chordates
Phylum Chordata Bateson, 1886

et: keelikloomad;

Taxon ID: 96 / 2013-01-28
Belongs to: Animalia
Sister taxa: Agmata | Pogonophora | Porifera | Cnidaria | Bryozoa | Brachiopoda | Priapulida | Echinodermata | Annelida | Arthropoda | Hemichordata | Animalia Incertae sedis
Contains: Vertebrata | Conodonta
Stratigraphic range: Cambrian Recent | ~ 542,0–0,0 Ma
Baltoscandian species (in database): 584

List of Baltoscandian species (may not be complete, up to 1000 species displayed)

  1. Guerichosteus heterolepis | Pärnu Stage
  2. Acanthodes latgalica | Rezekne Stage
  3. Acanthodus uncinatus | Varangu Stage → Hunneberg Stage
  4. Acodus deltatus | Hunneberg Stage
  5. Acodus firmus | Pakerort Stage
  6. Acontiodus latus | Latorp Superstage
  7. Actinolepis magna | Burtnieki Stage
  8. Actinolepis spinosa | Kemeri Stage
  9. Actinolepis tuberculata | Pärnu Stage → Aruküla Stage
  10. Aestiaspis viitaensis | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  11. Afanassiaspis porata | Pärnu Stage
  12. Amaltheolepis baltica | Emsian
  13. Amorphognathus complicatus | Rakvere Stage
  14. Amorphognathus duftonus | Katian
  15. Amorphognathus inaequalis | Kukruse Stage
  16. Amorphognathus ordovicicus | Nabala Stage → Porkuni Stage
  17. Amorphognathus superbus | Oandu Stage → Nabala Stage
  18. Amorphognathus tvaerensis | Kukruse Stage
  19. Amorphognathus ventilatus | Oandu Stage
  20. Amydrotaxis praecox |
  21. Andreolepis hedei | Ludlow
  22. Ansella fenxiangensis | Ordovician
  23. Ansella jemtlandica |
  24. Apalolepis brotzeni | Lochkovian
  25. Apalolepis obruchevi | Lochkovian
  26. Aphelognathus pyramidalis |
  27. Aphelognathus rhodesi |
  28. Apsidognathus milleri |
  29. Apsidognathus ruginosus |
  30. Apsidognathus tuberculatus |
  31. Apsidognathus walmsleyi |
  32. Archaeacanthus quadrisulcatus | Narva Stage → Gauja Stage
  33. Archegonaspis schmidti | Ludlow → Přidoli
  34. Arenaceacanthus arcuatacanalis | Paadla Stage → Kaugatuma Stage
  35. Aspelundia expansa | Raikküla Stage
  36. Aspelundia fluegeli | Raikküla Stage
  37. Aspelundia fluegeli fluegeli | Raikküla Stage
  38. Asterolepis dellei | Burtnieki Stage
  39. Asterolepis essica | Burtnieki Stage
  40. Asterolepis estonica | Narva Stage → Aruküla Stage
  41. Asterolepis ornata | Gauja Stage
  42. Asterolepis radiata | Amata Stage → Plavinas Stage
  43. Asterolepis syasiensis | Dubniki Stage
  44. Astropentagnathus irregularis | Llandovery
  45. Ateleaspis tessellata | Wenlock → Ludlow
  46. Aulacognathus kuehni | Adavere Stage
  47. Balticaspis latvica | Eifelian
  48. Baltoniodus alobatus | Haljala Stage
  49. Baltoniodus gerdae | Kukruse Stage → Haljala Stage
  50. Baltoniodus medius | Volkhov Stage → Kunda Stage
  51. Baltoniodus navis | Volkhov Stage
  52. Baltoniodus norrlandicus | Volkhov Stage
  53. Baltoniodus prevariabilis | Aseri Stage → Uhaku Stage
  54. Baltoniodus triangularis | Volkhov Stage
  55. Baltoniodus variabilis | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  56. Baltoplacognathus reclinatus | Lasnamägi Stage
  57. Baltoplacognathus robustus | Uhaku Stage
  58. Belodina confluens | Rakvere Stage → Porkuni Stage
  59. Birkenia robusta | Rootsiküla Stage
  60. Boreania minima | Přidoli → Lochkovian
  61. Bothriolepis cellulosa | Amata Stage → Plavinas Stage
  62. Bothriolepis ciecere | Famennian
  63. Bothriolepis evaldi | Frasnian
  64. Bothriolepis heckeri | Famennian
  65. Bothriolepis jani | Famennian
  66. Bothriolepis leptocheira | Famennian
  67. Bothriolepis leptocheira curonica | Frasnian → Famennian
  68. Bothriolepis maxima | Frasnian
  69. Bothriolepis obrutschewi | Amata Stage
  70. Bothriolepis ornata | Famennian
  71. Bothriolepis panderi | Snetnaya Gora Substage
  72. Bothriolepis pavariensis | Upper Devonian
  73. Bothriolepis prima | Amata Stage
  74. Bothriolepis traudscholdi | Dubniki Stage → Daugava Stage
  75. Bracteatacanthus assiduus | Přidoli
  76. Byssacanthus dilatatus | Pärnu Stage → Aruküla Stage
  77. Canadalepis linguiformis | Tilze Stage
  78. Castor fiber |
  79. Cheiracanthoides comptus | Narva Stage
  80. Cheiracanthoides estonicus | Narva Stage
  81. Cheiracanthoides mosolovicus | Eifelian
  82. Cheiracanthoides nativus | Lochkovian
  83. Cheiracanthoides planus | Ohesaare Stage → Tilze Stage
  84. Cheiracanthoides proprius | Narva Stage
  85. Cheiracanthus brevicostatus | Pärnu Stage → Burtnieki Stage
  86. Cheiracanthus crassus | Narva Stage
  87. Cheiracanthus gibbosus | Rezekne Stage → Pärnu Stage
  88. Cheiracanthus intricatus | Narva Stage → Burtnieki Stage
  89. Cheiracanthus latus |
  90. Cheiracanthus longicostatus | Emsian → Frasnian
  91. Cheiracanthus talimae | Narva Stage
  92. Cheirolepis gaugeri | Burtnieki Stage
  93. Cheirolepis gracilis | Pärnu Stage → Narva Stage
  94. Coccosteus cuspidatus | Narva Stage
  95. Coccosteus grossi | Narva Stage → Aruküla Stage
  96. Coccosteus markae | Burtnieki Stage
  97. Coccosteus orvikui | Narva Stage
  98. Complexodus originalis | Uhaku Stage
  99. Complexodus pugionifer | Uhaku Stage → Kukruse Stage
  100. Conchodus jerofejewi | Upper Devonian
  101. Cordylodus andresi | Upper Cambrian (old nomenclature)
  102. Cordylodus angulatus | Pakerort Stage → Hunneberg Stage
  103. Cordylodus caboti | Upper Cambrian (old nomenclature)
  104. Cordylodus caseyi | Pakerort Stage
  105. Cordylodus drucei |
  106. Cordylodus intermedius | Pakerort Stage
  107. Cordylodus lindstromi | Pakerort Stage
  108. Cordylodus primitivus |
  109. Cordylodus prion |
  110. Cordylodus proavus | Pakerort Stage
  111. Cordylodus viruanus | Upper Cambrian (old nomenclature)
  112. Cornuodus longibasis | Hunneberg Stage → Aseri Stage
  113. Corvaspis karatajuteae | Lochkovian
  114. Coryssognathus dubius |
  115. Costiconus ethingtoni | Aseri Stage → Kukruse Stage
  116. Costiconus iniquus | Lasnamägi Stage → Jõhvi Substage
  117. Cryptolepis grossi | Upper Devonian
  118. Ctenognathodus jeppssoni | Paadla Stage
  119. Ctenognathodus murchisoni | Rootsiküla Stage
  120. Ctenurella pskovensis | Snetnaya Gora Substage
  121. Dapsilodus mutatus | Kukruse Stage → Porkuni Stage
  122. Dapsilodus obliquicostatus |
  123. Dapsilodus praecipuus |
  124. Dapsilodus viruensis | Kunda Stage → Uhaku Stage
  125. Dartmuthia gemmifera | Paadla Stage
  126. Dartmuthia procera | Paadla Stage → Kuressaare Stage
  127. Decoriconus mercurius | Volkhov Stage
  128. Decoriconus peselephantis | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  129. Decoriconus pesequus | Aseri Stage → Keila Stage
  130. Devononchus concinnus | Abava Substage → Amata Stage
  131. Devononchus ketleriensis | Famennian
  132. Devononchus laevis | Frasnian
  133. Devononchus tenuispinus | Famennian
  134. Diadsomaspis elongata |
  135. Diplacanthus carinatus | Narva Stage → Burtnieki Stage
  136. Diplacanthus crassisimus |
  137. Diplacanthus gravis | Aruküla Stage → Burtnieki Stage
  138. Diplacanthus kleesmentae | Rezekne Stage → Pärnu Stage
  139. Diplacanthus poltnigi |
  140. Diplacanthus solidus | Middle Devonian
  141. Diplacanthus tenuistriatus | Narva Stage → Burtnieki Stage
  142. Dipterus radiatus | Narva Stage
  143. Dipterus serratus | Narva Stage
  144. Distomodus combinatus |
  145. Distomodus kentuckyensis | Juuru Stage → Raikküla Stage
  146. Distomodus staurognathoides | Raikküla Stage → Jaani Stage
  147. Drepanaspis gemuendenensis | Lower Devonian
  148. Drepanodus arcuatus | Varangu Stage → Aseri Stage
  149. Drepanodus reclinatus | Kunda Stage → Aseri Stage
  150. Drepanoistodus basiovalis | Volkhov Stage → Uhaku Stage
  151. Drepanoistodus contractus | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  152. Drepanoistodus forceps | Hunneberg Stage → Volkhov Stage
  153. Drepanoistodus nowlani |
  154. Drepanoistodus pervetus |
  155. Drepanoistodus stougei | Kunda Stage
  156. Drepanoistodus suberectus | Uhaku Stage → Porkuni Stage
  157. Drepanoistodus venustus |
  158. Eastmanosteus egloni | Dubniki Stage
  159. Eastmanosteus pustulosus | Burtnieki Stage
  160. Ectopacanthus cristiformis | Narva Stage
  161. Ectopacanthus flabellatus | Kemeri Stage → Pärnu Stage
  162. Ectopacanthus pusillus | Lochkovian
  163. Eldaaspis miklii | Rootsiküla Stage
  164. Endemolepis inconstans | Ohesaare Stage → Tilze Stage
  165. Eoconodontus altus | Pakerort Stage → Varangu Stage
  166. Eoconodontus notchpeakensis | Cambrian → Pakerort Stage
  167. Eoplacognathus elongatus | Kukruse Stage
  168. Eoplacognathus lindstroemi | Uhaku Stage
  169. Eoplacognathus pseudoplanus | Kunda Stage
  170. Eoplacognathus suecicus | Aseri Stage
  171. Erraticodon balticus | Aseri Stage → Uhaku Stage
  172. Eusthenopteron foordi | Plavinas Stage
  173. Eusthenopteron kurshi | Frasnian
  174. Eusthenopteron obruchevi | Amata Stage
  175. Eusthenopteron saeve-soederberghi | Plavinas Stage
  176. Fecundosquama basiglobosa | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  177. Furnishina asymmetrica |
  178. Furnishina furnishi |
  179. Furnishina holmi |
  180. Ganosteus artus | Aruküla Stage
  181. Ganosteus stellatus | Burtnieki Stage → Gauja Stage
  182. Ginkgolepis tenericostatus |
  183. Glyptolepis baltica | Gauja Stage → Amata Stage
  184. Glyptolepis dellei |
  185. Glyptolepis paucidens | Burtnieki Stage
  186. Glyptolepis? nessovi | Aruküla Stage
  187. Glyptopomus bystrowi | Famennian
  188. Gomphonchus boekschoteni | Ohesaare Stage
  189. Gomphonchus hoppei | Ohesaare Stage → Tilze Stage
  190. Gomphonchus mediocostatus | Ohesaare Stage → Tilze Stage
  191. Gomphonchus minutus | Přidoli
  192. Gomphonchus sandelensis | Paadla Stage → Kemeri Stage
  193. Gomphonchus tauragensis | Kemeri Stage
  194. Goniporus alatus | Přidoli → Lochkovian
  195. Gothodus costulatus |
  196. Griphognathus minutidens | Frasnian
  197. Grossilepis spinosa | Frasnian
  198. Grossilepis tuberculata | Plavinas Stage
  199. Grossipterus crassus | Burtnieki Stage → Gauja Stage
  200. Gyroplacosteus panderi | Dubniki Stage
  201. Gyroptychius elgae | Burtnieki Stage
  202. Gyroptychius grossi | Narva Stage
  203. Gyroptychius latvicus | Pärnu Stage
  204. Gyroptychius milleri | Aruküla Stage
  205. Gyroptychius pauli | Aruküla Stage
  206. Hamarodus estonicus | Vormsi Stage
  207. Hamarodus europaeus | Nabala Stage → Pirgu Stage
  208. Hamodus lutkevitshi | Burtnieki Stage
  209. Haplacanthus ehrmanensis | Gauja Stage
  210. Haplacanthus ludziensis | Rezekne Stage
  211. Haplacanthus marginalis | Narva Stage → Gauja Stage
  212. Haplacanthus perseensis | Plavinas Stage
  213. Heterostius convexus | Aruküla Stage
  214. Heterostius eurynotus | Aruküla Stage
  215. Heterostius gracilior | Aruküla Stage
  216. Heterostius ingens | Aruküla Stage → Burtnieki Stage
  217. Heterostius kutorgae | Aruküla Stage
  218. Heterostius minor | Aruküla Stage
  219. Histiodella kristinae | Kunda Stage
  220. Hoburgilepis papillata | Ludfordian
  221. Holonema obrutshevi | Aruküla Stage
  222. Holonema radiatum | Dubniki Stage → Daugava Stage
  223. Holoptychius nobilissimus | Upper Devonian
  224. Homacanthus gracilis | Narva Stage → Burtnieki Stage
  225. Homacanthus sveteensis | Famennian
  226. Homostius latus | Aruküla Stage → Burtnieki Stage
  227. Homostius sulcatus | Aruküla Stage → Burtnieki Stage
  228. Hybosteus mirabilis | Gauja Stage
  229. Iapetognathus aengensis | Pakerort Stage
  230. Icriodella superba | Oandu Stage
  231. Icriognathus cornutus | Raikküla Stage
  232. Jarvikina wenjukowi |
  233. Jumudontus gananda | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  234. Karelosteus weberi | Plavinas Stage
  235. Karksilepis parva | Burtnieki Stage
  236. Karksiodus mirus | Burtnieki Stage
  237. Katoporus grossi | Ohesaare Stage
  238. Kockelella amsdeni |
  239. Kockelella crassa | Paadla Stage
  240. Kockelella manitoulinensis | Raikküla Stage
  241. Kockelella ortus absidata | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  242. Kockelella ortus ortus | Jaagarahu Stage
  243. Kockelella patula | Jaagarahu Stage
  244. Kockelella ranuliformis | Jaani Stage
  245. Kockelella variabilis | Paadla Stage
  246. Kockelella walliseri | Jaagarahu Stage
  247. Laccognathus grossi | Gauja Stage
  248. Laccognathus panderi | Gauja Stage → Amata Stage
  249. Laliacanthus singularis | Rezekne Stage → Pärnu Stage
  250. Latviacanthus ventspilsensis | Kemeri Stage
  251. Latvius grewingki | Snetnaya Gora Substage
  252. Lenodus variabilis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  253. Lietuvacanthus fossulatus | Lochkovian
  254. Liivilepis curvata | Ludlow → Přidoli
  255. Livoniana multidentata | Gauja Stage
  256. Livosteus grandis | Aruküla Stage → Gauja Stage
  257. Lodeacanthus gaujicus | Gauja Stage
  258. Loganellia cuneata | Kuressaare Stage → Tilze Stage
  259. Loganellia einari | Jaagarahu Stage
  260. Loganellia grossi | Jaagarahu Stage
  261. Longodus acicularis | Kuressaare Stage
  262. Lophosteus connexus | Přidoli
  263. Lophosteus ohesaarensis | Ohesaare Stage
  264. Lophosteus superbus | Přidoli
  265. Lugalepis multispinata | Kemeri Stage → Narva Stage
  266. Mammuthus primigenius | Quaternary
  267. Markacanthus alius | Aruküla Stage → Burtnieki Stage
  268. Markacanthus costulatus | Narva Stage → Burtnieki Stage
  269. Markacanthus parallelus | Rezekne Stage
  270. Meelaidaspis gennadii | Rootsiküla Stage
  271. Megadonichthys kurikae | Gauja Stage
  272. Megapomus heckeri | Famennian
  273. Megapomus punctatus | Upper Devonian
  274. Microbrachius dicki | Burtnieki Stage
  275. Microbrachius kedoae | Givetian
  276. Microzarkodina bella | Kunda Stage
  277. Microzarkodina flabellum | Volkhov Stage
  278. Microzarkodina hagetiana | Kunda Stage
  279. Microzarkodina ozarkodella | Kunda Stage → Aseri Stage
  280. Microzarkodina parva | Volkhov Stage → Kunda Stage
  281. Microzarkodina russica | Volkhov Stage
  282. Miguashaia grossi | Gauja Stage
  283. Millerosteus minor | Aruküla Stage
  284. Minioracanthus laevis | Narva Stage → Aruküla Stage
  285. Monospina erecta | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  286. Moythomasia perforata | Plavinas Stage
  287. Nethertonodus laadjalaensis | Kuressaare Stage
  288. Nikolivia balabayi | Lochkovian
  289. Nikolivia gutta | Lochkovian
  290. Nikolivia oervigi |
  291. Nodocosta pauli | Aruküla Stage → Burtnieki Stage
  292. Noixodontus girardeauensis | Porkuni Stage
  293. Nostolepis alifera | Ohesaare Stage
  294. Nostolepis alta | Ohesaare Stage → Tilze Stage
  295. Nostolepis amplifica | Paadla Stage → Tilze Stage
  296. Nostolepis arctica | Lochkovian
  297. Nostolepis consueta | Jaani Stage → Tilze Stage
  298. Nostolepis elegans | Ohesaare Stage → Tilze Stage
  299. Nostolepis gaujensis | Frasnian
  300. Nostolepis gracilis | Kaugatuma Stage → Rezekne Stage
  301. Nostolepis kernavensis | Narva Stage
  302. Nostolepis latvica | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  303. Nostolepis linleyensis | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  304. Nostolepis magnicostata | Ohesaare Stage
  305. Nostolepis minima | Tilze Stage
  306. Nostolepis musca | Kaugatuma Stage → Tilze Stage
  307. Nostolepis robusta | Tilze Stage
  308. Nostolepis striata | Paadla Stage → Tilze Stage
  309. Nostovicina athleta | Ohesaare Stage
  310. Nostovicina laticristata | Tilze Stage
  311. Nudibelodina sensitiva | Adavere Stage → Jaani Stage
  312. Obruchevia heckeri | Frasnian
  313. Obruchevichthys gracilis | Frasnian
  314. Oelandodus elongatus | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  315. Oepikodus evae | Billingen Stage
  316. Oeselaspis pustulata | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  317. Oeselia mosaica | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  318. Ohesaareaspis ponticulata | Ohesaare Stage
  319. Oistodus lanceolatus | Hunneberg Stage → Volkhov Stage
  320. Onchus murchisoni | Ohesaare Stage
  321. Oniscolepis dentata | Přidoli → Lochkovian
  322. Orlovichthys limnatis | Famennian
  323. Orvikuina vardiaensis | Narva Stage → Aruküla Stage
  324. Oslodus semisymmetricus | Aseri Stage → Porkuni Stage
  325. Osteolepis baltica | Aruküla Stage
  326. Osteolepis striata | Burtnieki Stage
  327. Oulodus elegans | Ohesaare Stage
  328. Oulodus elegans detorta | Ohesaare Stage
  329. Oulodus elegans elegans | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  330. Oulodus walliseri | Paadla Stage
  331. Ozarkodina ambiquua | Kuressaare Stage → Ohesaare Stage
  332. Ozarkodina anika | Rootsiküla Stage
  333. Ozarkodina bicornuta |
  334. Ozarkodina bohemica |
  335. Ozarkodina bohemica bohemica |
  336. Ozarkodina bohemica longa | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  337. Ozarkodina bucerus | Jaagarahu Stage
  338. Ozarkodina confluens |
  339. Ozarkodina confluens desidentata |
  340. Ozarkodina cornidentata | Paadla Stage
  341. Ozarkodina crispa | Paadla Stage
  342. Ozarkodina densidentata | Rootsiküla Stage
  343. Ozarkodina martinssoni |
  344. Ozarkodina nasuta | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage
  345. Ozarkodina parasnajdri | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  346. Ozarkodina polinclinata estonica | Adavere Stage
  347. Ozarkodina polinclinata polinclinata | Adavere Stage → Jaani Stage
  348. Ozarkodina remscheidensis | Kuressaare Stage → Ohesaare Stage
  349. Ozarkodina remscheidensis baccata | Kuressaare Stage
  350. Ozarkodina remscheidensis canadensis | Kaugatuma Stage
  351. Ozarkodina remscheidensis eosteinhornensis | Kaugatuma Stage
  352. Ozarkodina remscheidensis remscheidensis |
  353. Ozarkodina retroversus | Rootsiküla Stage
  354. Ozarkodina roopaensis | Paadla Stage
  355. Ozarkodina sagitta | Silurian
  356. Ozarkodina sagitta rhenana | Jaani Stage → Jaagarahu Stage
  357. Ozarkodina sagitta sagitta | Jaagarahu Stage
  358. Ozarkodina snajdri | Paadla Stage
  359. Ozarkodina soegina | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  360. Ozarkodina wimani |
  361. Paltodus deltifer | Varangu Stage → Hunneberg Stage
  362. Paltodus pristinus | Varangu Stage
  363. Paltodus subaequalis | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  364. Panderichthys rhombolepis | Gauja Stage → Plavinas Stage
  365. Panderodus equicostatus |
  366. Panderodus greenlandensis |
  367. Panderodus langkawiensis |
  368. Panderodus panderi | Jaani Stage
  369. Panderodus serratus |
  370. Panderodus sulcatus | Aseri Stage → Uhaku Stage
  371. Paracordylodus gracilis | Hunneberg Stage
  372. Paraglyptolepis karksiensis | Burtnieki Stage
  373. Paralogania kaarmisensis | Paadla Stage
  374. Paralogania ludlowiensis | Kuressaare Stage
  375. Paralogania martinssoni | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  376. Paralogania perensae | Kuressaare Stage
  377. Parapanderichthys stolbovi | Upper Devonian
  378. Paroistodus numarcuatus | Varangu Stage → Hunneberg Stage
  379. Paroistodus originalis | Billingen Stage → Volkhov Stage
  380. Paroistodus parallelus | Billingen Stage
  381. Paroistodus proteus | Hunneberg Stage
  382. Periodon aculeatus | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  383. Periodon flabellum | Billingen Stage → Volkhov Stage
  384. Pharyngolepis oblonga | Wenlock → Ludlow
  385. Phlebolepis elegans | Gorstian → Ludfordian
  386. Phlebolepis ornata | Paadla Stage
  387. Phlyctaenius pusilla |
  388. Phoebodus turnerae |
  389. Phoebodus typicus |
  390. Phragmodus polonicus | Viru Series
  391. Phragmodus tunguskaensis | Rakvere Stage → Nabala Stage
  392. Phragmodus undatus | Katian
  393. Phyllolepis tolli | Famennian
  394. Platycephalichthys bischoffi | Frasnian
  395. Platycephalichthys rohoni | Upper Devonian
  396. Platycephalichthys skuenicus | Famennian
  397. Plectodina tenuis | Vormsi Stage
  398. Plourdosteus livonicus | Gauja Stage → Plavinas Stage
  399. Plourdosteus mironovi | Snetnaya Gora Substage
  400. Plourdosteus panderi | Burtnieki Stage → Gauja Stage
  401. Plourdosteus trautscholdi | Dubniki Stage → Daugava Stage
  402. Polonodus clivosus |
  403. Polonodus tablepointensis | Kunda Stage
  404. Polygnathoides siluricus | Paadla Stage
  405. Poracanthodes lehmani | Kuressaare Stage
  406. Poracanthodes marssae | Ohesaare Stage → Tilze Stage
  407. Poracanthodes menneri | upper Silurian
  408. Poracanthodes porosus | Kuressaare Stage → Tilze Stage
  409. Poracanthodes punctatus | Ohesaare Stage → Pragian
  410. Poracanthodes stonehousensis | Ohesaare Stage
  411. Poracanthodes subporosus | Paadla Stage → Tilze Stage
  412. Poracanthodes sulcatus | Ohesaare Stage
  413. Pranognathus tenuis | Llandovery
  414. Prioniodus crassulus |
  415. Prioniodus elegans | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  416. Prioniodus gilberti |
  417. Proacodus pulcher |
  418. Procephalaspis oeselensis | Paadla Stage
  419. Proconodontus rotundatus |
  420. Protacrodus aequalis |
  421. Protopanderodus calceatus | Billingen Stage → Kunda Stage
  422. Protopanderodus graeai | Kunda Stage → Uhaku Stage
  423. Protopanderodus insculptus | Oandu Stage → Pirgu Stage
  424. Protopanderodus liripipus | Haljala Stage → Oandu Stage
  425. Protopanderodus rectus | Hunneberg Stage → Kunda Stage
  426. Protopanderodus robustus | Kunda Stage
  427. Protopanderodus varicostatus | Kunda Stage → Uhaku Stage
  428. Pruemolepis wellsi | Kaugatuma Stage → Narva Stage
  429. Psammolepis abavica | Burtnieki Stage
  430. Psammolepis aerata | Amata Stage
  431. Psammolepis alata | Gauja Stage
  432. Psammolepis heteraster | Gauja Stage
  433. Psammolepis paradoxa | Gauja Stage
  434. Psammolepis proia | Aruküla Stage
  435. Psammolepis toriensis | Pärnu Stage
  436. Psammolepis undulata | Gauja Stage → Amata Stage
  437. Psammolepis venyukovi | Gauja Stage
  438. Psammosteus asper | Plavinas Stage
  439. Psammosteus bergi | Burtnieki Stage
  440. Psammosteus cuneatus | Amata Stage
  441. Psammosteus falcatus | Frasnian
  442. Psammosteus levis | Amata Stage
  443. Psammosteus livonicus | Amata Stage
  444. Psammosteus maeandrinus | Amata Stage → Plavinas Stage
  445. Psammosteus megalopteryx | Plavinas Stage
  446. Psammosteus pectinatus | Frasnian
  447. Psammosteus praecursor | Amata Stage → Plavinas Stage
  448. Psammosteus ramosus | Amata Stage
  449. Psammosteus tchernovi | Frasnian
  450. Psammosteus tenuis | Frasnian
  451. Psammosteus waltergrossi | Frasnian
  452. Pseudobelodina dispansa | Rakvere Stage → Pirgu Stage
  453. Pseudooneotodus beckmanni | Telychian
  454. Pseudooneotodus boreensis | Telychian
  455. Pseudooneotodus coniformis |
  456. Pseudooneotodus linguicornis | Homerian
  457. Pseudooneotodus mitratus |
  458. Pseudooneotodus tricornis |
  459. Pterospathodus amorphognathoides |
  460. Pterospathodus amorphognathoides amorphognathoides | Adavere Stage → Jaani Stage
  461. Pterospathodus amorphognathoides angulatus | Adavere Stage
  462. Pterospathodus amorphognathoides lennarti | Adavere Stage
  463. Pterospathodus amorphognathoides lithuanicus | Adavere Stage
  464. Pterospathodus celloni | Adavere Stage
  465. Pterospathodus eopennatus | Adavere Stage
  466. Pterospathodus pennatus | Jaani Stage
  467. Pterospathodus pennatus procerus | Adavere Stage → Jaani Stage
  468. Pterygolepis nitida | Wenlock → Ludlow
  469. Ptychodictyon ancestralis | Rezekne Stage → Pärnu Stage
  470. Ptychodictyon distinctum | Narva Stage
  471. Ptychodictyon rimosum | Narva Stage → Burtnieki Stage
  472. Ptychodictyon sulcatum | Narva Stage → Burtnieki Stage
  473. Pycnolepis splendens | Pärnu Stage → Narva Stage
  474. Pycnosteus palaeformis | Aruküla Stage
  475. Pycnosteus pauli | Aruküla Stage
  476. Pycnosteus tuberculatus | Burtnieki Stage
  477. Pygodus anserinus | Uhaku Stage
  478. Pygodus lunnensis |
  479. Pygodus serra | Lasnamägi Stage → Uhaku Stage
  480. Rhadinacanthus balticus | Narva Stage → Aruküla Stage
  481. Rhadinacanthus deltosquamosus | Burtnieki Stage
  482. Rhadinacanthus longispinus |
  483. Rhadinacanthus multisulcatus | Aruküla Stage → Burtnieki Stage
  484. Rhadinacanthus primaris | Rezekne Stage → Pärnu Stage
  485. Rhinodipterus secans | Gauja Stage
  486. Rhinodipterus stolbovi | Upper Devonian
  487. Rhyncholepis butriangula | Wenlock → Ludlow
  488. Rhyncholepis parvula | Wenlock
  489. Rohonilepis breviornatus | Paadla Stage → Ohesaare Stage
  490. Ruhnulepis longicostata | Přidoli
  491. Rytidolepis quenstedtii | Wenlock → Ludlow
  492. Saaremaaspis mickwitzi | Rootsiküla Stage
  493. Sagittodontina kielcensis | Aseri Stage → Kukruse Stage
  494. Scabbardella altipes |
  495. Scalpellodus gracilis | Volkhov Stage → Kunda Stage
  496. Scalpellodus latus | Volkhov Stage
  497. Scalpellodus viruensis | Uhaku Stage
  498. Scandodus furnishi | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  499. Scandodus vitreus | Pakerort Stage → Varangu Stage
  500. Schidiosteus mustelensis | Wenlock → Ludlow
  501. Schizosteus asatkini | Narva Stage → Aruküla Stage
  502. Schizosteus striatus | Narva Stage
  503. Scolopodus striatus | Hunneberg Stage → Volkhov Stage
  504. Semiacontiodus bulbosus | Kunda Stage → Lasnamägi Stage
  505. Semiacontiodus carinatus |
  506. Semiacontiodus cornuformis | Volkhov Stage → Oandu Stage
  507. Semiacontiodus davidi | Kunda Stage
  508. Septentrionia mucronata | Ludlow
  509. Silmalepis erinacea | Paadla Stage
  510. Skalviaspis narbutasi | Lower Devonian
  511. Skamolepis fragilis | Rezekne Stage
  512. Spinodus spinatus | Upper Ordovician
  513. Stenodontus compressus | Furongian
  514. Stolodus stola | Hunneberg Stage → Billingen Stage
  515. Strachanognathus parvus | Pirgu Stage
  516. Strosipherus indentatus | Ohesaare Stage
  517. Strunius rolandi | Snetnaya Gora Substage
  518. Tahulalepis elongituberculata | Ludlow
  519. Tahulaspis ordinata | Kuressaare Stage
  520. Tahulaspis praevia | Paadla Stage
  521. Talivalia elongata | Lochkovian
  522. Tambiobatis elgae | Tournaisian
  523. Tareyacanthus dissectus | Lochkovian → Pragian
  524. Tartuosteus giganteus | Aruküla Stage
  525. Tartuosteus luhai | Aruküla Stage
  526. Tartuosteus maximus | Aruküla Stage → Burtnieki Stage
  527. Tesseraspis talimaae | Lochkovian
  528. Thelodus admirabilis | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  529. Thelodus carinatus | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  530. Thelodus laevis | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  531. Thelodus parvidens | Ludlow → Přidoli
  532. Thelodus sculptilis | Kuressaare Stage → Kaugatuma Stage
  533. Thelodus traquairi | Kuressaare Stage → Ohesaare Stage
  534. Thelodus trilobatus | Kuressaare Stage → Ohesaare Stage
  535. Thursius estonicus | Aruküla Stage
  536. Thursius fisheri | Narva Stage → Aruküla Stage
  537. Thursius talsiensis | Pärnu Stage
  538. Thyestes verrucosus | Rootsiküla Stage
  539. Tolypelepis mielnikensis | Přidoli
  540. Tolypelepis undulata | Přidoli → Lochkovian
  541. Toxodontus gabriellae | Billingen Stage
  542. Trapezognathus diprion | Billingen Stage → Volkhov Stage
  543. Trapezognathus quadrangulum | Volkhov Stage
  544. Tremataspis mammillata | Paadla Formation → Paadla Stage
  545. Tremataspis milleri | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  546. Tremataspis perforata | Rootsiküla Stage
  547. Tremataspis rohoni | Paadla Stage
  548. Tremataspis schmidti | Rootsiküla Stage
  549. Triangulodus alatus | Aseri Stage → Kukruse Stage
  550. Triangulodus brevibasis | Volkhov Stage
  551. Trimerolepis lithuanica | Přidoli → Lochkovian
  552. Trimerolepis timanica | Přidoli → Lochkovian
  553. Trimerolepis tricava | Kuressaare Stage → Ohesaare Stage
  554. Trimpleylepis concatenata | Kuressaare Stage
  555. Trimpleylepis juncta | Přidoli
  556. Tripodus laevis |
  557. Tropinema haermae | Burtnieki Stage
  558. Turinia pagei | Lochkovian → Pragian
  559. Turinia polita | Lochkovian → Pragian
  560. Tylodus deltoides | Ohesaare Stage
  561. Variabiloconus transiapetus | Varangu Stage
  562. Variabiloconus variabilis | Varangu Stage → Hunneberg Stage
  563. Venoistodus balticus | Kunda Stage → Aseri Stage
  564. Ventalepis ketleriensis | Famennian
  565. Ventastega curonica | Famennian
  566. Vesikulepis funiforma | Wenlock → Ludlow
  567. Vesperalia perplexa | Přidoli
  568. Walliserodus curvatus |
  569. Walterilepis speciosa | Frasnian
  570. Webererpeton sondalensis | Frasnian
  571. Westergaardodina amplicava |
  572. Westergaardodina asinina |
  573. Westergaardodina bicuspidata |
  574. Westergaardodina bohlini |
  575. Westergaardodina moessebergensis |
  576. Westergaardodina prominens |
  577. Witaaspis schrenkii | Rootsiküla Stage → Paadla Stage
  578. Wurmiella excavata |
  579. Wurmiella puskuensis | Raikküla Stage
  580. Yangtzeplacognathus crassus | Middle Ordovician
  581. Yangtzeplacognathus foliaceus | Lasnamägi Stage
  582. Yangtzeplacognathus protoramosus | Uhaku Stage
  583. Zieglerodina denticulata | Ohesaare Stage
  584. Zieglerodina inordinata | Kaugatuma Stage → Ohesaare Stage

Selection of related publications

  • Ivanov & Plax, 2018. Chondrichthyans from the Devonian-Early Carboniferous of Belarus [DOI]
  • Pinakhina & Märss, 2018. The Middle Devonian acanthodian assemblage of the Karksi outcrop in Estonia [DOI]
  • Glinskiy & Pinakhina, 2018. New data on psammosteid heterostracans (Pteraspidomorpha) and acanthodians (Acanthodii) from the Pärnu Regional Stage (Lower Eifelian, Middle Devonian) of Estonia [DOI]
  • Mark-Kurik et al., 2018. A new species of the antiarch Microbrachius from the Middle Devonian (Givetian) of Belarus [DOI]
  • Glinskiy & Nilov, 2017. A new psammosted (Agnatha, Heterostraci) from the Amata Regional Stage of the Main Devonian Field and morpho-histological types of discrete micromeric elements in the family Psammosteidae [DOI]
  • Newman et al., 2017. Middle Devonian coccosteid (Arthrodira, Placodermi) biostratigraphy of Scotland and Estonia [DOI]
  • Männik, 2017. Conodont biostratigraphy of the Oandu Stage (Katian, Upper Ordovician) in NE Estonia [DOI]
  • Märss et al., 2017. Gill rakers and teeth of three pleuronectiform species (Teleostei) of the Baltic Sea: a microichthyological approach [DOI]
  • Jarochowska et al., 2017. Conodonts in Silurian hypersaline environments: Specialized and unexpectedly diverse [DOI]
  • Glinskiy & Mark-Kurik, 2016. Revision of Psammosteus livonicus Obruchev (Agnatha, Heterostraci) from the Devonian Amata Regional Stage of the NW of the East European Platform [DOI]
  • Jerve et al., 2016. Three-dimensional paleohistology of the scale and median fin spine of Lophosteus superbus (Pander 1856) [DOI]
  • Männik et al., 2016. Age of the Kalana Lagerstätte, early Silurian, Estonia [DOI]
  • Burrow et al., 2016. The diplacanthid fishes (Acanthodii, Diplacanthiformes, Diplacanthidae) from the Middle Devonian of Scotland [DOI]
  • Dec, 2015. A new Tolypelepidid (Agnatha, Heterostraci) from the Late Silurian of Poland [DOI]
  • Fadel et al., 2015. Palaeoenvironmental signatures revealed from rare earth element (REE) compositions of vertebrate microremains of the Vesiku Bone Bed (Homerian, Wenlock), Saaremaa Island, Estonia [DOI]
  • Danukalova et al., 2015. New Data on the Stratigraphy of the Ordovician and Silurian of the Central Region of Kotelnyi Island (New Siberian Islands) and Correlation with the Synchronous Successions of the Eastern Arctic [DOI]
  • Newman et al., 2015. Scottish Middle Devonian fishes in Estonia [DOI]
  • Kröger et al., 2014a. Stop A2: Vasalemma (Nordkalk) quarry
  • Afanassieva & Märss, 2014. New Data on the Exoskeleton of the Osteostracan Genus Aestiaspis (Agnatha) from the Silurian of Saaremaa Island (Estonia) and the Severnaya Zemlya Archipelago (Russia) [DOI]
  • Clément & Lebedev, 2014. Revision of the Early Tetrapod Obruchevichthys Vorobyeva, 1977 from the Frasnian (Upper Devonian) of the North-western East European Platform [DOI]
  • Bagnoli & Stouge, 2014. Upper Furongian (Cambrian) conodonts from the Degerhamn quarry road section, southern Öland, Sweden [DOI]