure in Early Palaeozoic linguliform brachiopods
  • Hints, L. & Harper, 2015. The Hirnantian (Late Ordovician) brachiopod fauna of the East Baltic: Taxonomy of the key species [DOI]
  • Rhebergen & Botting, 2014. A new Silurian (Llandovery, Talychian) sponge assemblage from Gotland, Sweden [DOI]
  • Vinn et al., 2014d. Earliest rhynchonelliform brachiopod parasite from the Late Ordovician of northern Estonia (Baltica) [DOI]
  • Hints, L., 2014. Revision of the concept of the orthide brachiopod Cyrtonotella in the Middle Ordovician of the East Baltic
  • Vinn, 2013a. Cornulitid tubeforms from the Ordovician of Eastern Baltic
  • Holmer et al., 2013. Silurian Craniide Brachiopoda from Gotland
  • Lang & Puura, I., 2013. Phosphatized organic nanostructures in the Cambrian linguloid brachiopod Ungula inornata (Mickwitz) [DOI]
  • Madison, 2013. New Brachiopod Subfamily Anechophragmiinae (Strophomenida) from the Ordovician of the Leningrad Region
  • Hints, L. et al., 2013. Morphology, ontogeny and affinities of the Hirnantian triplisiid brachiopod Streptis undifera from Baltoscandia. [DOI]
  • Popov et al., 2012. Earliest ontogeny of Early Palaeozoic Craniiformea: compelling evidence for lecithotrophy
  • Hints, L., 2012b. New Hirnantian orthide brachiopods from the type section of the Porkuni Stage (Porkuni quarry, northeastern Estonia) [DOI]
  • Hints, L., 2012a. Unikaalsed käsijalgsed Eestis
  • Madison, 2012. Formation of Cardinal Process in Ordovician Strophomenids
  • Hoel, 2011. Strophomenidae, Leptostrophiidae, Strophodontidae and Shaleriidae (Brachiopoda, Strophomenida) from the Silurian of Gotland, Sweden
  • Rubel, 2011. Silurian brachiopods Dictyonellida, Strophomenida, Productida, Orthotetida, Protorthida and Orthida from Estonia
  • Lang et al., 2011. Nanostructures in Palaeozoic linguloid brachiopods
  • Madison & Rubel, 2010. Family Lycophoriidae (Brachiopoda) from the Ordovician of Baltoscandia
  • Hints, L., 2010. A new glyptorthid species (Brachiopoda: Orthida) from the Upper Ordovician of Estonia
  • Lang & Puura, I., 2009. Systematic position, distribution, and shell structure of the Devonian linguloid brachiopod Bicarinatina bicarinata (Kutorga, 1837) [DOI]
  • Zuykov et al., 2008. New endemic brachiopod and echinoderm genera from the Upper Ordovician of the St. Petersburg region, nortwestern Russia
  • Egerquist & Holmer, 2006. Early-Middle Ordovician (Billingen- Volkhov stages) Orthide and Protorthide brachiopods from the East Baltic
  • Cocks, 2005. Strophomenate Brachiopods from the late Ordovician Boda Limestone of Sweden: their systematics and implications for palaeogeography
  • Percival & Wright, 2005. A New Early Silurian Species of Trimerella (Brachiopoda:Craniata) from the Orange District, New South ales